Zasady dofinansowania dla przedsiębiorców w przejściowych trudnościach finansowych kosztów szkoleń, studiów podyplomowych i składek na ubezpieczenia społeczne oraz wypłaty stypendiów dla pracowników.
Od dnia 22.08.2009r. Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach będzie realizował zadania w zakresie dofinansowania dla przedsiębiorców w przejściowych trudnościach finansowych kosztów szkoleń, studiów podyplomowych i składek na ubezpieczenia społeczne od wypłaconych stypendiów w części należnej od pracodawcy oraz wypłaty stypendiów dla pracowników.
Szczegółowe warunki dofinansowania ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń, studiów podyplomowych i składek na ubezpieczenia społeczne oraz szczegółowe warunki finansowania stypendiów, określone zostaną przez Ministra właściwego do spraw pracy w Rozporządzeniu wykonawczym. Rozporządzenie będzie określało m.in. treść wniosku składanego przez przedsiębiorcę o dofinansowanie kosztów, treść umowy zawieranej między przedsiębiorcą a starostą, rodzaj udzielonej pomocy publicznej.
Na postawie przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2009r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. nr 125, poz. 1035 z 2009r.) dofinansowanie kosztów szkoleń, studiów podyplomowych i składek na ubezpieczenia społeczne oraz wypłaty stypendiów dla pracowników może otrzymać przedsiębiorca, który znalazł się w przejściowych trudnościach finansowych, tj.:
- u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych, rozumianych jako sprzedaż, nie mniej jednak niż o 25%, liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym w ciągu 3 kolejnych miesięcy po dniu 1 lipca 2008r. w porównaniu do tych samych 3 miesięcy w okresie od dnia 1 lipca 2007r. do dnia 30 czerwca 2008r.,
- który nie zalega w regulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz i Fundusz Pracy, z wyjątkiem przypadku, gdy:
zadłużony pracodawca zawarł porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności albo
zaleganie w regulowaniu składek powstało za okres rozliczeniowy po dniu 1 lipca 2008r. a program naprawczy przewiduje pełną spłatę tych zobowiązań, - wobec którego nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości,
- który w dniu 1 lipca 2008r. nie znajdował się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu przepisów unijnych,
- który opracował program naprawczy, uprawdopodobniający poprawę kondycji finansowej, sporządzony na rok liczony od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku,
- który nie otrzymał pomocy publicznej na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego ze środków Funduszu Pracy po dniu 1 lutego 2009r. albo otrzymał tę pomoc ale od dnia wydania decyzji w tej sprawie upłynęło co najmniej 12 miesięcy,
- który uzyskał zaświadczenie potwierdzające spełnienie powyższych warunków.
Ponadto warunkiem otrzymania dofinansowania kosztów jest utworzenie przez przedsiębiorcę w przejściowych trudnościach finansowych funduszu szkoleniowego. Fundusz szkoleniowy tworzony jest dobrowolnie przez przedsiębiorcę, a jego środki przeznaczone są na finansowanie lub dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Zasady tworzenia funduszu szkoleniowego reguluje układ zbiorowy pracy lub regulamin funduszu szkoleniowego, jeżeli nie funkcjonuje układ zbiorowy pracy. Dochodami funduszu szkoleniowego są wpłaty pracodawców w wysokości nie niższej niż 0,25% funduszu płac.
Na wniosek przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, który utworzył fundusz szkoleniowy, starosta może dofinansować z Funduszu Pracy na warunkach określonych w umowie zawartej z przedsiębiorcą:
- koszty szkolenia pracowników skierowanych na szkolenie za okres nieprzekraczający 6 miesięcy,
- koszty studiów podyplomowych skierowanych pracowników za okres nieprzekraczający 12 miesięcy.
Dofinansowanie kosztów przysługuje tylko pod warunkiem, że szkolenie lub studia podyplomowe są uzasadnione obecnymi lub przyszłymi potrzebami pracodawcy, a nie ogólnym podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.
Wysokość dofinansowania kosztów w przeliczeniu na jedną osobę wynosi do 80% kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, obowiązującego w dniu zawarcia umowy.
W okresie szkolenia lub studiów podyplomowych pracownikowi przysługuje stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy, wypłacane przez przedsiębiorcę w przejściowych trudnościach finansowych. Stypendium przysługuje pracownikom, którzy:
- zgodzą się na obniżenie wymiaru czasu pracy, jednak nie więcej niż do połowy pełnego wymiaru czasu pracy – wysokość stypendium wynosi 100% kwoty zasiłku dla bezrobotnych, lub
- zostają objęci przestojem ekonomicznym, tj. nie wykonują pracy pozostając w gotowości do pracy z przyczyn ekonomicznych niedotyczących pracownika – wysokość stypendium wynosi do 100% kwoty zasiłku, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika.
Stypendium stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Starosta finansuje przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych na warunkach określonych w umowie naliczone od wypłaconych stypendiów składki na ubezpieczenia społeczne pracowników należne od pracodawcy na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.
Przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych kierując pracownika na szkolenie lub studia podyplomowe zawiera z nim umowę określającą prawa i obowiązki stron. Pracownik, który nie ukończył szkolenia lub studiów podyplomowych z własnej winy lub z którym został rozwiązany stosunek pracy w trybie art. 52 Kodeksu Pracy, zobowiązany jest do zwrotu przedsiębiorcy kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych, na zasadach określonych w umowie.
Ponadto w przypadku nieukończenia z winy pracownika szkolenia lub studiów podyplomowych dofinansowanych z Funduszu Pracy przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych zwraca staroście koszty szkolenia lub studiów podyplomowych, na zasadach określonych w umowie.
Dofinansowanie kosztów szkoleń i studiów podyplomowych w okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2010r. stanowi pomoc publiczną udzielaną na zasadach, o których mowa w pkt 4.2.2 Komunikatu Komisji – Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego.
Pomoc, o której mowa nie może zostać udzielona przedsiębiorcy, który otrzymał pomoc de minimis z różnych źródeł i w różnych formach, której wartość brutto łącznie z pomocą, o którą się ubiega oraz inną pomocą udzieloną w ramach tymczasowego środka ograniczonej kwoty pomocy przewidzianego w Komunikacie Komisji, przekracza w okresie od dnia 1 stycznia 2008r. do dnia 31 grudnia 2010r. równowartość w złotych kwoty 500.000 euro, obliczonych według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu udzielenia pomocy.
W okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2011r. dofinansowanie stanowi pomoc publiczną przyznawaną na zasadach pomocy de minimis.
W roku 2009 oraz 2010 przepisy dotyczące zasad dofinansowania przedsiębiorcom w przejściowych trudnościach finansowych kosztów szkoleń i studiów podyplomowych oraz wypłaty stypendiów dla pracowników stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem.