W większości przypadków konieczność płacenia alimentów nie budzi żadnych wątpliwości. Rodzic, który nie sprawuje stałej opieki nad dzieckiem, musi wypłacać takie świadczenie w ustalonej przez sąd wysokości. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy można uniknąć tego obowiązku. Sprawdź, co zwalnia z płacenia alimentów na dziecko.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu//]
Chcesz wiedzieć, co zwalnia z płacenia alimentów na dziecko?
Nie w każdym przypadku niepłacenie alimentów przez jednego z rodziców wynika ze złej woli, na przykład z braku chęci uczestniczenia w utrzymaniu dziecka. Zdarzają się sytuacje, kiedy wypłacanie świadczenia nie jest możliwe – z przyczyn niezależnych od osoby do tego zobowiązanej.
Zastanawiasz się, co zwalnia z płacenia alimentów na dziecko? Może to być na przykład sytuacja, w której rodzic ciężko zachorował, przez co nie jest w stanie pracować, a tym samym – zarabiać na alimenty. Pogorszenie stanu zdrowia może być przesłanką do tego, aby rodzic został zwolniony z płacenia alimentów.
Dowiedz się wszystkiego na temat alimentów i kontaktów z dziećmi po rozwodzie: https://slupinska.eu/dla-ciebie/alimenty-i-kontakty-z-dziecmi/
To samo może dotyczyć nagłej utraty pracy. Jeśli rodzic straci źródło dochodów, nie będzie w stanie wypłacać świadczenia. Oczywiście osoba taka powinna jak najszybciej poszukać nowego zatrudnienia. Zanim jednak to nastąpi, może ona liczyć na zwolnienie z konieczności płacenia alimentów.
Kiedy jeszcze możliwe jest niepłacenie alimentów?
Niektórzy rodzice zastanawiają się nad tym, jak uniknąć płacenia alimentów. Może to być uzasadnione – nie tylko w przypadku pogorszenia stanu zdrowia czy nagłej utraty pracy. Zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego może nastąpić również wtedy, kiedy dziecko jest już dorosłe i utrzymuje się samodzielnie. W takim przypadku alimenty nie są już potrzebne.
Sprawdź, jaka może być kara za niepłacenie alimentów: https://slupinska.eu/blog/kara-za-nieplacenie-alimentow/
Okoliczności, w których można uniknąć płacenia alimentów, jest więcej. Jeśli na przykład wypłacanie świadczenia wiąże się ze zbyt dużym uszczerbkiem dla rodzica lub dziecko (dorosłe) nie dokłada starań w celu samodzielnego utrzymania się, rodzic może wnioskować o zwolnienie z alimentów. Dotyczy to także sytuacji, kiedy żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Każda taka sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez sąd.
Warto skorzystać z pomocy prawnej
Zastanawiasz się nad tym, jak uniknąć płacenia alimentów? A może chcesz dowiedzieć się, co zwalnia z płacenia alimentów na dziecko? Zastanów się nad skorzystaniem z pomocy prawnika z Kancelarii Słupińskiej-Strysik, który specjalizuje się w sprawach związanych ze świadczeniami alimentacyjnymi. W ten sposób dowiesz się, czy w Twoim przypadku możliwe jest uniknięcie płacenia alimentów. Co więcej, jeśli okaże się, że tak, prawnik pomoże Ci w złożeniu odpowiedniego wniosku do sądu. W ten sposób Twoje szanse na zwolnienie z alimentów znacząco się zwiększą.