Wiadomości z Katowic

Dzisiaj obchodzimy Barbórkę! Zobaczcie ciekawostki i memy związane z tym świętem

  • Dodano: 2019-12-04 14:45

Tradycja Śląska silnie wiąże się z zalegającymi w podziemiach surowcami. Przy okazji tegorocznych obchodów Dnia Górnika, postanowiliśmy przypomnieć jednym, a uświadomić innych, o tym, jak wiele symboli, tradycji i różnorodnych wierzeń związanych jest z tym popularnym zawodem. O świętujących nie zapomnieli również internauci. Zapraszamy do obejrzenia galerii śmiesznych obrazków.

Święta Barbara - patronka górników

Zacznijmy od samej patronki, która 4 grudnia obchodzi swoje imieniny. Święta Barbara jest męczennicą, patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Dlaczego stała się patronką górników? Według legendy krótko po tym, kiedy Święta Barbara została ścięta z powodu przejścia z pogaństwa na chrześcijaństwo, jej ojca, który doniósł na męczennicę, raził piorun. Źródła mówią, że tym sposobem Barbara została patronką narażonych na wybuchy, w tym i górników. Ponadto Barbara jest orędowniczką w czasie burzy i pożarów. Męczennica jest także główną patronką archidiecezji katowickiej.

Górnicza symbolika

Pyrlik i żelosko

Zacznijmy od znanego każdemu mieszkańcowi Śląska godła górników. Niezaznajomieni z tematem mówią często, że godło górnicze to dwa skrzyżowane młotki. Tak naprawdę na górnicze godło składa się pyrlik i żelosko. Ten pierwszy jest młotkiem, który służy do uderzania we wspomniane żelosko. Czym ono jest? To klin zamontowany na trzonku. Pomagał on górnikom w urabianiu wyrobisk. Pyrlik i żelosko są najstarszymi narzędziami, którymi posługiwali się górnicy. Przyglądając się symbolowi, można zauważyć, że w większości przypadków pyrlik (jego trzonek) leży na żelosku. Jako ciekawostkę, można dodać, że wcześniej godłem górnictwa był róg.

Mundur górnika i czako

Mundur górnika i czako (nakrycie głowy), to także swoisty symbol tego zawodu. Zwyczaj noszenia takiego stroju wprowadzono w XVIII wieku na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Skok ekonomiczny tych terenów wiązał się z napływem ludności z innych regionów. Mundur stał się wtedy swoistym zacieśnieniem górniczych więzi. Krój munduru, który znamy obecnie, wprowadzono w 1983 roku. Ma on nawiązywać ściśle do swojego pierwowzoru z XVIII wieku. Warto wspomnieć w tym miejscu o "skórze” czy "łacie”, czyli specjalnym fartuchu używanym dawniej przez górników w czasie pracy. Obecnie pracowników kopalń kojarzymy z nieco innym typem strojów. Niemniej jednak "łata" powraca podczas karczm piwnych, kiedy nowy górnik podczas specjalnego chrztu skacze przez skórę.

Czako górnicze bez daszka, wykonane z tektury, ma wysokość 12,5 cm. Obciągnięte jest czarną krepą. Z przodu zaopatrzone jest w godło górnicze, na które składa się pyrlik i żelazko. Miotełka do czyszczenia otworów strzałowych, którą górnik trzymał zatkniętą za taśmę na kapeluszu, zamieniła się w zamocowany z lewej strony pióropusz z kogucich piór. Obowiązujące kolory pióropuszy:

  • zielony – dla grupy dystynkcyjnej generalnego dyrektora górnictwa oraz generalnego dyrektora górniczego
  • biały – dla grupy dystynkcyjnej dyrektorów, inżynierów i techników górniczych
  • czarny – dla grupy dystynkcyjnej górników
  • czerwony – dla członków orkiestry górniczej
  • biało-czerwony – dla przewodzącego orkiestrze górniczej

Szpada górnicza

Nieodłącznym elementem górniczego munduru jest szpada. Ta stanowi jednak honorowe odznaczenie. W założeniu otrzymuje się ją jako szlachetne wyróżnienie za sumienną pracę. Co ciekawe, osobie, która dopuści się czynu plamiącego honor górnika, może zostać ona odebrana. Po utworzeniu przez Stanisława Staszica korpusu górniczego (1817 rok) szpada jest także symbolem władzy wyższych urzędów górniczych i nadzoru.

Barwy

Górnicy posiadają także swoje barwy – kolor czarny i zielony. Rozszyfrowanie ich znaczenia jest dosyć proste. Czarny symbolizuje ziemię, natomiast zielony, jest kolorem natury.

Wierzenia górnicze

Przy okazji świętowania Barbórki warto wspomnieć także o wierzeniach górniczych. Tutaj raz jeszcze powraca postać, którą większość z nas pamięta jeszcze z przedszkola. Mowa o Skarbniku lub Skarbku. Wedle podań owe duchy zamieszkują podziemia, strzegąc w nich drogocennych kruszców i skarbów. Podobnych "opiekunów” możemy spotkać w kulturach innych krajów. W Niemczech, w podziemiach królowały koboldy, we Francji gnomy, a w Polsce, przede wszystkim na Śląsku mamy Skarbnika.

Skarbnik

Nasz podziemny duch mógł przyjmować różne postacie – konia, kozy, myszy, pająka, psa oraz oczywiście człowieka. W tej ostatniej postaci często widywano go w mundurze. W dłoni dzierżył laskę sztygarską. Niektóre źródła mówią, że zamiast jednej stopy miał końskie kopyto. Czasem widywano go z fajką. Kiedy zażądał ognia, trzeba było go podać na łopacie lub trzonku kilofa, w przeciwnym razie mógł urwać górnikowi rękę. Czasem Skarbnik pomagał górnikom. Kiedy przybierał postać myszy uciekających w stronę szybu, ostrzegał górników przed niebezpieczeństwem. Podziemny duch był raczej milczącą istotą. Inaczej było w Zagłębiu Dąbrowskim. Tutejszy Skarbnik był bardziej życzliwy dla górników. Często pierwszy ich pozdrawiał, a jeżeli karał, to sprawiedliwie.

"Szczęść Boże"

Ostatnią tradycją związaną z górnictwem, którą warto przytoczyć, jest pozdrowienie. Większość mieszkańców zapewne wie, że górnicy raczej nie mówią sobie pod ziemią "dzień dobry”. Częściej używają sformułowania "Szczęść Boże”.

Po tej "garści" informacji zapraszamy Was do obejrzenia galerii memów.


Źródło: Redakcja

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.