Wiadomości z Katowic

Czy syreny alarmowe upamiętnią 78. rocznicę Powstania Warszawskiego?

  • Dodano: 2022-07-26 13:00

Syreny alarmowe upamiętnią 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent Katowic zwraca się do przebywających w naszym mieście obywateli Ukrainy z prośbą o wyrozumiałość.

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W poniedziałek 1 sierpnia będziemy w Polsce obchodzić 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia o godzinie 17:00, czyli tzw. godzinie „W”, w Katowicach usłyszymy syreny alarmowe. 

Jak dobrze wiemy, w naszym mieście przebywają obywatele Ukrainy, dla których dźwięk syren alarmowych może budzić negatywne uczucia, takiej jak niepokój czy strach. Władze miasta postanowiły nie rezygnować z upamiętnienia rocznicy w ten sposób, zamiast tego prezydent Katowic zwrócił się do przebywających w naszym mieście obywateli Ukrainy z prośbą o wyrozumiałość.

– Od wielu lat każdą rocznicę tych wydarzeń w polskich miastach upamiętnia się poprzez włączenie syren alarmowych. Tak będzie i tym razem. Zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele traumatycznych wspomnień może wywołać niespodziewany dźwięk syren, dlatego już dziś chcemy Was o tym wydarzeniu uprzedzić i prosić, by informację tę przekazać dalej – do obywateli Ukrainy zwrócił się Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Syreny alarmowe zostaną włączone w poniedziałek 1 sierpnia o godzinie 17:00. Usłyszymy dźwięk ciągły przez trzy minuty – hołd wobec bohaterów Powstania Warszawskiego

– Tak jak dziś obywatele Ukrainy walczą o granice swojego kraju, tak 78 lat temu Polacy wszczęli powstanie, by wyzwolić stolicę spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej, stąd wierzymy, że okażecie zrozumienia dla upamiętnienia dla nas tak ważnej daty – przekazał prezydent.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.