Wiadomości z Katowic

Inicjatywa lokalna - na co mieszkańcy chcą przeznaczyć milion złotych w Katowicach?

  • Dodano: 2019-01-29 09:15

Tegoroczna, siódma edycja inicjatywy lokalnej w Katowicach była rekordowa pod względem zgłoszonych pomysłów i ich pozytywnej weryfikacji.

Aż 93 inicjatywy mieszkańców o łącznej wartości 1 mln zł ma szansę zostać zrealizowana w tym roku

Spośród 170 pomysłów o wartości ponad 4 mln zł wybrano te, które spełniały warunki formalne i najlepiej wpisywały się w strategie miejskie w różnych obszarach, czy też realizowane aktualnie programy.

Cieszy mnie zwiększające się zaangażowanie katowiczan. Od 2013 roku już ponad 500 inicjatyw katowiczan uzyskało wsparcie, dzięki czemu mieszkańcy wiedzą, że warto zgłaszać swoje pomysły – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Dzięki temu projektowi wspólnie pracujemy nad ulepszeniem, upiększeniem przestrzeni Katowic, silniejszym zintegrowaniem mieszkańców czy też wsparciem lokalnych grup sąsiedzkich i aktywistów – dodaje.

Po raz pierwszy inicjatywy lokalne w Katowicach można było zgłaszać w 2013 roku, kiedy zrealizowano 4 pomysły mieszkańców, a na ich realizacje zabezpieczonych było 100 tys. zł. W 2016 roku prezydent podjął decyzję o zwiększeniu puli inicjatywy lokalnej do 1 mln zł, co pozwoliło stworzyć obok budżetu obywatelskiego kolejne popularne narzędzie, z którego chętnie korzystają mieszkańcy.

Inicjatywa lokalna pozwala mieszkańcom podjąć wspólne działanie

Dzięki swojemu zaangażowaniu mogą pozyskać środki na realizację swojego pomysłu, który może dotyczyć poprawy przestrzeni miejskiej, np. modernizacja podwórka lub może być wydarzeniem integrującym mieszkańców, np. festyn osiedlowy o charakterze kulturalnym, sportowym czy ekologicznym.

Wśród pomysłów, które już realizowano i zdecydowano się na kontynuację w ramach inicjatywy lokalnej jest m.in. przegląd spotów profilaktycznych, czy odpust św. Anny na Nikiszowcu – zapowiada Ewa Lipka, rzecznik urzędu miasta. – Mamy także pomysły na zmianę przestrzeni, jak np. budowa przedeptaku, który jest łącznikiem i skrótem dla mieszkańców pl. Grunwaldzkiego oraz ukwiecenie miejsc wypoczynku mieszkańców Dąbrówki Małej – dodaje.

Inicjatywy lokalne integrujące środowisko pojawią się praktycznie w każdej dzielnicy, wśród pomysłów wybranych w siódmej II Bieg Zwycięstwa z okazji 100-lecia wybuchu Pierwszego Powstania Ślaskiego, Zawodziański Dzień Bajtla, Dni Załęża, Piano-Tężnię Festiwal na Zadolu, uzupełnienie Systemu Informacji Osiedlowej na Osiedlu Witosa, Dni Brynowa i starej Ligota, wakacyjne seanse pod chmurką dla mieszkańców Dąbrówki Małej, dni sąsiada na Wojciecha w Giszowcu, Piotrowickie Koncerty Plenerowe,  piknik rodzinny na Dębie, wakacyjne animacje dla dzieciaków z osiedla Bagno i ekologiczny festyn na Borkach, a także sportowe inicjatywy skierowane do dzieci i dorosłych.

Jednak zdecydowana większość propozycji inicjatyw dotyczy sfery miękkiej, która pozwala integrować środowisko.

Ważnym elementem inicjatyw lokalnych jest praca społeczna mieszkańców. To dzięki własnemu zaangażowaniu mogą pozyskać wsparcie na działania podejmowane na rzecz integracji i budowania więzi lokalnych społeczności – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.