Wiadomości z Katowic

Benefis Marty Fox - literatura pochodząca z serca śląska

  • Dodano: 2024-04-29 13:30, aktualizacja: 2024-04-29 15:46

W latach dziewięćdziesiątych Marta Fox – wówczas mama dwóch nastolatek i polonistka w liceum – zrewolucjonizowała polską powieść młodzieżową. Zrezygnowała z nachalnego dydaktyzmu, a za to wzbogaciła gatunek o realne dylematy nastolatek i nastolatków, związane z seksualnością, w tym również przemocą na jej tle, zaburzeniami odżywiania czy konfliktem pokoleń, a także o język potoczny, także język reklam.

Książki z dziedzictwem

Autorka z wielką pieczołowitością opisuje miejsca w Katowicach i ościennych miastach, gdzie postacie z jej książek mieszkają, uczą się, spędzają wolny czas, chętnie odwołuje się też do zasobów śląskiej godki. Jedną z bohaterek jej najnowszej powieści, „Moja Ołowianko, klęknij na kolanko” jest doktor Jolanta Wadowska-Król, która leczyła szopienickie dzieci z ołowicy. Poza literaturą dla młodzieży, Marta Fox zasłynęła jako autorka powieści dla dorosłych, poezji oraz tekstów publicystycznych, jest też wielką przyjaciółką teatru.

Podczas benefisu uczestnicy porozmawiają o wszystkich jej literackich i pozaliterackich wcieleniach, a także o blaskach i cieniach śląskiej kultury.  

DATA: 6 maja 2024, godz. 18.00 Katowice Miasto Ogrodów — sala 211 (II piętro) 

Kim jest autorka?

Marta Fox - Katowiczanka, poetka i pisarka. Autorka ponad 50 książek. Pracowała jako polonistka w liceum, bibliotekarka, dziennikarka, kierowniczka literacka w Teatrze Dzieci Zagłębia, specjalistka od programu artystycznego w galerii Extravagance.

  • Za debiutanckie opowiadanie „Gra” dostała prestiżowego Miedzianego Amora, nagrodę dla najlepszego twórcy literatury miłosnej. Nazwana przez krytyków mistrzynią literatury dla kobiet i „objawieniem” powieści młodzieżowej”.
  • Poezja Marty Fox była tłumaczona na języki: niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski, francuski. Kilka jej powieści to bestsellery, wydawane nieprzerwanie do ponad 20 lat. Otrzymała Złoty Telefon, odznaczenie „Niebieskiej Linii” – Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę „Coraz mniej milczenia”.
  • Popularność zdobyły jej poetyckie modlitwy do św. Rity.
  • Otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrodę Hanysa, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice i tytuł baronowej od Polskiego Ruchu Monarchistycznego.
Benefis Marty Fox - literatura pochodząca z serca śląska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również