GreenWay Polska uruchamia dwadzieścia miejskich punktów ładowania samochodów elektrycznych w dziesięciu lokalizacjach w Katowicach. Urządzenia ładują z mocą 11 kW i znajdują się w łatwo dostępnych dla samochodów lokalizacjach w przestrzeni miejskiej: m.in. na parkingach i innych publicznych miejscach postoju.
Katowice stawiają na ekologiczne rozwiązania transportowe oparte na elektryczności. Jako pierwsze polskie miasto spełniliśmy zobowiązania wynikające z ustawy o elektromobilności - mamy ponad 100 punktów ładowania samochodów elektrycznych i wciąż rozwijamy naszą infrastrukturę. Mamy najbardziej rozbudowaną sieć połączeń tramwajowych, inwestujemy w zakup elektrycznych autobusów i samochodów do wykonywania zadań publicznych. W mieście działa także car-sharing samochodów zasilanych prądem oraz sieć elektrycznych skuterów i hulajnóg. Cieszymy się z otwarcia kolejnych stacji GreenWay. Wiemy już, że stworzenie warunków technicznych pozytywnie wpływa na podjęcie decyzji o zakupie tego typu, bezemisyjnych pojazdów przez osoby prywatne oraz firmy – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.
Ładowarki AC o mocy 11 kW dla każdego gniazda uruchamiane są w dziesięciu miejskich lokalizacjach na terenie Katowic. W każdej lokalizacji zainstalowane zostały stacje oferujące dwa punkty ładowania i dwa miejsca parkingowe.
Zlokalizowane zostały m.in. na ulicy Kościuszki, Mikołowskiej czy też Francuskiej 70
Ich obecność w mieście jest efektem współpracy Miasta Katowice, firmy GreenGoo i GreenWay Polska.
Miejskie stacje ładowania w Katowicach staną się częścią sieci GreenWay i jako takie będą stacjami ogólnodostępnymi.
Tym samym w sieci GreenWay znajdzie się już blisko 90 stacji ładowania AC - najwięcej spośród wszystkich operatorów sieci ładowania w Polsce.
Pierwszy raz włączamy do naszej sieci grupę stacji miejskich na taką skalę - wyjaśnia Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska. - Kierowcy potrzebują możliwości podładowania auta "na mieście", spodziewamy się więc, że wraz z rosnącą świadomością samorządów w zakresie elektromobilności, tego typu infrastruktura będzie się pojawiała w polskich miastach coraz częściej.
Dziewięć z dziesięciu lokalizacji zostało już uruchomionych i odebranych przez Urząd Dozoru Technicznego. Proces uruchamiania ostatniej z nich zakończy się w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Katowice stawiają na ekologię i elektromobilność
Stolica górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii jako pierwsze polskie miasto spełniła zobowiązania wynikające z zapisów ustawy o elektromobilności. W tym roku w Katowicach były 124 punkty ładowania samochodów elektrycznych, a infrastruktura jest wciąż rozwijana. W latach 2015-2021 miasto kupiło nowoczesne autobusy – w tym 115 to pojazdy niskoemisyjne, a 20 to jedno i dwuczłonowe autobusy o napędzie elektrycznym (koszt 130 mln zł). Na terenie miasta działa także car-sharing elektrycznych samochodów oraz sieć elektrycznych skuterów i hulajnóg.