Wiadomości z Katowic

Happening "Biała Wstążka" przeciwko przemocy

  • Dodano: 2022-12-16 07:00, aktualizacja: 2022-12-16 07:10

Z okazji obchodów „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” policyjni profilaktycy zorganizowali happening przeciwko przemocy. Mieszkańcy katowickiego osiedla Tysiąclecia mieli okazję porozmawiać z policjantami o tym jak zapobiegać i reagować na przemoc w rodzinie.

Osoby, które poparły akcję na znak solidarności z osobami doznającymi przemocy założyły specjalnie przygotowane białe wstążki.

Oprócz tego uczestnicy happeningu mogli zapoznać się z wystawą dotycząca przemocy oraz w zamian za odpowiedzi na pytania dotyczące procedury „Niebieskie Karty”, otrzymać upominek programu „MocNa Ty” – długopisy, karty survivalowe, koszulki, alarmy osobiste czy saszetki na dokumenty.

W trakcie trwania akcji przeprowadziliśmy również badanie terenowe o wrażliwości społecznej na osoby potrzebujące pomocy. Ucharakteryzowana na pobitą kobieta mijała w ciszy przechodniów. Jedni w ogóle nie zwrócili uwagi na kobietę, drudzy obrzucili ją szybkim spojrzeniem i poszli w swoją stronę. Wnioski z naszego eksperymentu nie są optymistyczne. Zaledwie 2 osoby wykazały zainteresowanie losem kobiety- osoby podeszły i zapytały czy kobieta nie potrzebuje pomocy. Wciąż zabiegani, zajęci swoimi sprawami nie widzimy znaków, które osoby doznające nam przekazują, nawet gdy osoby te znajdują się w przestrzeni publicznej – są przechodniami, którzy ze śladami przemocy na twarzy nas mijają.

Policja prosi o wysłuchanie apelu o reagowanie w sytuacjach, gdy widzimy osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka.

Komentarze (1)    dodaj »

  • radiogranatnik na bluetoth

    aha czyli mężczyzna wobec którego jest stosowana przemoc przez partnerkę, ma najpierw zamienić się na transkobietę, bo zgłoszenia mężczyzn kundle mają w [...]?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również