Wiadomości z Katowic

"Akcja dzielnica" - pierwszy etap zrealizowany

 • Dodano: 2018-06-08 09:00

Zapowiedziana w lutym tego roku przez prezydenta Marcina Krupę „Akcja dzielnica" polega na kompleksowej rewitalizacji 27 miejsc w Katowicach i obejmuje uporządkowanie zieleni, nasadzenia drzew i krzewów oraz montażu elementów małej architektury – jak ławki, czy kosze na śmieci - w 12 dzielnicach miasta. W pierwszych 9 lokalizacjach zrealizowano już inwestycje.

Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce. Prawie połowa naszego miasta to tereny zielone – parki, lasy, skwery. Projekt „Akcja dzielnica" jest odpowiedzią na oczekiwania zgłaszane przez mieszkańców, by więcej zieleni pojawiło się także w terenach zabudowanych. Dlatego na początek, biorąc pod uwagę te wszystkie głosy wytypowaliśmy na początek 27 lokalizacji. Pierwszy etap prac za nami. Koszt dziewięciu wykonanych rewitalizacji to 408 tysięcy zł, a projekt pochłonie łącznie docelowo ponad milion zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Realizatorem inwestycji jest Zakład Zieleni Miejskiej.

Ze względu na nasadzenia prace rozpoczęliśmy wczesną wiosną, czego efekty już w pierwszych lokalizacjach widać. Wśród zrealizowanych inwestycji są m.in. warta 45 tys. zł rewitalizacja w dzielnicy Józefowiec, obejmująca zarówno nasadzenia, jak również montaż małej architektury, a także warte 50 tys. zł nasadzenia na rozdrożu ulic Lwowskiej i Oswobodzenia – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Pozostałe inwestycje zrealizowano w Bogucicach, Śródmieściu, Giszowcu, Janowie i Dębie.

Kolejne 18 inwestycji jest w trakcie realizacji i będą finalizowane w najbliższych tygodniach – między innymi Plac Filaka w dzielnicy Kostuchna, gdzie nasadzone zostaną krzewy i drzewa oraz pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci. Zakończenie całej akcji – czyli rewitalizacja 27 punktów w 12 dzielnicach zaplanowane jest na wrzesień tego roku. Największa inwestycja o wartości 145 tys. zł zrealizowana zostanie w Janowie w rejonie ulic Grodowej i Nad Stawem. Obszar ten wymaga najpierw oczyszczenia, a następnie nasadzeń i zamontowania elementów małej architektury. Po zakończeniu prac będzie to zupełnie nowa przestrzeń dla mieszkańców, gdzie będą mogli wypocząć wśród zieleni. Wśród zaplanowanych zadań są także nasadzenia wzdłuż ulic i chodników, które w tej chwili pokryte są nieestetycznymi  trawnikami. Zaplanowano w tych miejscach nasadzenia krzewów, które nie ograniczają widoczności, a będą ciekawym rozwiązaniem wzdłuż ulicy Kościuszki czy ul. Mikołowskiej.

Działania rewitalizujące obszary miasta to uzupełnienie przyjętej polityki miasta, która dokłada szczególnych starań w pielęgnacji zieleni i regularnych nasadzeń.

Wiele inwestycji wymaga odpowiedniego przygotowania terenu budowy, a tym samym dokonania wycinek drzew, często wymiana drzewostanu spowodowana jest także względami bezpieczeństwa. Jednak w Katowicach – mimo braku nakazu – przyjęto politykę prowadzenia regularnych nasadzeń. W roku ubiegłym ZZM  nasadził ponad 4 tys. drzew i ponad 20,5 tys. krzewów. Te statystyki oznaczają, że na każde wycięte drzewo, ZZM nasadził w zamian 10 nowych – mówi prezydent Marcin Krupa.

„Akcja Dzielnica" w liczbach:

 • 12 dzielnic zyska nowe miejsca zielone
 • 27 rewitalizacji na terenie miasta do końca września 2018 roku
 • Koszt działań to łącznie 1 065 000 zł
 • Łącznie zostanie nasadzonych 193 nowych drzew, 16 821 krzewów oraz 2228 bylin.
 • Zostaną ustawione nowe elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci) i naprawione fragmenty alejek
"Akcja dzielnica" - pierwszy etap zrealizowany

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • Kamil

  więcej obszarów zielonych = lepsze powietrze w Katowicach, dziękuje za dbanie o zdrowię mieszkańców

 • Marcin

  inni i tak będą marudzić że nic się nie dzieje.. no ale tacy już są ludzie. nie dogodzi się każdemu z osobna

 • elka

  ekologia w mieście na wielki plus

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.