Wiadomości z Katowic

W mieście powstaną trzy nowe biznesy w ramach "Lokalu na kulturę"

  • Dodano: 2022-12-16 06:45, aktualizacja: 2022-12-16 07:21

Na początku października ogłoszono 16. edycję konkursu „Lokal na kulturę", który adresowany jest do osób mających pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej.

Z 13 ofert wybrano trzy – ich pomysłodawcy będą mieli szansę urzeczywistnić swoje pomysły i plany.

Kultura niejedno ma imię i to udowadniają pomysły, które zostały zgłoszone w ramach tegorocznej edycji programu „Lokal na kulturę". W tym roku zaproponowaliśmy trzy lokale, na zagospodarowanie których wpłynęło 13 ofert. Wybraliśmy trzy najciekawsze – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic– Program to forma inwestycji w kulturę. W Katowicach nie brakuje dużych koncertów i wydarzeń, a także imprez o charakterze lokalnym. Uzupełnieniem tej oferty są oddolne inicjatywy i lokale, w których można na przykład poznać historię gitary czy wziąć udział w spotkaniu autorskim – dodaje prezydent.

Wsparcie miasta polega na udostępnieniu lokali po preferencyjnych stawkach czynszu.

Tym razem komisja konkursowa wybrała oferty:

  • „Śląskie Lumpiary" - działalność vintage shopu, promocja mody vintage z drugiego obiegu w kontrze do fast fashion (moda vintage rozumiana szeroko jako produkt, część dziedzictwa kulturowego, czy identyfikacji społecznej), przestrzeń galeryjno-wystawiennicza, promocja rękodzielnictwa i rzemiosła artystycznego oraz działania z obszaru edukacji kulturowej i ekologicznej. Taka działalność będzie prowadzona w lokalu przy ul. Kochanowskiego 11.
  • Dzienniakart – otarta pracownia rzeźbiarsko-ceramicznej artysty Wojciecha Dzienniaka, która będzie również galerią prac artysty oraz miejscem dla twórczych spotkań. Oferta ta będzie realizowana przy ul. Kościuszki 35.
  • Fundacja Antyrama przy ul. 3 Maja 31 poprowadzi „Centrum Przestrzeni". Będzie to otwarta przestrzeń twórcza, w której opracowywane i wdrażane będą innowacyjne pomysły i idee rozwijające kulturę miejską. Miejsce ma za zadanie integrować środowiska kreatywne i aktywizować lokalną społeczność dzielnicy Śródmieście, mieszkańców Katowic i regionu Metropolii GZM.

Teraz czas na podpisanie umowy z nowymi najemcami, a także prace adaptacyjne. Lokale wcześniej pełniły funkcje usługowe bądź handlowe, więc będą przez najemców dostosowywane do pełnienia roli „Lokalu na kulturę".

W ramach 16. edycji programu „Lokal na kulturę" dostępne były trzy lokale. Te zlokalizowane przy ul. Kochanowskiego 11, ul. Kościuszki 35 miały ok. 34 m2, a ten przy ul. 3 Maja 31 to przestrzeń o powierzchni ponad 81 m2 z prawie 33 metrową piwnicą. Najemcy, oprócz atrakcyjnych stawek czynszu, mają zagwarantowane to, że kwoty te nie ulegną zmianie w ciągu 5 lat od podpisania umowy najmu.

W sumie, w piętnastu dotychczas przeprowadzonych edycjach do konkursu wystawiono 86 wolnych lokali użytkowych, a w 42 przypadkach podpisano umowy z najemcami. Aktualnie w najmie w ramach programu „Lokal na kulturę" pozostaje ponad 20 lokali.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Rada i Prada

    „Śląskie Lumpiary" - działalność vintage shopu, promocja mody vintage z drugiego obiegu .Może będzie dobrym punktem dla wszystkich którzy szukają czegoś wyjątkowego,jednak mnie zaczyna przerażać ogrom takich miejsc.Wszędzie pełno ubrań,butów,zabawek,bielizny.Wyobraźnia masakruje,niemal widzę tłum odziany w te łachy...Te Panie "Lumpiary" będą miały własne dostawy czy będą szperać po tych szmatrixa które są w mieście? Niech im się wiedzie,ale ceny w tych lumpeksach wcale nie są rewelacyjnie niskie,a jakość jest wątpliwa,sukces jak znajdziesz ciuch który nadaje się do pokazania światu.No i moda też jest ważna,trend,co mi po kozakach Prady jak były modne 20 lat temu...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również