W ramach współpracy katowickiej Policji z Narodowym Bankiem Polskim w dniach od 15 do 17 czerwca br. odbyło się szkolenie dzielnicowych w zakresie bezpieczeństwa instrumentów finansowych. Innowacyjny projekt włączenia policjantów dzielnicowych do współpracy z bankowcami jest pierwszym tego typu działaniem w kraju.
Szkolenie dzielnicowych w zakresie bezpieczeństwa obrotu bezgotówkowego i funkcjonujących w tym zakresie narzędzi na rynku finansowym przeprowadził Pan Bartosz Łuczywo - główny specjalista ds. komunikacji społecznej z katowickiego oddziału Narodowego Banku Polskiego. Podczas szkolenia policjanci dzielnicowi wyposażeni zostali w kompendium wiedzy w zakresie bezpiecznych finansów.
Poznali najważniejsze korzyści płynące z posiadania konta i przechowywania pieniędzy w banku oraz z korzystania z kart płatniczych. Sięganie po nowe formy instrumentów finansowych obrotu bezgotówkowego ma znaczny wpływ na poprawę bezpieczeństwa obywateli, w szczególności osób w wieku senioralnym, którzy nader niechętnie rezygnują ze swoich przyzwyczajeń do posiadania i przechowywania gotówki w domu.
Korzystanie z obrotu bezgotówkowego zapobiega utracie pieniędzy w wyniku kradzieży, czy oszustwom na tzw. „wnuczka”. Przedstawiciel NBP podczas szkolenia zwracał szczególną uwagę na aspekty bezpieczeństwa w zarządzaniu finansami, kierowanie się rozwagą podczas zaciągania kredytów i pożyczek. Przypomniał najważniejsze założenia kampanii „Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz” dotyczące świadomego wyboru firm udzielających pożyczek, dokładnego wyjaśnienia wszystkich szczegółów i przeliczenia całkowitych kosztów zaciąganego kredytu.
Dzięki szkoleniu, katowiccy dzielnicowy w sposób profesjonalny będą mogli przekazywać mieszkańcom, w swoich rejonach służbowych, wiedzę dlaczego warto korzystać z rachunków bankowych i płatności bezgotówkowych i jak to robić aby nasze pieniądze były bezpieczne.
Wszyscy dzielnicowi zostali wyposażeni w materiały edukacyjno - profilaktyczne przygotowane przez Narodowy Bank Polski.