Wiadomości z Katowic

Dzielnicowa Giełda Pomysłów. Katowice zbierają pomysły mieszkańców

  • Dodano: 2024-01-17 09:00

Od wczoraj mieszkańcy Katowic mogą zaangażować się w działania na rzecz miasta - wystartowała II edycja Dzielnicowej Giełdy Pomysłów. To narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mogą podzielić się pomysłami na rozwój swoich dzielnic. Z tych pomysłów potencjalni wnioskodawcy do Budżetu Obywatelskiego mogą czerpać swoje inspiracje.

Pomysły mieszkańców miasta pod lupą

- Budżet Obywatelski to doskonałe narzędzie do wprowadzania realnych zmian, z którego katowiczanie mogą korzystać już od jedenastu lat. Dzięki Dzielnicowej Giełdzie Pomysłów możemy dostrzec w jakich dziedzinach i gdzie dokładnie mieszkańcy czują największe zapotrzebowanie na konkretny rodzaj zadań. Zeszłoroczna edycja pokazała nam, że katowiczanie bardzo chętnie chcą dzielić się pomysłami, gdyż wpłynęły 683 ankiety z ponad 2 tys. inicjatyw. Jestem przekonany, że tegoroczna edycja również stanie się inspiracją dla osób składających wnioski do Budżetu Obywatelskiego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przed nami XI edycja Budżetu Obywatelskiego i V edycja Zielonego Budżetu miasta Katowice. Aby ułatwić wnioskodawcom przygotowanie projektów, w ubiegłym roku powstała Dzielnicowa Giełda Pomysłów. Dzięki powstałej ankiecie, każdy mieszkaniec Katowic, niezależnie od wieku czy dzielnicy zamieszkania ma możliwość wskazania swoich potrzeb.

- W ubiegłorocznej, pierwszej edycji Dzielnicowej Giełdy Pomysłów najwięcej propozycji dotyczyło takich kategorii, jak: infrastruktura drogowa i rowerowa – 370, zieleń miejska i mała architektura – 299 oraz kultura i integracja mieszkańców – 275. Najwięcej ze zgłoszonych ankiet dotyczyło Koszutki - 55, Bogucic - 53 i Ligoty-Panewnik - 52. Natomiast najbardziej aktywną grupą wiekową w zgłaszaniu pomysłów były osoby mieszczące się w przedziale wiekowym 35-44 – przypomina Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. – Wśród ciekawszych propozycji pojawił się projekt pod nazwą „Dej pozor na bajtla - budowa strefy dla rodzica wokół placu zabaw", czy powstanie Katowickiej Akademii Tenisa Stołowego – dodaje naczelnik.

Ankieta dostępna jest od 16 do 31 stycznia br. w wersji cyfrowej TUTAJ. Istnieje również możliwość wypełnienia jej w wersji papierowej w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz wybranych Miejskich Domach Kultury, gdzie wypełnione ankiety będzie można wrzucić do specjalnie oznakowanych urn.

W jaki sposób wypełnić ankietę?

Wypełniając ankietę, należy zaznaczyć jedną dzielnicę oraz kategorię, której dotyczy dany pomysł. Wspomagając się wynikami poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego, wyszczególniono 8 kategorii zadań, które pojawiły się najczęściej. Są to:

  • Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia – np. monitoring, sprzęt fizjoterapeutyczny
  • Kultura i integracja mieszkańców – np. koncerty, festyny, jarmarki, warsztaty, kina plenerowe
  • Edukacja i sport – np. siłownie plenerowe, boiska, zajęcia sportowe
  • Infrastruktura drogowa i rowerowa – np. drogi, chodniki, oświetlenie, miejsca postojowe, wiaty rowerowe, drogi dla rowerów
  • Ochrona środowiska i zwierząt – np. wybiegi dla psów, warsztaty ekologiczne
  • Zieleń miejska i mała architektura – np. drzewa, pasy zieleni, ławki, kosze na śmieci, kompleksowa rewitalizacja terenów
  • Zadania skierowane do seniorów – np. warsztaty, kursy, zajęcia
  • Zadania skierowane do dzieci – np. place zabaw, kreatywne strefy gier

Jeżeli pomysłu nie da się zakwalifikować do żadnej z powyższych kategorii, należy go wpisać w rubrykę inne. Po zaznaczeniu kategorii, w wyznaczonym polu należy wpisać pomysły wraz z lokalizacją.

Zebrane propozycje zostaną opublikowane do końca lutego br.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również