Wiadomości z Katowic

Dopłaty do wymian źródeł ciepła w domach jednorodzinnych w Katowicach

  • Dodano: 2021-05-06 08:15, aktualizacja: 2021-05-06 06:50

Ruszył nabór zgłoszeń do programu „Poprawa jakości powietrza w Katowicach poprzez wymianę systemów grzewczych opalanych węglem w budynkach jednorodzinnych". W ramach projektu przewiduje się możliwość wymiany starych pieców węglowych i uzyskania nawet 100% dofinansowania kosztów netto nowego systemu grzewczego.

Walka o czyste powietrze to jedno z największych wyzwań dla wielu miast województwa śląskiego. W Katowicach od dłuższego czasu podejmujemy złożone, warte dziesiątki milionów złotych działania na rzecz czystego powietrza. W latach 2015-2020 dzięki miejskiemu programowi dofinansowaliśmy wymianę blisko 4900 źródeł ciepła kosztem ponad 42 mln zł. Wiemy, że do zrobienia w tej kwestii jest jeszcze wiele, dlatego każda dodatkowa możliwość wymiany „kopciucha" na nowe, ekologiczne źródło ciepła jest bardzo ważna dla Katowic i naszych mieszkańców – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nabór zgłoszeń potrwa do 4 czerwca 2021 r., a jego realizacja planowana jest od II kwartału 2022 r. i będzie trwała do 30 kwietnia 2023 r. Liczba możliwych wymian w ramach projektu jest ograniczona, a o możliwości uzyskania dofinansowania decyduje kolejność zgłoszeń.

Program pozwala na wymianę starego węglowego źródła ciepła (do 3 klasy włącznie) na jeden z systemów niskoemisyjnych: pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne, kocioł gazowy lub kocioł na biomasę. Równolegle do zmiany źródła ciepła można także wnioskować o dofinansowanie do montażu  systemu fotowoltaicznego, kolektorów słonecznych, wykonania lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, a także wykonania przyłącza  ciepłowniczego oraz budowy albo przebudowy istniejącego przyłącza gazu lub energii elektrycznej.

Zgłoszenia do udziału w projekcie wraz z niezbędnymi załącznikami można złożyć wyłącznie w formie papierowej, osobiście w Miejskim Centrum Energii, ul. Młyńska 2, Katowice lub wysyłając je pocztowo na adres: Urząd Miasta Katowice, Biuro Zarządzania Energią, Rynek 1, 40-003 Katowice (z dopiskiem: Wniosek w ramach projektu grantowego „Poprawa jakości powietrza w Katowicach poprzez wymianę systemów grzewczych opalanych węglem w budynkach jednorodzinnych").

Więcej informacji na stronie: https://bit.ly/3umviUS                 

Katowice walczą o czyste powietrze

Katowice w ostatnich latach zintensyfikowały działania na rzecz walki o czyste powietrze. W latach 2015-2020 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł. Dotacje mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. Od października do grudnia ubiegłego roku w Katowicach trwała akcja #nieTruj, w ramach której wybrane rejony miasta odwiedził specjalny Smogobus. Podróżowali nim pracownicy Urzędu Miasta, którzy zachęcali mieszkańców do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym miasta. Podczas 29 kursów Smogobusa udzielono 545 porad związanych z wymianą starych kotłów i przyjęto 160 wniosków na takie wymiany. Działania miasta przynoszą efekty. Z roku na rok jakość powietrza się poprawia. Dane „Systemu monitoringu jakości powietrza" Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że 2019 rok charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w historii pomiarów. Dla wskaźnika PM10 (parametr określający ilość zawieszonych w metrze sześciennym powietrza cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów) średnia miesięczna w 2019 r. wyniosła 33. Dla porównania w 2018 r. było to 40, a w 2017 r. – 41, natomiast w 2010 r. średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł aż 52. Również ubiegłoroczne dane wskazują najniższe wartości w historii – 29. Porównując rok 2020 i 2019 ilość pyłu zawieszonego PM10 spadła o 12%, a na przestrzeni 10 lat jest to spadek aż o 44%.

Projekt "Poprawa jakości powietrza w Katowicach poprzez  wymianę systemów grzewczych opalanych węglem w budynkach jednorodzinnych" planowany jest do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.6. Czyste powietrze, Poddziałanie: 4.6.1. Czyste powietrze – konkurs.

Komentarze (1)    dodaj »

  • ekolog

    jak dwa bracia jeden ten ze wschodu jeden z zachodu wybuduja nord stream 2 to polacy moga piszczec....wszystko jest zalezne lecz nie od polski nawet ceny surowców.....nie wspomne tych "zrobionych w bambuko" na frania szwajcarskiego.....ps.lepiej trzymac stara poczciwa tzw.koze tj piecyk gdzies "schomikowana" na czarna godz. wszystkie te elementy grzewcze oparte sa o energetyke wobec tego wystarczy brak energi elekt. i wszystko lezy...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również