Wiadomości z Katowic

Gmach po Wydziale Humanistycznym ma nowego właściciela. Co się w nim znajdzie?

  • Dodano: 2023-01-04 15:00

Po przenosinach Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego na ulicę Uniwersytecką gmach przy placu Sejmu Śląskiego 1 pozostawał pusty. Władzom uczelni na drodze trzeciego przetargu finalnie udało się sprzedać budynek. Czyją stanie się siedzibą?

Przenosiny Wydziału Filologicznego UŚ do zmodernizowanego budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4 (celem uczelni było stworzenie faktycznego kampusu) oznaczały jedno – dla wielu kultowy Gmach Urzędów Niezespolonych, który od 1990 roku mieścił wpierw Wydział Filologiczny (uczyli się tu studenci filologii polskiej, filologii klasycznej, kulturoznawstwa, a także bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, ale nie tylko), później przemianowany na Wydział Humanistyczny został pusty.

Obiekt ujęty w gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice Uniwersytet Śląski chciał sprzedać. Finalnie udało się to pod koniec grudnia 2022 roku – z sukcesem rozstrzygnięto trzeci konkurs ofert.

Uniwersytet Śląski uruchomił procedurę sprzedaży nieruchomości w trybie postępowania publicznego. Ogłoszono kolejno dwa postępowania przetargowe, w których jedynym oferentem był Sąd Apelacyjny, jednak w wyniku przedstawionych warunków finansowych uczelnia nie zaakceptowała ofert ani w pierwszym, ani w drugim postępowaniu przetargowym. Wobec tego ogłoszone zostało trzecie postępowanie w trybie negocjacji, w trakcie którego strony osiągnęły porozumienie – wyjaśnia biuro prasowe Uniwersytetu Śląskiego.

Sąd Apelacyjny kupił od UŚ modernistyczny gmach przy pl. Sejmu Śląskiego

Transakcję sfinalizowano w czwartek 29 grudnia 2022 roku i nieruchomość przy pl. Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach została sprzedana za kwotę 27 milionów złotych. W jego posiadanie wszedł Skarb Państwa  na rzecz katowickiego Sądu Apelacyjnego. Gmach zostanie wykorzystany na potrzeby Sądu Rejonowego Katowice Zachód, który ma się przenieść w to miejsce do końca lutego.

Siedmiokondygnacyjny budynek na styku ul. Jagiellońskiej 23 i placu Sejmu Śląskiego 1 został wzniesiony chwilę przed wybuchem II wojny światowej – w latach 1935-1937 według projektu Witolda Kłębkowskiego. W dwudziestoleciu międzywojennym w budynku mieścił się Śląski Urząd Wojewódzki, Urząd Kontroli Państwa i Komisarz Demobilizacyjny. Okres okupacji jest czarną kartą dla modernistycznego gmachu – w tym miejscu znalazła się siedziba Gestapo, a budynek nazwano Polizeipräsidium, którym kierował Johann Thummler. Po wojnie gmach przejął Komitet Wojewódzki PPR w Katowicach, a po nim urzędował w budynku KW PZPR w Katowicach.

gmach plac sejmu śląskiego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również