Wiadomości z Katowic

Duński urbanista skrytykował architekturę Katowic. Teraz chce ocenić inne miasta w Polsce

  • Dodano: 2022-07-14 07:00, aktualizacja: 2022-07-14 07:55

Mikael Colville-Andersen, duński urbanista, pojawił się w Katowicach przy okazji Światowego Forum Miejskiego. Stolica Śląska nie przypadła Duńczykowi do gustu. Teraz urbanista chce przekonać się, czy inne miasta w Polsce borykają się z podobnymi problemami, dlatego zbiera fundusze na „Anit-Katowice Polish Tour 2022”. 

Duńczyk krytykuje Katowice

Serce Śląska, Katowice, to połączenie nowoczesności z tradycją, które dla niektórych może być nie do pomyślenia. Swoją opinię na temat wyglądu Katowic wyraził duński urbanista Mikael Colville-Andersen.

- Chciałbym napić się z osobą, która postanowiła zorganizować WUF w jednym z najbardziej dystopijnych miejskich krajobrazów w całej Europie. Mają poczucie humoru. Radzieckie przejścia podziemne, amerykańskie drogi, szalone labirynty, głupie nowe/stare budynki. Stawiam pierwszą kolejkę – czytamy w przetłumaczonym poście Duńczyka na Twitterze.

Swoimi wrażeniami Mikael Colville-Andersen podzielił się w rozmowie dla Onetu. Pytał dziennikarza, dlaczego w Katowicach brakuje zieleni, nie licząc trawy na dachu Centrum Kongresowego. Stwierdził, że jest to niedopuszczalne w sercu europejskiego miasta. Wyraził przy tym nadzieję, że w Katowicach są również miejsca, w których matka może bezpiecznie wyjść z dzieckiem na spacer. 

Chce zobaczyć inne miasta

Duńczyk przyznał, że wcześniej odwiedził już Kraków, Warszawę, Łódź i Gdańsk. Teraz rozpoczął zbiórkę pieniędzy na podróż po Polsce, aby zobaczyć architekturę innych polskich miast. Zbiórkę nazwał „Anty-Katowice Polish Tour 2022”. Przyznaje, że kocha Polskę i chciałby wierzyć w to, że sytuacja w innych miastach wygląda lepiej, jednak podkreśla, że nie jest optymistą. 

Komentarze (2)    dodaj »

  • Betonoza

    Mimo że urodziłam się w Katowicach,mieszkam tu cały czas i nigdzie indziej bym mieszkać nie chciała,a widziałam wiele pięknych krajów i miast,to niestety temu malkontentowi trochę racji przyznać muszę.Zanim dostaliśmy dotacje z UE,Katowice były bure,odrapane i brzydkie.Potem zaczęło się wiele zmian,nie koniecznie na lepsze.Renowacje secesyjnych kamienic na plus,modernistyczne bryły też odnowiono,jednak porażką dla mnie jest wklejanie w tę stare piękne budynki szkła,metalu i ogólnej betonozy.Gdzie wolne miejsce tam dźwig,Włodarze Katowic chyba liczą tylko wpływ do kasy miasta,a nie wpływ na mieszkańca i turystę.Pomieszane z poplątanym.Dobre chociaż to że ulice zamiatają,kosze opróżniają i sadzą kwiaty...

  • dansk gris

    Kocha Polskę, a najbardziej frajerów którzy będą teraz wpłacali na jego zbiórkę, bo przyjechał pan ze wielkiego świata i będzie obrażał polaczków. Fajnopolacy pewnie ucieszeni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.