Wiadomości z Katowic

Europejska multidebata na wiele głosów – rozpoczął się XVI Europejski Kongres Gospodarczy

  • Dodano: 2024-05-09 10:45

Katowice, 7 maja 2024 r. Ponad 180 sesji z udziałem 1200. panelistów i panelistek, blisko 12 tys. zarejestrowanych uczestników stacjonarnych – tak w głównych liczbach rysuje się 16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (7-9 maja 2024 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach). 

Silna Polska powraca

– Ostatnie lata były trudne, ale dzisiaj Polska powraca. Nie chodzi tylko o powrót do zasad. Polska powraca także jako lider Europy, napędza gospodarkę i zwraca uwagę na różne zagrożenia – mówiła podczas inauguracji XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ursula von der Leyen, kandydatka Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej – jeden z gości specjalnych tegorocznej edycji wydarzenia. 

Nasza ojczyzna 20 lat w Unii Europejskiej

Ważny temat sesji inauguracyjnej EEC stanowiła 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 

– Korzyści z naszej obecności w Unii Europejskiej są oczywiste. Świętujemy, ale nie czas na beztroskę. Stoimy wobec nowych wyzwań wymagających energii i współpracy. Stąd hasło tegorocznego kongresu „Transformacja dla przyszłości”. Musimy się zmieniać, aby kolejne 20 lat obecności Polski w UE było jeszcze lepsze – tymi słowami Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, otworzył XVI edycję wydarzenia.

– 74 lata temu powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Zapewne nieprzypadkowo w 20-lecie naszej obecności w UE spotykamy się w regionie, który budował się na węglu i stali. Europa zjednoczyła się. Oddychamy dwoma płucami. To dowód, że trzeba mieć odważne i daleko idące marzenia, a mamy przed sobą trudny czas – dodał Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady Programowej EEC.

Nigdy w historii UE politycy nie byli tak jednomyślni 

Ursula von der Leyen, podczas inauguracji zauważyła, że Katowice są miastem, które „symbolizuje tak wiele z teraźniejszości i przeszłości Polski”. 

– Stoimy na terenie jednej z najstarszej kopalni węgla w Katowicach. Kiedyś była ośrodkiem gospodarczym i społecznym, który tworzył miejsca pracy. Kiedy kopalnie zostały zamknięte, cały region ucierpiał i musiał zainwestować w nową przyszłość. Dzisiaj jest znowu tętniącym życiem ośrodkiem gospodarczym. Od regionu, w którym dominowały kopalnie, przeszliśmy do miejsca, w którym organizujemy konferencje klimatyczne i takie kongresy, jak ten – mówiła Ursula von der Leyen.

Zaznaczyła także, że cała Polska, Europa i świat przekonuje się teraz, że jesteśmy gotowi walczyć o wolność i demokrację. Przypomniała jednak, że po drugiej stronie granicy z Ukrainą widzimy teraz, jak wyglądałaby nasza przyszłość, gdybyśmy nie zadziałali w odpowiedni sposób. Wskazywała, że Polska zagrożenie Rosją zna lepiej od innych krajów i że już wcześniej Europa powinna była wsłuchać się w głos naszego kraju.

– Polska jest dzisiaj liderem w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy – począwszy od bezpieczeństwa, a skończywszy na podejściu do instytucji i procedur europejskich – kontynuował myśl Ursuli von der Leyen Donald Tusk, prezes Rady Ministrów. 

– Nigdy w historii Unii Europejskiej główne siły polityczne, instytucje, liderzy polityczni nie byli tak jednomyślni, jeśli chodzi o priorytety, o to, co najważniejsze, o to, co trzeba zrobić w Europie, w Polsce, w każdym innym kraju tu i teraz, bez chwili wahania – mówił.

Podczas swojego wystąpienia Donald Tusk wskazywał na potrzebę ochrony granic Unii Europejskiej.

– Chciałbym, żeby z Polski popłynęły jeszcze mocniej i wyraźniej te słowa: Dzisiaj to wrogie Europie państwa i reżimy, ręka w ręka, czy to jest Mińsk, Moskwa czy Iran, wspólnie organizują hybrydową agresję wykorzystując nieszczęście ludzi, wykorzystując słabość naszej granicy. Przedsiębiorcy muszą czuć się bezpiecznie. UE jest od wspierania swoich firm i nie może być ciężarem. Jako Europejczycy nie możemy być ofiarami nierównych warunków konkurencji – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Z perspektywy dobrych 20 lat i w obliczu nowych wyzwań – wnioski i komentarze

– Pochodzę z kraju, który wchodził do UE w tym samym czasie, co Polska. Tak, Europa była i dla nas biletem do lepszej przyszłości – przypomniała komisarz UE ds. energii, Kadri Simson.

Komisarz zwróciła również uwagę na aktualne i realne rosyjskie zagrożenie dezinformacją i manipulacją, a do niedawna także szantażem paliwowo-energetycznym. 

Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej podkreślił wagę zmiany, jaka dokonała się w niezwykle krótkim czasie w europejskiej świadomości dotyczącej bezpieczeństwa i wysiłku koniecznego, by je zapewnić.

– Te głosy słychać w całej Europie, ta zmiana dokonała się w ostatnich miesiącach – zaznaczył polski wicepremier. – Tu ważna jest rola Polski, która pierwsza stanęła zdecydowanie po stronie Ukrainy. Teraz robi to Europa.

Minister stwierdził jednak, że brakuje w Europie czynów, zdecydowania, stanowczości. 

– Tego oczekujemy od KE i nowego Parlamentu, by przemysł zbrojeniowy się mógł odrodzić – podsumował.

W sprawach zrównoważonej transformacji, zdaniem Kosiniaka-Kamysza, Polska jest po tej samej stronie, co cała Unia Europejska. 

– Rozproszona energetyka jest odporniejsza i bezpieczniejsza niż dziesięć węglowych elektrowni. Widzimy to na przykładzie Ukrainy – zauważył. 

Debatę zakończyły refleksje nad wagą nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. 

– Przyszły Parlament i Komisja Europejska będą miały poczucie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i wspierania Ukrainy – przewidywała Kadri Simson w konkluzjach debaty. – Obywatele dają mandat, by nowe władze UE przeciwstawiały się szantażowi i manipulacji.

– Odrzućmy skrajności i postawmy na tych, którzy wiedzą, jak ma wyglądać Europa – zaapelował Władysław Kosiniak-Kamysz. – A ma być ona strefą bezpieczeństwa i rozwoju oraz rozumienia nawzajem swoich potrzeb. Różnorodność to prawdziwa siła Europy – podsumował.

Należy działać tak, aby kapitał został w domu

Czysta dostępna energia, finansowanie transformacji gospodarki, wsparcie innowacji i czempionów. To rekomendacje wielkiego biznesu dla europejskiej gospodarki, które wybrzmiały podczas sesji inauguracyjnej. 
Anna Pruska, prezeska Comarchu, jednego z potentatów polskiego sektora informatycznego, zwróciła uwagę na koniec możliwości konkurowania kosztami pracy.

– W branży IT konkurujemy z całym światem – z firmami z USA i z Azji Południowo-Wschodniej. Nowych przewag szukamy w dobrym wykształceniu i innowacyjności – podkreśliła Anna Pruska.

Natomiast zdaniem Rafała Brzoski, założyciela i CEO InPostu, gospodarka wymaga wspierania firm podejmujących odważne decyzje o inwestowaniu w wynalazki i innowacje. 

– A chodzi także o inwestycje na nowych rynkach. Historie najlepszych europejskich marek to rozsądne inwestowanie w liderów innowacji. Państwo nie zostawia swoich czempionów – podkreślił CEO InPostu.

Według Brzoski, założyciela firmy realizującej spektakularną ekspansję w Europie, takie wsparcie jest warunkiem komercjalizowania innowacji na własnym rynku i zapobiegania "wypływowi kapitału".

– Cieszę się, że pan Rafał Brzoska mówi o wspieraniu czempionów – odpowiedział Dariusz Marzec, prezes PGE, przypominając, że bez pewnych dostaw energii nie będą pracowały ani paczkomaty InPostu, ani serwery Comarchu.

– Trzeba wiele inwencji i wysiłku, by przestawić na nowe tory tak duży organizm jak PGE. A jesteśmy gwarantem stabilnych dostaw energii i rozwoju nowej energetyki, przyjaznej klimatowi i ludziom. Mierzymy się z tym zadaniem, nikt za nas tego nie zrobi. Ważna jest współpraca z rządem i współpraca Polski z UE, by polski sektor energii był w nurcie europejskiej transformacji – zaznaczył prezes energetycznego giganta.

– Przełom się dokonuje, a dwa ostatnie lata nauczyły nas, by troszczyć się o bezpieczeństwo i o finansowanie transformacji – podzielił się refleksją Andrew Bester, Member Management Board Banking, Head of Wholesale Banking, ING. – W bankowości też dokonują się zmiany. Finansujemy poszukiwania nowych źródeł energii – podkreślił.

Podczas pierwszego dnia Kongresu uczestnicy mogli wziąć udział również w sesjach dotyczących m.in.: sytuacji finansowych samorządów, polityki klimatycznej i zrównoważonej gospodarki, sektora bankowego, systemu edukacji czy sektora energii.

XVI Europejski Kongres Gospodarczy 
7-9 maja 2024 r. 
Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe 


Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.
 

Europejska multidebata na wiele głosów – rozpoczął się XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również