Ferie zimowe w mieście nie muszą być nudne. Warto wybrać się do pobliskiego domu kultury, aby ciekawie i bezpiecznie spędzić wolny czas od szkoły. Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie” zaprosił policjantkę z katowickiej komendy, aby wraz z uczestnikami akcji „Zima w mieście 2018” porozmawiać jak bezpiecznie spędzić zimowy wypoczynek z uśmiechem na twarzy.
Dzieci i młodzież została wyposażona w odblaski oraz materiały edukacyjne.
Po co siedzieć w domu, jak można spędzić miło czas wśród swoich rówieśników w miejskim domu kultury. Jeśli ferie zimowe mają być radosne to trzeba zadbać, o to aby były również bezpieczne. Policjantka w placówkach przy ul. Markiefki 44A i ul. Marcinkowskiego 13 spotkała się z uczniami szkół podstawowych, którzy spędzają ferie zimowe w mieście lub za kilka dni wyjadą na zimowiska. Za pomocą „rad Sznupka” przedstawionych w formie prezentacji multimedialnej omówiła „jak bezpiecznie spędzić zimowy wypoczynek”.
Najważniejsze rady Sznupka to: trzeba zadbać o ciepły ubiór, a dla lepszej widoczności po zmroku nosić elementy odblaskowe. Łyżwiarze powinni tylko korzystać z zorganizowanych i nadzorowanych „sztucznych” lodowisk. Każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowny dla naszego życia i zdrowia! Wybierając się w góry na narty Sznupek przypominał o zabraniu kasku chroniącego głowę. Radził, aby wybierać trasy narciarskie dostosowane do swoich umiejętności. Miłośnikom sanek Sznupek przypomniał, żeby wybierali górki oddalone od jezdni i samochodów. Bezpieczna bitwa na śnieżki jest wtedy, gdy kulki zrobione są z puchowego śniegu, a wszelkie ukryte w śniegu kamienie czy kawałki lodu są niebezpieczne! Sznupek podkreślił, że należy sobie pomagać i reagować w przypadku zagrożenia życia i zdrowia dzwoniąc na numer alarmowy 112! W ten sposób można stać się „Młodym Bohaterem” i otrzymać medal z MSWiA. Sznupek również zaprosił do wzięcia udziału w konkursach plastycznych organizowanych na ferie zimowe tj. „Mądry uczeń nie bazgrze po murach” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach oraz „Stok nie jest dla bałwanów!” Komendy Głównej Policji w Warszawie. Podczas spotkania uczestnicy stworzyli własne dekalogi narciarza i łyżwiarza. Ich prace można zobaczyć w galerii zdjęć.Ponadto policjantka przeczytała uczestnikom opowiadanie z książki „Mali Bohaterowie” autorki Barbary Gawryluk, w którym 8- letnia Karolina za pomocą telefonu alarmowego uratowała życie swojej mamy.
W spotkaniu uczestniczyła również redaktor Radia Katowice, której pod koniec spotkania dzieci pochwaliły się swoją wiedzą z zakresu bezpiecznych ferii. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali odblaski dla zwiększenia bezpieczeństwa na drodze oraz broszurki „Bezpieczna woda zimą”, „Bezpieczny Stok” oraz „Dekalog Narciarza”.
Serdecznie dziękujemy Ministerstwu Sportu i Turystyki i Stowarzyszeniu Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne za współpracę oraz przekazanie materiałów edukacyjnych.
Powyższe działania wspisują się w kampanię społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” pod honorowym patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.