Wiadomości z Katowic

Boże Ciało 2023: Znamy godziny i trasy procesji w Katowicach

  • Dodano: 2023-06-06 15:00

Już w najbliższy czwartek 8 czerwca uroczystość Bożego Ciała. Jednym z kluczowych momentów obchodów tego święta jest tradycyjna procesja. Znamy godziny i trasy w katowickich parafiach.

W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało uznawane za jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego przypada w najbliższy czwartek 8 czerwca. Boże Ciało zostało powołane dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Jednym z kluczowych momentów obchodów tego święta jest tradycyjna procesja teoforyczna, w której wierni przechodzą ulicami miasta, zatrzymując i modląc przy ołtarzach, które symbolizują cztery ewangelie Nowego Testamentu. Procesje Bożego Ciała odbędą się w większości parafii w Katowicach – kościoły w Śródmieściu organizują wspólną, centralną procesję.

Boże Ciało już 8 czerwca. Przez Katowice przejdą procesje

Katedralna - Archikatedra pw. Chrystusa Króla
Kościół św. Stanisława Kostki/Kościół pw. św. Barbary – Giszowiec
Bazylika św. Szczepana – Bogucice
Kościół Najświętszych Imion Jezusa i Maryi – Brynów
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – Brynów
Kościół św. Michała Archanioła – Brynów
Kościół św. Rodziny – Brynów
Kościół św. Jana i Pawła Męczenników – Dąb
Kościół św. Antoniego Padewskiego – Dąbrówka Mała
Kościół św. Józefa Robotnika – Józefowiec
Kościół Trójcy Przenajświętszej – Kostuchna
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – Koszutka
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – Murcki
Kościół św. Anny – Nikiszowiec/Janów
Kościół św. Jacka – Ochojec
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Osiedle Paderewskiego
Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP – Panewniki
Kościół św. Antoniego z Padwy – Panewniki
Kościół Matki Bożej Fatimskiej – Piotrowice
Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Piotrowice
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko – Piotrowice
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej – Podlesie
Kościół św. Jadwigi Śląskiej – Szopienice
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Szopienice Burowiec
Kościół Matki Boskiej Piekarskiej – Osiedle Tysiąclecia
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych – Osiedle Tysiąclecia
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych – Wełnowiec
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta – Osiedle Witosa
Kościół Matki Bożej Różańcowej – Zadole
Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – Zarzecze
Kościół Opatrzności Bożej – Zawodzie
Kościół św. Cyryla i Metodego – Załęska Hałda
Kościół św. Józefa – Załęże

Archikatedra Chrystusa Króla

Procesja teoforyczna wyruszy spod Kościoła Mariackiego o 8.30 i przejdzie ulicami:

  • Mariacką,
  • Francuską,
  • Jagiellońską,
  • Wita Stwosza do katedry.

Ołtarze znajdować się będą na skrzyżowaniu ul. Francuskiej z Wojewódzką, na froncie kamienicy nr 34 przy ul. Jagiellońskiej, przy Pl. Miarki oraz na froncie katedry. Po zakończeniu procesji zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia.

Zapraszamy do udziału całe rodziny, dzieci komunijne sypiące kwiaty i ministrantów. Prosimy o przystrojenie okien na trasie procesji. Mężczyzn, którzy zechcieliby pomóc przy budowie czwartego, “katedralnego” ołtarza, przy którym zatrzymamy się na modlitwie podczas procesji Bożego Ciała, zapraszamy w najbliższą środę o 18.00. Spotkanie na schodach przy głównym wejściu do katedry – czytamy w zaproszeniu parafii archikatedralnej.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (kościół Mariacki), kościół pw. Przemienienia Pańskiego (parafia dominikanów), a także kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, a także kościół garnizonowy Świętego Kazimierza Królewicza biorą udział w centralnej procesji w śródmieściu Katowic (rozpiska powyżej).

Kościół św. Stanisława Kostki/Kościół św. Barbary – Giszowiec

Parafie organizują procesję wspólnie. Tegoroczna uroczystość rozpocznie się w kościele św. Stanisława Kostki Mszą św. o godz. 8.00 i zakończy Mszą św. w kościele św. Barbary, a przejdzie ulicami:

  • Górniczego Stanu,
  • Pod Kasztanami,
  • Miłą,
  • Radosną,
  • Batalionów Chłopskich.

Pierwszy ołtarz stanie przed naszym kościołem i do jego budowy prosimy naszą młodzież, drugi ołtarz stanie na ul. Pod Kasztanami i do jego budowy prosimy mieszkańców ul. Pod Kasztanami, wspólnotę Żywego Różańca i Oazę Rodzin – apelują księża parafii pw. św. Stanisława Kostki.

Bazylika św. Szczepana – Bogucice

Procesja teoforyczna odbędzie się po Mysz św. o godz. 8.30 i w tym roku przejdzie ulicami:

  • Wróblewskiego,
  • Podhalańską,
  • Sandomierską,
  • Łużycką,
  • Kurpiowską,
  • Lubuską,
  • Kujawską,
  • Wrocławską,
  • Nowotarską,
  • Podhalańską,
  • Normy.

Zapraszamy dzieci po Pierwszej i Wczesnej Komunii Świętej w strojach komunijnych do sypania kwiatów, dzieci i dorosłych w strojach śląskich, a górników w mundurach prosimy o niesienie baldachimu. Kazania w tym dniu wygłosi ks. neoprezbiter Piotr Literski, który udzieli błogosławieństwa prymicyjnego wszystkim chętnym – wyjaśnia proboszcz parafii, ks. Krzysztof Sitek.

Kościół Najświętszych Imion Jezusa i Maryi – Brynów

Procesja wyruszy po Mszy św. o 9.00 i przejdzie ulicami Nasypową, Orkana i Przyklinga. Na zakończenie procesji zostanie odprawiona Mszę około 11.00.

Zachęcamy do udekorowania okien na trasie procesji. Prosimy o pomoc w udekorowaniu ołtarzy. W zakrystii są do nabycia emblematy eucharystyczne. Prosimy mężczyzn o pomoc w rozwiezieniu i montażu ołtarzy w dzień Bożego Ciała. Zbiórka o 6.30 pod probostwem. Chętni do pomocy proszeni są o kontakt z kościelnym. Zapraszamy przedszkolaków, dzieci komunijne oraz dzieci, które miały rocznicę komunii, do udziału w procesji i sypaniu kwiatków w strojach komunijnych. Prosimy o przygotowanie koszyczków z płatkami kwiatów dla dziewczynek, a chłopców o przyniesienie małych dzwonków. Dziewczynki tradycyjnie sypią kwiaty a chłopcy będą dzwonić w czasie procesji – apelują księża.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – Brynów

Procesja odbędzie się po Mszy św. o godz. 9.00 i przejdzie tą samą trasą co zwykle do czterech ołtarzy.

Zapraszamy parafian do wzięcia udziału w procesji a także prosimy o udekorowanie okien wzdłuż trasy procesji. Dzieci komunijne zapraszamy do procesji w uroczystych strojach, górników w mundurach. Zapraszamy poczty sztandarowe, orkiestrę, dzieci sypiące kwiaty i mężczyzn do niesienia baldachimu – czytamy w zaproszeniu księży.

Kościół św. Michała Archanioła – Brynów

Procesja przejdzie ulicami parafii po Mszy świętej o godz. 10.00 do czterech ołtarzy: I przy kaplicy za kościołem, II przy Łabędziej 21, III przy Zgrzebnioka 2, IV przy drewnianym kościele w parku. Po zakończeniu procesji będzie odprawiona Msza święta w kościele św. Michała ok. godz. 12.15.

Zapraszamy do udziału wszystkich parafian, także dzieci I-komunijne w strojach oraz małe dzieci do sypania kwiatków – informują księża.

Kościół św. Rodziny – Brynów

Procesja wyruszy po Mszy św. o godz. 9:00 do 4 ołtarzy.

Bardzo prosimy przygotować ołtarze w tych samych miejscach co w poprzednich latach. Zwracamy się z prośbą by w przygotowaniu ołtarzy zaangażowali się wszyscy sąsiedzi mieszkający w pobliżu danego ołtarza. Prosimy też by parafianie udekorowali okna na trasie procesji. Zapraszamy dziewczynki w bieli do sypania kwiatów a wszyscy mali chłopcy niech przyniosą ze sobą dzwoneczki – informuje parafia.

Kościół św. Jana i Pawła Męczenników – Dąb

Procesja teoforyczna wyruszy sprzed kaplicy św. Barbary (przy SCC) po Mszy św. odprawianej o 8.30:

  • I Ołtarz – ul. Błękitna
  • II Ołtarz — przy skrzyżowaniu ulic Morelowej i Gruszowej
  • III Ołtarz — ul. Jabłoniowa
  • IV Ołtarz — ul. Dębowa przy kapliczce

Prosimy o pomoc budującym ołtarze oraz o przystrojenie okien w domach na trasie procesji. Zapraszamy poczty sztandarowe, mężczyzn do baldachimu, dzieci sypiące kwiaty i wszystkich parafian do licznego udziału – zachęcają kapłani.

Kościół św. Antoniego Padewskiego – Dąbrówka Mała

Procesja ruszy po Mszy św. o godz. 7.30 ulicami:

  • Hallera,
  • Deszczową,
  • Mroźną,
  • Śniegową,
  • Lodową,
  • ponownie Hallera do kościoła.

Do udziału w procesji serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian, dzieci w strojach komunijnych, poczty sztandarowe. Niech udział w procesji będzie naszym wyznaniem wiary i miłości do Chrystusa Eucharystycznego. Prosimy o włączenie się w budowę i strojenie ołtarzy, dekorację okien na trasie procesji. Prosimy też o płatki kwiatów, które można będzie składać do skrzynki ustawionej w kościele pod chórem – czytamy w zapowiedzi procesji.

Kościół św. Józefa Robotnika – Józefowiec

Po Mszy św. o godz. 9.00 wyruszy procesja do czterech ołtarzy i przejdzie trasą z kościoła do ul. Szczecińskiej, następnie w prawo ul. Józefowską do cmentarza (I ołtarz przy hali MOSiR-u), przed cmentarzem skręci w prawo i przejdzie droga osiedlową pomiędzy blokami do jezdni ul. Szczecińskiej (II ołtarz na bocznej ścianie bloku Szczecińska 12), następnie skręci w lewo i ul. Szczecińską dojdzie do ul. Nowowiejskiego i dalej ul. Nowowiejskiego do deptaka osiedlowego (III ołtarz boczna ściana bloku Nowowiejskiego 8), skręci w prawo w deptak i deptakiem dojdzie do parkingu przy kościele i placu kościelnego (IV ołtarz plac kościelny, przy krzyżu misyjnym).

Prosimy o udekorowanie domów i okien mieszkań na trasie procesji. Prosimy, by dzieci komunijne i dzieci obchodzące rocznicę I Komunii św. uczestniczyły w procesji w strojach komunijnych – informują księża.

Kościół Trójcy Przenajświętszej – Kostuchna

Procesja wyruszy po Mszy św. o godz. 8.00 i przejdzie ulicami:

  • Migdałowców,
  • Żeleńskiego,
  • Sołtysią,
  • Żarnowcową,
  • Ks. Szramka.

I Ołtarz - przy Krzyżu na miejscu starego kościoła, II Ołtarz - przy posesji na ul. Żeleńskiego nr 48, III Ołtarz - przy starym KIM-ie na ul. Żanowcowej, IV Ołtarz - na skwerze bł. Stanisława Kubisty.  

Do udziału w procesji zapraszamy dzieci w strojach komunijnych, dziewczynki sypiące kwiaty, chłopców do dzwonienia dzwoneczkami, delegacje ze sztandarami, wszystkich parafian. Prosimy o udekorowanie domów i okien. Bardzo prosimy o płatki kwiatków, które dzieci będą sypały w czasie procesji Bożego Ciała. Płatki można przynosić do kosza wyłożonego przy bocznym ołtarzu św. Barbary – informują kapłani.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – Koszutka

Procesja wyruszy po mszy świętej o godz. 9.00 ulicami:

  • Misjonarzy Oblatów,
  • Sokolską,
  • Morcinka,
  • Grażyńskiego,
  • Misjonarzy Oblatów.

Prosimy o udekorowanie okien na trasie procesji. Zapraszamy do procesji wszystkie dzieci I komunijne w strojach komunijnych – informują księża.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – Murcki

Uroczystość Bożego Ciała rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.30 na Rynku. Następnie wierni wyruszą w procesji ulicami:

  • Mruczka,
  • Laskowskiego,
  • Samsonowicza,
  • Bielską,
  • Niemczyka,
  • Didura.

Wszystkich górników posiadających mundury zapraszamy do udziału w procesji Bożego Ciała, zapraszamy także poczty sztandarowe, Górnoślązaków w strojach regionalnych, dzieci pierwszokomunijne oraz dziewczynki do sypania kwiatków – czytamy w zapowiedzi procesji.

Kościół św. Anny – Nikiszowiec/Janów

Procesja Bożego Ciała rozpocznie się od Mszy św. w kościele o godz. 8.00, następnie wierni przejdą ulicami:

  • Ociepki,
  • Oswobodzenia,
  • Leśnego Potoku,
  • Grodową,
  • Zamkową,
  • zakończenie przy placu Wyzwolenia.

Ołtarze będą ustawione w następujących miejscach:

  • Ołtarz I w ogrodzie Hospicjum CORDIS – gdzie będzie można tradycyjnie złożyć ofiarę na działalność Hospicjum,
  • Ołtarz II na ul. Leśnego Potoku,
  • Ołtarz III na ul. Zamkowej,
  • Ołtarz IV przy nowym krzyżu misyjnym, który tego dnia zostanie uroczyście poświęcony.

Do udziału w czwartkowej procesji serdecznie zapraszamy wszystkich naszych parafian, osoby w strojach regionalnych, poczty sztandarowe, mężczyzn do niesienia baldachimu oraz dzieci pierwszokomunijne w ich strojach komunijnych. Ofiary na kwiaty można składać w zakrystii, kancelarii parafialnej i do skarbonki w kościele – wyjaśniają kapłani.

Kościół św. Jacka – Ochojec

Procesja rozpocznie się o godz. 8.45 i przejdzie nową trasą, a ołtarze zostaną ustawione:

  • I – na ul. Leśnej
  • II – przy skrzyżowaniu ul. Kołłątaja z ul. Prusa
  • III – przy skrzyżowaniu ul. Prusa z ul. Rumiankową
  • IV – na ul. Pszennej

Na zakończenie procesji przy IV ołtarzu zostanie odprawiona Msza święta.

Prosimy Parafian o udekorowanie okien domów oraz w miarę możliwości o przestawienie pojazdów z ulic na trasie procesji. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów oraz prosimy, by dzieci Wczesno- i I-Komunijne przyszły w swoich strojach komunijnych. Prosimy o przynoszenie płatków kwiatów i składanie ich do przygotowanego kosza przed salką (od ul. Leśnej) – informują księża.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Osiedle Paderewskiego

Procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszy z kościoła po Mszy św. o godz. 8.00 i przejdzie ulicami:

  • Graniczną,
  • Szeptyckiego,
  • Paderewskiego,
  • Krasińskiego,
  • Prostą.

Zapraszamy wszystkich parafian, dzieci komunijne w strojach i z koszyczkami kwiatów oraz mężczyzn do niesienia baldachimu. Prosimy też o udekorowanie okien. Ofiary na kwiaty do przystrojenia kościoła i ołtarzy składamy do skarbonki przy figurze św. Antoniego – czytamy w zapowiedzi parafii.

Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP – Panewniki

Z procesją eucharystyczną wierni wyjdą na ulice parafii po Mszy o 9.30, którą zostanie odprawiona w bazylice.

Procesja przejdzie ulicami:

  • Panewnicką,
  • Wileńską,
  • Śląską,
  • Medyków,
  • Panewnicką,
  • Plac klasztorny.

Prosimy by w miarę możności nie parkować samochodów na trasie procesji w sposób utrudniający jej przejście. Prosimy także parafian o udekorowanie okien i domów. W Bazylice jest wystawiona skarbona, do której można złożyć ofiarę na kwiaty do ołtarzy na trasie procesji Bożego Ciała. Prosimy wszystkich, którzy mają taką możliwość, o przynoszenie na furtę klasztorną płatków kwiatowych dla dzieci uczestniczących w procesji, także podczas dni oktawy. Zapraszamy dzieci do udziału w procesji Bożego Ciała w strojach śląskich – informują duchowni.

Kościół św. Antoniego z Padwy – Panewniki

Procesja przejdzie po Mszy św. o 8.30 (I ołtarz przy krzyżu na ul. Śmiłowickiej, II - przed posesją p. Strecker na ul. Śmiłowickiej, III - przed posesją pp. Stolarczyków i Hadwiczaków na ul. Kuźnickiej, IV - przed posesją p. Kosieckich na ul. Kuźnickiej).

Prosimy o udekorowanie trasy procesji, a także okien w domach, o pomoc sąsiadów przy budowie ołtarzy. Zachęcamy do uczestnictwa w procesji Bożego Ciała oraz w oktawie grupy parafialne, dzieci do sypania kwiatków, dzieci wczesno- i pierwszokomunijne, rocznicowe w strojach komunijnych, ministrantów, poczty sztandarowe, mężczyzn do niesienia baldachimu, wszystkich parafian i sympatyków. Bezpośrednio po procesji odbędzie się Msza św. recytowana – informuje parafia.

Kościół Matki Bożej Fatimskiej – Piotrowice

  • Procesja Bożego Ciała wyruszy z kościoła ok. godz. 9.40, po Mszy św. o godz. 9.00 i przejdzie ulicami: Bukszpanową,
  • Tunelową,
  • Jaskrów,
  • Bukszpanową do kościoła.

Zakończenie procesji Mszą św. ok. godz. 11.00.

Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Piotrowice

Tegoroczna procesja Bożego Ciała rozpocznie się około godz. 8.15 (po porannej mszy świętej) i przejdzie tradycyjną trasą (ulicą Radockiego i Łętowskiego), a zakończy się na placu parafialnym przy Nazarecie.

Zapraszamy do licznego udziału, a zwłaszcza dzieci komunijne, grupy parafialne, poczty sztandarowe i górników do niesienia baldachimu – apelują księża.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko – Piotrowice

Procesja odbędzie się po Mszy św. o godz. 8.00. Wierni przejdą ulicami:

  • Fredry,
  • Sobocińskiego,
  • Jankego,
  • Żurawią,
  • Sobańskiego,
  • Jankego,
  • Policyjną, Fredry.

Na zakończenie procesji Msza św. w kościele około godziny 11.

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej – Podlesie

Procesja z Najświętszym Sakramentem przejdzie ulicami:

  • Michałowskiego,
  • Trojoka,
  • Malczewskiego,
  • Marzanny,
  • Malwy,
  • Trojoka,
  • Michałowskiego.

Pierwszy ołtarz zbudują członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, na ul. Malczewskiego (koło numeru 18). Drugi ołtarz postawi Oaza Rodzin przy ul. Marzanny (na parkingu za cmentarzem). Trzeci ołtarz zbudują Przyjaciele Misji i Rodzina Radia Maryja przy ul. Malwy (między numerami 13 i 15). Czwarty ołtarz postawi Bractwo Różańcowe na skrzyżowaniu ulic Michałowskiego i Trojoka (przy parkingu). Śpiew w trakcie procesji animować będzie Orkiestra Górnicza pod dyr. Pana Mirosława Kaszuby – informują księża.

Kościół św. Jadwigi Śląskiej – Szopienice

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 8.00 uroczystą Mszą Św. w kościele. Następnie procesja przejdzie Placem Powstańców Śląskich i ulicami:

  • Obr. Westerplatte,
  • Brynicy,
  • Morawa,
  • Kantorówny,
  • Zamenhofa,
  • Ciesielską,
  • przez Plac Powstańców Śląskich dotrze do znów do kościoła, gdzie nastąpi zakończenie procesji.

Bezpośrednio po procesji będzie sprawowana Msza Św. (około godz. 10.30).

Wszystkich Parafian serdecznie zapraszamy do licznego udziału we Mszy św. i procesji Bożego Ciała. Tych, którzy mieszkają na trasie procesji prosimy o udekorowanie okien. Prosimy naszych rolników do niesienia baldachimu, dziewczynki do sypania kwiatów, dzieci I Komunijne do udziału w swych strojach pierwszokomunijnych – apelują księża.

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Szopienice Burowiec

Procesja rozpocznie się po Mszy św. o godz. 8.30, a wierni ruszą na Borki, gdzie na zakończenie zostanie odprawiona Msza św. polowa w intencji parafian. Procesja wyjdzie z kościoła bocznym wyjściem, udając się pod blok Korczaka 20 – tam został zaplanowany I ołtarz. II ołtarz na wysokości Korczaka 44, III ołtarz w okolicy Korczaka 88, a ostatni ołtarz na końcu procesji na os. Borki.

Kościół Matki Boskiej Piekarskiej – Osiedle Tysiąclecia

Po Mszy św. odprawianej o godz. 9.00 wyruszy uroczysta procesja, która przejdzie trasą przez osiedle z ołtarzami przy ul. Ułańskiej 7, Chrobrego 31, Tysiąclecia 88. Ostatni ołtarz stanie przy krzyżu misyjnym, przed kościołem.

Zapraszamy dzieci oraz dzieci Komunijne w odświętnych strojach, do sypania kwiatów a wszystkich Parafian do licznego udziału w procesji – czytamy na stronie parafii.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych – Osiedle Tysiąclecia

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 7.30, a po Eucharystii odbędzie się procesja teoforyczna, która przejdzie następującą trasą:

  • I ołtarz przy bramie Ośrodka Wodnego „Maroko”, ul. Piastów 17
  • II ołtarz przy Placu Zabaw na ul. Piastów
  • III ołtarz przy ul. Tysiąclecia 6
  • IV ołtarz przy parkingu kościelnym.

Procesja zakończy się w kościele.

Zapraszamy dzieci pierwszokomunijne do sypania kwiatów przed Najświętszym Sakramentem. Działkowców prosimy o dostarczenie do zakrystii płatków kwiatowych – proszą księża.

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych – Wełnowiec

Bezpośrednio po Mszy św. o godz. 15:00 wyruszy procesja ulicami osiedla. Trasa Procesji wieść będzie ulicami:

  • Prusa,
  • Kard. St. Wyszyńskiego,
  • Żeromskiego,
  • Słowackiego,
  • deptak koło InterMarche,
  • Orzeszkowej,
  • Złotą.

Miejsca usytuowania ołtarzy:

  • I – Zbieg ulic Prusa, Kochanowskiego, Kard. Wyszyńskiego
  • II – Na frontonie kamienicy przy ul. Żeromskiego 17
  • III – Przy wieżowcu ul. Tetmajera 2,
  • IV – Skwer przy bloku ul. Złotej 17 – 19

Na Procesję Bożego Ciała i całą Oktawę bardzo prosimy dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe o przychodzenie w strojach liturgicznych, zaś rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli (działkowiczów) o kwiaty dla dzieci sypiących podczas Procesji. Kwiaty można przynosić wcześniej do Kościoła. W związku z Procesją i Oktawą Bożego Ciała prosimy mężczyzn naszej Parafii o odwagę i pomoc w niesieniu sztandarów w czasie nabożeństw – czytamy w zapowiedzi procesji.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta – Osiedle Witosa

Po Mszy św. o godz. 8.30 wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem, która przejdzie ulicami:

  • Rataja,
  • Ossowskiego,
  • Witosa,
  • Plac św. Herberta w kierunku kościoła.

Prosimy, aby Parafianie zatroszczyli się o budowę ołtarzy, upiększenie kwiatami i porządek w najbliższym otoczeniu. Prosimy, aby udekorować mieszkania flagami kościelnymi, maryjnymi, symbolami i kwiatami, głównie na trasie procesji. Prosimy dzieci pierwszokomunijne, aby uczestniczyły w procesji w swoich strojach komunijnych. Młodsze dzieci, przedszkolaki, niech przyjdą do sypania kwiatów. Zapraszamy do udziału w uroczystościach Bożego Ciała całe rodziny – zapowiadają księża.

Kościół Matki Bożej Różańcowej – Zadole

Procesja Bożego Ciała rozpocznie się Mszą św. o 10.00 w kościele i przejdzie ulicami Gdańską i Zadole.

Ołtarze będą usytuowane:

  • I – przy ul. Gdańskiej 22,
  • II – przy ul. Gdańskiej 14,
  • III – przy ul. Zadole 11,
  • IV – przy kościele.

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – Zarzecze

Po Mszy Świętej o godz. 8.00 wyjdziemy z procesją Bożego Ciała. Z kościoła pójdziemy ulicą Pawła Stellera w górę do końca, następnie skręcimy w kierunku ulicy Stefana Grota-Roweckiego, po czym tą ulicą podążymy do początku ulicy Pawła Stellera i później powrócimy do naszej świątyni – informują kapłani.

Pierwszy i drugi ołtarz usytuowane będą przy ulicy Pawła Stellera, trzeci ołtarz powstanie przy krzyżu na ulicy Stefana Grota-Roweckiego – przy Strażnicy OSP. Z kolei czwarty ołtarz zostanie zbudowany przy kościele.

Z serca dziękujemy budowniczym ołtarzy, wszystkim okazującym pomoc i życzliwość. Prosimy naszych strażaków o pomoc w niesieniu baldachimu podczas procesji, ministrantów, Dzieci Maryi i członków Żywego Różańca do poniesienia swoich sztandarów. Do udziału w procesji zapraszamy dzieci pierwszokomunijne, a także dziewczynki, które sypią kwiaty podczas procesji. Zachęcamy wszystkich do udekorowania okien – czytamy w zapowiedzi procesji.

Kościół Opatrzności Bożej – Zawodzie

O 8.30 wyruszy procesja teoforyczna. Pierwszy ołtarz będzie na budynku probostwa, później wierni przejdą ul. Czarnieckiego, Floriana i 1 Maja do kościoła, gdzie przed głównymi drzwiami zakończy się nabożeństwo.

Kościół św. Cyryla i Metodego – Załęska Hałda

W tym roku procesja przejdzie ulicami: Bocheńskiego, Załęska Hałda i Dobrego Urobku.

Kościół św. Józefa – Załęże

Procesja przejdzie po Mszy św. o godz. 9.00, jednak nie jest pewne, czy uda się ją przeprowadzić ulicami Gliwicką, Macieja, ks. Pośpiecha, Janasa i z powrotem Gliwicką, zatrzymując się przy 4 ołtarzach. Powód? W tym roku brakuje jednak osób, które podjęłyby się przygotowania trzech ołtarzy. Do dyspozycji są stelaże i materiały z poprzednich lat, pozostaje jedynie kwestia budowy. Jeśli do wtorku nie znajdzie się dostateczna liczba osób skorych do pomocy to procesja odbędzie się wokół kościoła.

Liczymy na obecność dzieci Wczesno i I-komunijnych oraz dziewczynek do sypania kwiatów. Zwracamy się z prośbą o udekorowanie okien, a właścicieli samochodów zaparkowanych na trasie procesji, aby w miarę możliwości na ten czas przestawili pojazdy w inne miejsca. Dziękujemy za zrozumienie – apelują księża.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również