Wiadomości z Katowic

Domy prefabrykowane - nowy rodzaj budownictwa

  • Dodano: 2020-05-06 07:00, aktualizacja: 2020-05-06 07:11

Budowa domu od podstaw bardzo często pochłania mnóstwo godzin, dni i miesięcy. Wybranie działki, stworzenie projektu, uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód, a także proces budowy może trwać nawet półtora roku. W związku z tym wielu producentów postanowiło do swoich ofert wprowadzić innowacyjne metody budowania domów. Mowa tutaj p prefabrykatach i modułach. Jest to niezwykle duża oszczędność czasu, a w swoich wymarzonych czterech kątach można zamieszkać nawet w ciągu trzech miesięcy.

 

  1. Domy prefabrykowane - co to jest?

  2. Domy prefabrykowane i modułowe - stwórz lub wybierz projekt

  3. Jakie są zalety i wady domów prefabrykowanych?

 

Rozwój ludzkości oraz technologii zmierza cały czas do przodu. Tak samo jest z rosnącym tempem życia. To właśnie czas obecnie staje się najdroższą walutą, a zarazem najbardziej docenianym aspektem życia każdego człowieka. Dlatego też wielu inwestorów słysząc o długotrwałej budowie domu postanawia skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich są domy prefabrykowane.

 

Domy prefabrykowane - co to jest?

Domy prefabrykowane w całości powstają w ogromnych halach firm budowlanych. Oczywiście nie da się ich wyprodukować na normalnych liniach produkcyjnych. Mowa tutaj głównie o podzieleniu takiego domu na segmenty. Mając to na myśli, chodzi tutaj głównie o całe schody, ściany, czy też podłogi. 

 

Moduły powstające w halach firm budowlanych dostarcza się następnie na wybraną działkę i tam składa w całość. Wygląda to nieco podobnie do układania domu z klocków. Jeśli fundamenty są gotowe, takie prace trwają zazwyczaj około miesiąca. Następnie istotne jest podłączenie wszystkich rozprowadzonych w ścianach instalacji pod główne źródła zasilania. Oznacza to, że także wszystkie kable w ścianach, jak i kanalizacja, są już w modułach domu.

 

Domy prefabrykowane i modułowe - stwórz lub wybierz projekt

Domy prefabrykowane i modułowe są bardzo korzystną ofertą dla inwestorów, którzy nie chcą czekać zbyt długo za swoim wymarzonym domem. Dlatego też wykupują oni grunt i pozwalają działać ekipie. Zanim jednak zaczną się jakiekolwiek prace nad budową modułów i ich montażem w miejscu docelowym, niezbędne jest wybranie odpowiedniego projektu budynku.

 

Do wyboru są dwie możliwości. Można samemu stworzyć projekt lub przy pomocy architekta, a także skorzystać z oferty firmy budowlanej. Pierwszy ze sposobów znacznie wydłuża czas pracy i stawiania budynku. Projektant musi stworzyć rysunek, zrobić pomiary, a następnie przedyskutować z firmą, czy da radę ona go w ogóle zamienić w gotowy dom. 

 

Dlatego też inwestorzy bardzo często korzystają z gotowych projektów, jakie oferuje firma budowlana. Plus? Oczywiście szybkość budowy. Minus? Projekt będzie łudząco podobny, a nawet taki sam, jak w przypadku wielu innych budynków w okolicy. 

Jakie są zalety i wady domów prefabrykowanych?

Warto zacząć od zalet. Przede wszystkim domy prefabrykowane to znacznie krótszy czas budowy, a na dodatek budynek jest objęty gwarancją producenta, co w standardowym budownictwie rzadko się zdarza. Nie ma także potrzeby zatrudniania inspektora budowlanego. Z racji tego, że moduły są bardzo duże i ciężkie, nie ma obaw, że ktoś coś ukradnie z miejsca budowy. Ponadto pogoda ma mniejszy wpływ na przebieg prac, które są nawet dosyć czyste, podstawowe elementy poddawane są kontroli technicznej, a także można zamówić dom gotowy do zamieszkania, czyli wykończony pod klucz.

Do minusów z pewnością należy zaliczyć wyższe koszty przedsięwzięcia. Niezbędny jest również dogodny dojazd na posesję, aby moduły mogły szybko stanąć na gruncie. Ostatnią wadą jest to, że trzeba będzie zaufać firmie, gdyż większość prac będzie prowadzona w fabryce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.