Erwin Sówka i Lucjan Czerny zostaną uhonorowani w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim w Katowicach. Mieszkańcy zdecydowali o wyróżnieniu Sówki w tegorocznym plebiscycie, natomiast decyzją prezydenta miasta do grona zasłużonych dołączy także Czerny. Odsłonięcie popiersi zaplanowano na wrzesień – w ramach obchodów 160-lecia nadania Katowicom praw miejskich.
Uhonorowani w Galerii Artystycznej 2025
Ponad 3 tysiące głosów oddanych przez mieszkańców Katowic zadecydowało – Erwin Sówka zostanie uhonorowany w Galerii Artystycznej. Prezydent miasta Marcin Krupa zdecydował również o uhonorowaniu Lucjana Czernego.
Decyzja mieszkańców: Erwin Sówka zwycięzcą plebiscytu
Galeria Artystyczna to plebiscyt, w ramach którego mieszkańcy Katowic głosują na osoby zasłużone dla miasta oraz regionu w dziedzinie kultury i sztuki. Tegoroczne głosowanie zakończyło się 31 marca.
- Mieszkańcy, którzy wzięli udział w plebiscycie, zdecydowali, że to Erwin Sówka powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej. Zgadzam się z tym wyborem. Przypomnę przy okazji, że Grupa Janowska ma już swojego przedstawiciela przy pl. Grunwaldzkim - kilka lat temu uhonorowaliśmy w ten sposób Teofila Ociepkę. To pokazuje jak duże znaczenie dla Katowic miała Grupa Janowska, a tegoroczny wybór mieszkańców potwierdza, że działalność malarzy prymitywistów jest nie tylko znana, ale też ceniona. Bardzo się tym cieszę i dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali w tegorocznym plebiscycie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W tym roku w plebiscycie oddano ponad 3,1 tys. głosów. To więcej niż w kilku ostatnich latach. Głosować można było za pomocą formularza on-line na stronie internetowej Katowice.eu.
- Około 17% osób, które wzięły udział w tegorocznym plebiscycie, oddało swój głos na Erwina Sówkę – mówi Łukasz Gawroński, naczelnik wydziału promocji, odpowiadającego za przeprowadzenie plebiscytu.
- Warto wspomnieć, że katowicki malarz prymitywista już w ubiegłym roku walczył o zwycięstwo w Galerii Artystycznej. Wtedy oddana na niego liczba głosów pozwoliła na zajęcie trzeciego miejsca. W tym roku Erwin Sówka wygrał plebiscyt – dodaje naczelnik.
Lucjan Czerny również wśród uhonorowanych
Niezależnie od wyników głosowania, decyzją prezydenta Katowic do Galerii Artystycznej dołączy także Lucjan Czerny – aktor, muzyk i pedagog, znany m.in. z popularyzowania śląskiej kultury i wspierania młodych talentów.
- W Galerii zasłużonych dla naszego miasta nie może zabraknąć Lucjana Czernego – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic.
- Jego zasługi na rzecz śląskiej kultury, a także rozwoju placówek oświatowo-wychowawczych i promowania młodych talentów są nieocenione. W naszej pamięci z pewnością na zawsze pozostaną wspomnienia jego ról filmowych czy śląskich szlagierów – dodaje prezydent.
Rzeźby przedstawiające Erwina Sówkę i Lucjana Czernego zostaną odsłonięte we wrześniu podczas obchodów 160. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.
Galeria Artystyczna – tradycja i prestiż
Galeria Artystyczna to wyjątkowa inicjatywa, która od 2004 roku oddaje hołd wybitnym postaciom kultury i sztuki związanym z Katowicami oraz regionem. Każdego roku na placu Grunwaldzkim pojawiają się nowe popiersia odlanych z brązu twórców, którzy mieli znaczący wpływ na życie artystyczne miasta.
Kandydatów do każdej edycji zgłaszają instytucje kultury działające w Katowicach, m.in.: Akademia Sztuk Pięknych, Biblioteka Śląska, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Instytucja Filmowa „Silesia Film”, Klub „Marchołt”, Miejska Biblioteka Publiczna, miejskie domy kultury, Muzeum Śląskie, Panteon Górnośląski, Regionalny Instytut Kultury im. W. Korfantego, Stowarzyszenie Czasu Wolnego Dzieci i Młodzieży, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Towarzystwo Przyjaciół NOSPR, Związek Kompozytorów Polskich Oddział Katowice, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Katowice oraz Związek Górnośląski.
Na placu Grunwaldzkim znajdują się już popiersia znakomitych osobowości, które swoją działalnością rozsławiły Katowice i Śląsk. Wśród nich m.in.: Krystyna Bochenek, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Adolf Dygacz, Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Hadyna, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Franciszek Pieczka, Jan „Kyks” Skrzek, Teofil Ociepka, Aleksandra Śląska, a także wielu innych zasłużonych twórców i artystów. Niektóre postaci uhonorowano specjalnymi tablicami pamiątkowymi.