Wiadomości z Katowic

Czy dobro można zmierzyć? Zdecydowanie tak!

  • Dodano: 2018-03-15 08:15, aktualizacja: 2018-03-14 13:56

Czy dobro można zmierzyć? Zdecydowanie tak! Katowice mierzą dobro!

Czy dobro można zmierzyć? Zdecydowanie tak! Dowodem jest inicjatywa KILOMETRY DOBRA, której celem jest wsparcie organizacji pozarządowych. To międzynarodowa kampania, w której organizacje partnerskie zbierają fundusze. W Katowicach będzie to pomoc dla podopiecznych Domu Aniołów Stróżów. Kampania rozpoczęła się 1 marca i potrwa do 3 czerwca. W naszym mieście będzie przebiegać pod hasłem: „Katowickie Kilometry Dobra. DLA ODMIANY życia dzieci i młodzieży".

Uczestnicy kampanii pozyskują Darczyńców poprzez akcje w swoich miastach – koncerty, wystawy, zbiórki do puszek, przelewy internetowe, darowizny od przedsiębiorców, firm, osób indywidualnych, działalność crowdfundingową w Internecie, aukcje, sprzedaż gadżetów, reklamę i wiele innych – często zaskakujących pomysłów. Kilka dni przed finałem zebrane pieniądze zamieniane są na złotówki i układane w ciągi monet.

To świetny pomysł. Symboliczne pokazanie, że dobro można zmierzyć. Z radością włączyliśmy się do akcji, która podobnie jak nasza świąteczna akcja USKRZYDLAMY, daje szansę integracji wokół pomagania. Istotne jest też to, że nie jest to jednorazowa kampania. Jest czas by zrobić wiele dobrych wydarzeń wokół tego – podkreśla Monika Bajka, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów w Katowicach, które od 25 lat działa na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin wykluczonych społecznie z pogórniczych i pohutniczych dzielnic. Organizacja jest jedną z ponad 40-tu, które znalazły się w koalicji tegorocznej kampanii.

Do pomocy Anioły tradycyjnie zaprosiły wielu partnerów, instytucji publicznych i firm. Honorowy Patronat nad tegoroczną kampanią objął Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, a także  Wicemarszałek Województwa Śląskiego Michał Gramatyka. Partnerem akcji jest Miasto Katowice.

„Kilometry Dobra" są inicjatywą, która szczególnie zasługuje na wsparcie. Przede wszystkim ze względu na szlachetny cel, ale również dlatego, że znakomicie wpisuje się w ideę budowania społeczeństwa obywatelskiego, którego istotą jest także wzajemna pomoc. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców i katowickie firmy do zaangażowania się w ten wspaniały projekt – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Na uwagę zasługuje fakt, że w Katowicach środki zostaną przeznaczone na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów", które prężnie działa na rzecz osób, w szczególności dzieci, wykluczonych społecznie m.in. przez biedę. Za to duże zaangażowanie w pracy na rzecz naszych mieszkańców chcę dziś szczególnie podziękować Monice Bajce, prezes Stowarzyszenia – dodaje prezydent.

KILOMETRY DOBRA to stworzona przez Polski Instytutu Filantropii kampania dobroczynna,
w której co roku mogą wziąć udział organizacje z całego świata. Dzięki kampanii w ciągu ostatnich czterech lat do fundacji i stowarzyszeń trafiło już ponad 3,2 mln zł na realizację 130 projektów. Kampanii towarzyszy próba pobicia rekordu Guinnessa. Konkurencją jest układanie ciągu monet o jednym nominale. Rekord wcześniej należał do Amerykanów i Filipińczyków, teraz należy do Austriaków.  Organizacje partnerskie każdego kraju układają KILOMETRY DOBRA wspólnie, udowadniając, że działając razem można osiągnąć więcej. Jeśli ułożą co najmniej 75 km staną się rekordzistami. 

Katowicki finał kampanii odbędzie się 3 czerwca na katowickim Rynku. Do tego czasu organizatorzy zaplanowali całą masę wydarzeń. Za nami już kwesta w Silesia City Center, charytatywny turniej piłki nożne, a także mecz GKS-Katowice – Raków Częstochowa, w trakcie którego także zbierane były środki dla dzieciaków z „Domu Aniołów Stróżów".

Aby wesprzeć akcję wejdź na stronę kilometrydobra.pl, wybierz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów w Katowicach i wpłać darowiznę – swoje metry dobra!

Ambasadorzy akcji: aktorzy Monika Mrozowska, Alżbeta Lenska, Rafał Cieszyński, Katarzyna Kołeczek, Monika Fronczek, Tomasz Oświeciński, a także MIUOSH (raper/muzyk), Jacek Paszulewicz (trener drużyny piłkarskiej GKS Katowice),  Tom Coolen (trener drużyny hokejowej GKS Katowice) oraz Piotr Gruszka (legendarny reprezentant Polski,
a obecnie trener drużyny siatkówki GKS Katowice).

Partnerzy akcji: Miasto Katowice, GKS Katowice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA, Stalexport Autostrada Małopolska SA, Silesia City Center.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie www.kilometrydobra.pl,

Więcej informacji o katowickiej akcji: www.anioly24.pl/kilometry-dobra/ oraz FB/katowickiekilometrydobra

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów" od 25 lat działa na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin wykluczonych społecznie z po górniczych i po hutniczych dzielnic biedy.  Na Śląsku i w Zagłębiu prowadzimy nieodpłatnie 8 świetlic, terapeutycznych klubów malucha i klubów rozwoju dzieci i młodzieży, programy uliczne i poradnię rodzinną. Codziennie opiekujemy się ok. 130 dziećmi w wieku 2,5 do 18 lat, a w programach ulicznych docieramy z ofertą nieodpłatnych zajęć i opieki do ok. 600 dzieci rocznie. Poradnia rodzinna wspomaga ok. 80 rodzin. Za pozyskane środki organizujemy również akcje „Lato w mieście" w ubogich dzielnicach, wyjazdy na obozy terapeutyczne i rozwojowe, pomoc medyczną, socjalną i edukację. Rozwijamy też talenty. Szlifujemy nasze „dzieci węgla" tak, by uwierzyły w siebie i stawały się diamentami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również