Wiadomości z Katowic

Czym jest oprogramowanie dedykowane? Jakie firmy powinny je wdrożyć?

  • Dodano: 2021-12-10 11:00

Doświadczenia wielu przedsiębiorców pokazują, że rosnąca liczba narzędzi IT nie zawsze pozwala na dopasowanie ich do realnych oczekiwań funkcjonujących na rynku podmiotów. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się oprogramowanie dedykowane dla firm. Dla wielu działalności staje się ono przepustką do zwiększenia możliwości operacyjnych i osiągania zdecydowanie lepszych rezultatów.

Co to jest oprogramowanie dedykowane?

Współczesny rynek proponuje wiele możliwości wykorzystywania programów informatycznych dla podmiotów gospodarczych. Niezależnie od tego, czy są udostępniane w postaci jednorazowej licencji, czy na bazie coraz bardziej popularnego modelu subskrypcyjnego ich podstawowym plusem jest spora uniwersalność. 

Oprogramowanie dedykowane, tworzone przez takie firmy jak Kotrak, powstaje z myślą o konkretnym biznesie - https://kotrak.com/pl/oferta/oprogramowanie-dedykowane/. Dzięki temu przedsiębiorstwo otrzymuje narzędzie idealnie wpisujące się w jego oczekiwania i cele. Można także rozwiązać wszystkie problemy obserwowane podczas korzystania z seryjnych produktów informatycznych. To ogromna oszczędność czasu, co na pewno docenią właściciele podmiotów gospodarczych.

Różne typy oprogramowania dedykowanego dla firm

Sama kategoria oprogramowania dedykowanego jest niezwykle szeroka. Co do zasady wpisują się w nią wszystkie produkty informatyczne projektowane i tworzone na indywidualne zamówienie podmiotu gospodarczego. Można zlecić zarówno produkcję małych aplikacji, w tym bardzo popularnych i funkcjonalnych aplikacji mobilnych, jak i rozbudowanych programów umożliwiających np. usprawnienie pracy konkretnego działu. 

Możliwe jest również stworzenie dedykowanego systemu informatycznego: dużego środowiska pozwalającego na kompleksowe zarządzanie znaczną częścią lub wszystkimi procesami mającymi miejsce w firmie.

System dedykowany – wsparcie w każdej skali

Systemy dedykowane, w tym także systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning, planowanie zasobów przedsiębiorstwa) zajmują uprzywilejowane miejsce we współczesnym biznesie. Jako jedyny typ narzędzi IT spoglądają na przedsiębiorstwo jako na jeden organizm złożony z wielu, wzajemnie powiązanych ze sobą, elementów. 

Dzięki temu udaje się znacząco podnieść wskaźnik workflow, reprezentujący przepływ m.in. informacji oraz danych. To gwarancja znacznego usprawnienia procesów i osiągnięcia zdecydowanie wyższych możliwości operacyjnych. Oprogramowanie dedykowane tego typu znajduje zastosowanie w każdym segmencie rynku, zwłaszcza w tych najbardziej wymagających branżach. Z powodzeniem wykorzystuje się je jednak również w mniejszych jednostkach.

Wybór producenta dedykowanego oprogramowania

Proces tworzenia oprogramowania dla firm, zwłaszcza systemów dedykowanych, jest bardzo rozbudowany. Wymaga także wielu kompetencji znacząco wykraczających poza wiedzę ściśle powiązaną z konkretną technologią. Producent dedykowanego oprogramowania powinien dobrze znać charakterystykę wybranego rynku oraz – co szczególnie ważne – potrzeby i problemy konkretnego podmiotu, dla którego tworzy software.

Dzięki temu będzie w stanie stworzyć narzędzia w stu procentach dopasowane do profilu jego działania. Przed podjęciem decyzji warto zweryfikować jego doświadczenie oraz wiedzę. W wielu przypadkach jest to także długa relacja, obejmująca cały cykl życia produktu. Dobór odpowiedniego partnera może być więc kluczowy z punktu widzenia firmy i jej sprawności operacyjnej w długim okresie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.