Wiadomości z Katowic

Budowa domu. Gdzie kupować materiały budowlane?

  • Dodano: 2016-03-18 07:15, aktualizacja: 2016-03-18 07:25

Kupić mieszkanie czy wybudować dom? Koszty nierzadko okazują się porównywalne, wybór jest więc trudny. Gdy szala potencjalnych korzyści przechyla się na stronę domu, ruszają przygotowania, które od niewprawionych inwestorów wymagają szybkiego i intensywnego dokształcania się.

Budowa domu to wyzwanie, zwłaszcza dla tych, którzy podchodzą do niego po raz pierwszy w życiu. Nawet jeśli rodzina decyduje się na budowę domu systemem zleconym, musi podjąć wiele decyzji związanych z wyborem projektu, technologią budowy itp., do których nie jest merytorycznie przygotowana. Od początku więc trwa dokształcanie się inwestorów. Jeśli dom ma być budowany systemem gospodarczym, a w Polsce w ten sposób powstaje większość domów, dokształcanie ma dużo szerszy zakres i dotyczy także materiałów budowlanych. Jakość tych ostatnich ma ogromne znaczenie dla trwałości budynku i dla jego poszczególnych parametrów: m.in. dla izolacyjności termicznej i akustycznej oraz dla bezpieczeństwa pożarowego. Inwestorzy niejednokrotnie nie szczędzą czasu na poszukiwanie tańszych zamienników. Wybierając najtańsze produkty, powinni jednak zachować ostrożność. Ich atrakcyjna cena może bowiem wynikać z zaniżonej jakości. Bo choć wszystkie oferowane produkty powinny spełniać obowiązujące normy, to niestety nie zawsze tak się dzieje. Inwestorom trudno we własnym zakresie sprawdzić, jaka w rzeczywistości jest jakość sprzedawanych produktów. Muszą zaufać informacjom podawanym na etykiecie, za których prawdziwość pełną odpowiedzialność ponosi producent.

Oficjalnym dokumentem potwierdzającym parametry poszczególnych wyrobów jest deklaracja właściwości użytkowych. Zazwyczaj można ją znaleźć na stronie internetowej producenta. Jej treść stanowią zapisy dotyczące wszystkich potwierdzonych właściwości i parametrów produktu. W przypadku materiałów niższej jakości, deklarację producent wydaje we własnym zakresie, materiały o wyższych parametrach są sprawdzane przy udziale niezależnych specjalistów.

Od początku bieżącego roku inwestorzy zyskali dodatkową ochronę przed ryzykiem zakupu produktów niskiej jakości. W styczniu 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych. Nowe regulacje ustalają reguły wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i harmonizują zasady określania ich właściwości użytkowych oraz stosowania oznakowania CE. Dla inwestorów szczególne znaczenie ma zapis, który zobowiązuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego do publikowania wyników badań produktów budowlanych, łącznie z nazwą producenta. Inwestorzy dzięki temu mają dostęp do dodatkowych informacji na temat jakości produktów budowlanych. W przypadku złych wyników kontroli producenci są zobowiązani do wycofania ze sprzedaży wszystkich produktów, które nie spełniają norm.

Autor: Tooba.pl, właściciel bazy firm branży budowlanej www.domnet.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.