Wiadomości z Katowic

Centrum Przesiadkowe Sądowa z nowymi przewoźnikami

  • Dodano: 2020-12-30 08:45, aktualizacja: 2020-12-30 10:11

Od stycznia z Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach przy ul. Sądowej pojedziemy z 26 przewoźnikami, m.in. do Austrii, Niemiec, Holandii,  Czech i na Ukrainę. Ich liczba będzie rosła, bo podpisane uzgodnienia ma już ponad 20 kolejnych przewoźników.

Centrum Przesiadkowe Sądowa, w którym obsługę pasażerów rozpoczęto we wrześniu, pełni także rolę Międzynarodowego Dworca Autobusowego. Miasto od dłuższego czasu prowadziło szereg uzgodnień w zakresie przeniesienia się przewoźników z dotychczasowego, prywatnego i zaniedbanego dworca przy ul. Piotra Skargi na nowoczesny obiekt miejski.

Tysiące mieszkańców Katowic wybiera transport autobusowy przy podróżach po całej Polsce i Europie. Z drugiej strony co roku do Katowic przyjeżdżają setki tysięcy gości. Jako stolica dwumilionowej metropolii musimy zapewniać wszystkim podróżnym komfort i właśnie w tym celu powstało Centrum Przesiadkowe „Sądowa". Niestety pandemia znacząco ograniczyła liczbę przejazdów osób pracujących, uczących się czy też turystów. Dlatego, co dziś jest dla prawie wszystkich oczywiste, okres rozruchowy CP „Sądowa" trwa dłużej niż zakładaliśmy jeszcze rok temu. Jednak pomimo tych przeszkód atrakcyjna oferta jaką zapewniamy przewoźnikom oraz doskonałe warunki dla podróżnych sprawiają, że kolejne firmy przenoszą się na nasz dworzec ze starego dworca przy ul. Skargi. Od stycznia już 26 przewoźników będzie świadczyć usługi transportowe, a kolejnych 20 ma już podpisane niezbędne uzgodnienia. To wszystko pokazuje, że plotki dotyczące rzekomej budowy nowego, prywatnego dworca autobusowego, które były rozpowszechniane przez jeden z lokalnych portali, były tylko wymysłem kilku osób, które chciały nieuczciwie walczyć o przewoźników i klientów – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Od stycznia z Centrum Przesiadkowego Sądowa będą korzystać przewoźnicy oferujący kursy międzynarodowe, m.in. do Austrii, Niemiec, Holandii, Czech i na Ukrainę, przy czym z uwagi na obostrzenia epidemiczne część tych kursów jest ograniczona.

Umowy na kursy zagraniczne są już podpisane, a przewoźnicy wznawiając swoje kursy po zniesieniu obostrzeń będą je realizować z ul. Sądowej. W styczniu z ul. Sądowej pasażerowie będą odjeżdżać do miast takich jak: Kraków, Wrocław, Szczecin, Busko Zdrój, Kielce, Zamość, Olkusz, Opole, Sanok. Dla sprawniejszej obsługi podróżnych pomiędzy CP „Sądowa" a dworcem PKP kursują bezpłatne połączenia autobusowe – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu Urzędu Miasta Katowice.

Przypomnijmy, że w skład Centrum Przesiadkowego Sądowa wchodzi budynek obsługi pasażerskiej, zespół zadaszonych peronów autobusowych, zadaszony parking rowerowy, zadaszone przystanki komunikacji miejskiej oraz otwarty parking samochodowy dla 55 samochodów. Budynek oprócz obsługi podróżnych pełni funkcję handlowo-usługową – swoje miejsce znalazł tutaj kiosk oraz bistro, które z uwagi na obostrzenia epidemiczne jest obecnie nieczynne, natomiast po ich zniesieniu najemca jest gotowy do jego ponownego uruchomienia. Ponadto w budynku znajduje się punkt kasowy, przechowalnia bagażu oraz zaplecze dla podróżnych i kierowców (toalety, poczekalnie). Centrum Przesiadkowe Sądowa to inwestycja o wartości 66 mln zł, z czego 43 mln zł pochodziły z dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Lista przewoźników z podpisaną umową na korzystanie z CP Sądowa:

Data obowiązywania od... Przewoźnik Relacje linii
01.10.2020 UniBus Sp. z o.o., Kraków Kraków-Katowice-Gliwice; Katowice-Kraków;
01.10.2020 INTER Sp. z o.o., Strzelce Opolskie Katowice-Ustrzyki Górne; Kraków-Łeba; Kraków-Mielno; Poznań-Przemyśl; Rybnik-Katowice; Szczecin-Zakopana; Katowice-Kraków
01.10.2020 Karol Drabas, Żory Jastrzębie-Zdrój - Katowice
01.10.2020 Piotr Drabas, Żory Jastrzębie-Zdrój - Katowice
01.10.2020 M CHOICE Marcin Mazurkowski Katowice-Zator
01.10.2020 Marcin Drabas, Żory Jastrzębie-Zdrój - Katowice
07.10.2020 RAVEN-X Olaf Pietrek przewozy nieregularne
10.10.2020 AGAT Andrzej Bartoszek Świebodzin - Zaporoże; Praga - Turka; Wrocław - Czerniowce; Praga - Lwów; Praga - Kijów; Zielona Góra - Czerniowce; Poznań - Charków; Praga - Chmielnik; Wrocław - Winnica
10.10.2020 TravelPl Sp. z o.o. Sanok Polańczyk – Bytom - Polańczyk
01.11.2020 Sandra BP Sp. z o.o. Czechowice-Dziedzice Medyka – Katowice – Wrocław – Stuttgart
23.11.2020 Lux_Reisen Sp. z o.o. Łódź Szczecin-Chersoń
27.11.2020 Bomatur Sp.j. Czechowice-Dziedzice przewozy nieregularne
8.12.2020 NeoBus Polska Sp. z o.o. Niebylec Ustrzyki Dolne - Wrocław
01.01.2021 Flixbus Polska Sp. z o.o. Warszawa 1.Kraków-Wiedeń; 2.Wrocław-Medyka; 3.Kraków-Praga-Monachium; 4.Rzeszów-Berlin; 5.Kraków-Wrocław; 6.Wrocław-Kraków-Przemyśl-Medyka: 7.Wrocław-Kraków-Rzeszów; 8.Kraków-Wrocław-Berlin; 9.Medyka-Berlin-Bremen; 10.Amsterdam-Medyka; 11.Warszawa-Częstochowa-Katowice: 12.Cieszyn-Katowice-Kraków:
1.01.2021 Sindbad Sp. z o.o., Opole Sanok-Katowice-Opole-Świecko
1.01.2021 D-tka Sp.j. Sosnowiec Katowice – Dąbrowa Górnicza
1.01.2021 Forsage Auto Sp. z o.o., Warszawa Piotrków Trybunalski – Kijów
1.01.2021 Sułtan Travel Sp. z o.o., Kraków Częstochowa – Czerniowce
1.01.2021 Mat-Bus, Pińczów Busko-Zdrój – Katowice – Chmielnik
1.01.2021 PM Woś Grzegorz, Tomaszów Lubelski Zamość – Katowice
1.01.2021 Lux-Reisen Bis Sp. z o.o. Łódź Szczecin – Kijów
2.01.2021 Marek Kika, Olkusz Katowice-Sosnowiec-Olkusz
2.01.2021 Łach Łukasz, Dąbrowa Górnicza Katowice – Busko-Zdrój; Katowice – Kielce; Katowice – Kudowa-Zdrój; Katowice – Szczawnica
2.01.2021 Łach Marek, Dąbrowa Górnicza Katowice – Kazimierza Wielka
4.01.2021 DARJAN,Kurcbat Dariusz Stąporków-Katowice
10.01.2021 Agat Transport Sp. z o.o., Mikulin Szepietówka – Gliwice

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Bartłůmjej

    Chcę mi się płakać, kiedy widzę, jak miasto z takim potencjałem jak Katowice kompletnie niszczy swoje szanse na rozwój. Najpierw zniszczenie naturalnego centrum komunikacyjnego przy dworcu i wybudowanie niepotrzebnej galerii, teraz tworzenie niby-dworca na za[...]iu... Tragedia, tragedia. Krupa powinien za to odpowiedzieć.

  • Piotr

    Śmiać się czy płakać ? Dworzec wybudowany w ubiegłym roku a impotenci organizacyjni z UM Katowice, zapomnieli zawrzeć odpowiednio wcześnie "elastyczne" umowy z przewoźnikami !! O wszystkich innych perypetiach związanych z niekompetencja urzędnicza przy tym dworcu, zapewne powstanie kolejny film w TVP....

  • Wełnowiec City

    Nareszcie.Oby nowy dworzec spelnil oczekiwania Pasazerow.I nie moge wyjsc z podziwu parking na 55 samochodow,WOW normalnie jak w Ciciborach Wielkich,jeszcze bedzie luz.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.