Wiadomości z Katowic

Co nie podlega podziałowi majątku po rozwodzie?

  • Dodano: 2024-07-08 11:30

Planujesz sprawę o podział majątku po rozwodzie i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz się przygotować? Koniecznie dowiedz się, co podlega, a co nie jest uwzględniane w sprawie o podział majątku wspólnego. W ten sposób lepiej przygotowujesz się do postępowania sądowego.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu]

Podział majątku po rozwodzie – ustrój majątkowy ma kluczowe znaczenie

Każda osoba, która planuje podział majątku po rozwodzie, powinna wiedzieć, że najważniejszy jest ustrój majątkowy, jaki panował pomiędzy małżonkami. Na ogół jest to wspólność majątkowa, która zaczyna obowiązywać w chwili zawarcia związku małżeńskiego, a ustaje po rozwodzie. Istnieją jednak inne formy ustroju majątkowego, takie jak rozdzielność majątkowa, rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków czy rozszerzona wspólność majątkowa.

To, jak będzie wyglądał podział majątku po rozwodzie, zależy właśnie od ustroju małżeńskiego. Jeśli zależy Ci na tym, aby podział ten był dla Ciebie korzystny, koniecznie skorzystaj z pomocy prawnika. Doświadczony adwokat zadba o Twoje interesy w trakcie sprawy o podział majątku. Pamiętaj, że Twój były małżonek również może skorzystać z pomocy prawnej, chcąc otrzymać jak największą część majątku wspólnego.

Co podlega podziałowi majątku przy rozwodzie?

Kwestią, która budzi najwięcej wątpliwości wśród byłych małżonków jest to, co dokładnie podlega podziałowi majątku. Wspólność majątkowa obejmuje wszystkie przedmioty majątkowe, które zostały nabyte w trakcie małżeństwa. Mowa tu między innymi o nieruchomościach, pojazdach, antykach czy różnego typu kosztownościach. Podziałowi podlegają także przedmioty codziennego użytku, jak na przykład sprzęt AGD i RTV.

Bardzo ważna informacja, która dla wielu osób jest zaskoczeniem, jak taka, że w skład majątku wspólnego wchodzą również środki uzyskane w ramach wynagrodzenia za pracę. Tak samo jest, jeśli chodzi o dochody z innych źródeł, na przykład uzyskane w ramach prowadzenia innej działalności zarobkowej. Do majątku wspólnego wlicza się także dochody uzyskane z majątku wspólnego oraz osobistego.

Widać zatem, że na majątek wspólny może składać się wiele elementów. To z kolei może sprawić, że sprawa o podział majątku po rozwodzie będzie skomplikowana i czasochłonna. Warto mieć tego świadomość, szczególnie jeśli między małżonkami nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać podział majątku.

Co nie podlega podziałowi?

Oczywiście nie wszystkie składniki majątku podlegają podziałowi przy rozwodzie. Z podziału wyłączone są przede wszystkim przedmioty osobiste. W przypadku wątpliwości co do tego, co należy do majątku osobistego, to po stronie właściciela majątku osobistego leży udowodnienie, że dane dobra nie są elementem majątku wspólnego.

A co z majątkiem osobistym, który małżonkowie posiadali jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego? Na ogół nie jest on uwzględniany przy podziale majątku. Sąd może jednak wziąć pod uwagę, czy w trakcie trwania małżeństwa pomnażany był jedynie majątek wspólny, czy również majątek osobisty. W drugim przypadku sprawa może okazać się bardziej skomplikowana – warto być na to przygotowanym.

Wsparcie prawne w sprawie o podział majątku po rozwodzie może być niezbędne

W przypadku spraw o podział majątku po rozwodzie każdej ze stron zależy na uzyskaniu jak najkorzystniejszego rozwiązania. Właśnie dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z usług prawnika, który specjalizuje się w sprawach o podział majątku. W ten sposób zyskasz pewność, że osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i doświadczenie zadba o to, aby sąd przyznał Ci odpowiednią część majątku wspólnego.

Zobacz też: Co zwalnia z płacenia alimentów?

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.