Wiadomości z Katowic

GKS Katowice triumfatorem Superligi Rapid!

  • Dodano: 2023-11-28 07:45, aktualizacja: 2023-11-28 08:10

Wasko Hetman GKS Katowice został triumfatorem pierwszego sezonu szachowej Superligi Rapid! Drużyna z Górnego Śląska w finale pokonała VOTUM SA Polonię Wrocław 5:3.

Szachowy sukces katowickiego klubu

Inauguracyjny sezon Superligi Rapid zakończony! W Bydgoszczy najlepsze kluby szachowe w Polsce spotkały się w wielkim finale rozgrywek. Cztery drużyny, które wywalczyły awans z fazy grupowej, starły się w pojedynkach półfinałowych w formule mecz i rewanż. Gospodarze, KS Gwiazda Bydgoszcz, przegrali z Wasko Hetmanem GKS Katowice 2,5:5,5. VOTUM SA Polonia Wrocław pokonała drużynowych mistrzów Polski z Wieży POMOT Pęgów 5:3.
W finale swoją wyższość udowodnili zawodnicy z Katowic, którzy w październiku rzutem na taśmę awansowali do fazy play-off. Tym razem zachwycili w składzie z mistrzem Europy w szachach błyskawicznych Davidem Navarą, wicemistrzem Europy w szachach klasycznych Kiryłłem Szewczenko, mistrzem świata w solvingu szachowym Kacprem Piorunem i mistrzynią Europy z 2022 r. Moniką Soćko. Gwiazdorska drużyna zwyciężyła w finale 5:3 z bardzo silnymi szachowo wrocławianami. Zdobyła tym samym główną nagrodę z puli wynoszącej aż 300 tys. zł. Brązowy medal w dogrywce uratowali szachiści KS Gwiazdy.

Wielki finał był zwieńczeniem rozgrywek trwających od kwietnia tego roku. Szachiści kolejno spotykali się we Wrocławiu (4 kwietnia), Katowicach (9 maja), Krakowie (7 czerwca), Poznaniu (16 października) i Bydgoszczy (25 listopada). Mecze rozgrywali w nowatorskim systemie szachów szybkich (10 min. + 5 sek. doliczanych co ruch), gdzie dla uatrakcyjnienia zdecydowano się również uciec od remisowej charakterystyki szachów. W przypadku remisu drużyn zwycięzcę wyłania się za pomocą armageddonu, czyli partii błyskawicznej, w której szachista grający białym kolorem musi wygrać, by dopisać punkt do swojego konta (nawet w przypadku remisu, wygrywają czarne, które na starcie mają jednak mniej czasu). 

"To był emocjonujący i pełny zwrotów akcji sezon Superligi Rapid. Kibice mogli podziwiać czołowych szachistów nie tylko z Polski, ale także z całego świata. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do rozwijania tego innowacyjnego przedsięwzięcia, przede wszystkim parterowi tytularnemu Narodowemu Bankowi Polskiemu. Już teraz możemy zaprosić na drugi sezon rozgrywek i jestem pewien, że Superliga Rapid będzie się rozwijać"- zapowiedział prezes Bartłomiej Heberla.

GKS Katowice triumfatorem Superligi Rapid! / fot. mat. zew.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również