Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

79 lat temu wybuchła wojna. Na rynku stanęli żołnierze

  • Dodano: 2018-09-03 17:45

W ubiegłą sobotę upamiętniono rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przed teatrem Śląskim, na rynku,  na jakiś czas ustawiono baterię przeciwlotniczą.

Dwa CKM-y, ciężkie karabiny maszynowe z obsługą, do tego radiotelegrafista i operator syreny alarmowej. 

W 79 rocznicę agresji niemieckiej na Polskę, chcemy przypomnieć o tragicznych wydarzeniach z 1 września 1939 roku odwołując się do lokalnej i regionalnej historii.

W sobotnie przedpołudnie, na placu przed Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach rekonstruktorzy z Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939 i @Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "73 pułk piechoty z Katowic" ustawią stanowiska przeciwlotnicze oraz punkt dowodzenia obroną przeciwlotniczą i ewakuacją ludności. Stanowiska obsadzone zostaną przez obsługę w mundurach Wojska Polskiego z września 1939 roku. Uzupełnieniem prezentacji rekonstrukcyjnej będą plansze z opisami wydarzeń jakie miały miejsce na granicy Górnego Śląska i Niemiec pod koniec sierpnia i w pierwszych dniach września 1939 roku.

Mieliśmy okazję poprzyglądać się odgrywanej co kilkadziesiąt minut inscenizacji, podobnie jak przechodnie, którzy z ciekawością reagowali na sprzęt wojskowy i mundury sprzed kilku dekad.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.