Wiadomości z Katowic

Astygmatyzm – jak się objawia, jakie soczewki dobrać?

  • Dodano: 2021-11-25 11:00

Astygmatyzm należy do jednych z najczęściej występujących wad wzroku. Jak się objawia i jak najlepiej go korygować? Oto garść wskazówek, które pomogą Ci lepiej zrozumieć astygmatyzm oraz dokonać właściwego wyboru soczewek kontaktowych.

Astygmatyzm – poznaj go lepiej

Astygmatyzm (niezborność) to bardzo powszechne zjawisko. Jest wadą, która wynika z niesymetryczności rogówki oka i objawia się poprzez zniekształcenie widzenia. Mierzy się go z wykorzystaniem dioptrii cylindrycznych. Astygmatyzmem niskim określa się astygmatyzm do 1 dioptrii, astygmatyzm do 2 dioptrii to astygmatyzm wysoki, natomiast za bardzo wysoki astygmatyzm uznaje się ten powyżej 3 dioptrii cylindrycznych.

Pod tym linkiem możesz uzyskać więcej informacji na temat tego, czym się objawia astygmatyzm.

Astygmatyzm nierzadko towarzyszy innym wadom wzroku, np. dalekowzroczności czy krótkowzroczności. Interesujące informacje przynoszą także statystyki – niemal połowa noworodków tuż po narodzinach ma astygmatyzm, jednak zazwyczaj zanika on wraz z wiekiem.

Przyczyny astygmatyzmu

Dokładna przyczyna występowania astygmatyzmu wciąż nie została rozpoznana. Badacze wskazują m.in. na czynniki genetyczne - wada ta jest dziedziczona. O astygmatyzmie mowa, gdy rogówka lub soczewka oka nie ma kulistego kształtu, ale formę przywołującą skojarzenia z piłką do rugby. W efekcie światło nie skupia się w prawidłowy sposób w siatkówce, co powoduje, że obraz staje się rozmyty.

Wśród przyczyn występowania astygmatyzmu nierzadko wymienia się również stożek rogówki, który jest schorzeniem powodującym, że rogówka ma kształt stożka.

Niezdiagnozowany astygmatyzm – konsekwencje i objawy

Jeżeli astygmatyzm nie zostanie zdiagnozowany lub nie podejmiesz kroków w celu korekcji wady, mogą pojawić się tzw. objawy astenopijne takie jak: widzenie jak za mgłą, zamazane widzenie podczas obserwowania przedmiotów z bliska lub z daleka, bóle oczu oraz głowy.

Inne objawy astygmatyzmu to widzenie nieostrych konturów, mylenie liter, a także częstsze mruganie oraz niemożność ostrego widzenia linii poziomych i pionowych. Astygmatyzm może skutecznie zniechęcić dzieci do czytania i nauki. Kierowcy z nierozpoznanym lub niekorygowanym astygmatyzmem mogą czuć się źle, prowadząc pojazdy, ponieważ towarzyszą im większe zmęczenie i nieostrość widzenia. Przekłada się to na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Dobierz odpowiednie soczewki

W przypadku niezborności z powodzeniem można stosować pomoce optyczne celem poprawy widzenia. Soczewki astygmatyzm korygujące nazywa się torycznymi, a wykorzystują one kombinację sferyczno-cylindryczną. W odróżnieniu od soczewek sferycznych, soczewki toryczne nie mają jednakowej grubości na całej powierzchni. W każdym miejscu soczewka ma inną grubość, co pozwala na skorygowanie wady.

Niewątpliwą zaletą takich soczewek jest również fakt, że soczewki toryczne są wygodne w noszeniu, a jednocześnie lekkie i praktycznie niewyczuwalne. Do tego dobrze przepuszczają powietrze, co nie męczy narządu wzroku. Dla osób z astygmatyzmem dostępne są różne warianty soczewek, np. jednodniowe czy miesięczne. Ostatecznie to od Twoich potrzeb zależy, które sprawdzą się w Twoim przypadku.

Zależy Ci na odpowiedniej korekcie wady jaką jest niezborność rogówkowa, a jednocześnie borykasz się z prezbiopią? Sięgnij po soczewki kontaktowe progresywne. Bardzo skutecznie poprawiają one komfort widzenia u prezbiopów. Przypadłość ta dotyka z przyczyn naturalnych – zmniejszenie sprawności mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka – większość osób po 40 roku życia.

Soczewki warto wybierać w sprawdzonych sklepach, np. BezOkularow.pl. Tu otrzymasz specjalistyczną pomoc w procesie zakupowym i zamówisz soczewki z najwyższej półki.

Astygmatyzm to wada, którą można korygować za pomocą soczewek. Pamiętajmy zawsze, że  powinny one być dobrane po kontakcie ze specjalistą, optometrystą lub lekarzem okulistą, który rozpozna wadę wzroku i zaproponuje odpowiednie skorygowanie astygmatyzmu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.