Pacjenci hospicjum stacjonarnego każdy swój dzień spędzają w ośrodku. Placówka jest oczywiście wyposażona w taki sposób, aby zapewnić im jak najlepsze warunki pobytu. W razie potrzeby chorzy mogą skorzystać z profesjonalnych urządzeń do wentylacji mechanicznej czy żywienia dojelitowego. Dostęp do specjalistycznej aparatury nie zdałby się jednak na nic, gdyby nie zespół hospicjum, który każdego dnia stara się poprawić jakość życia podopiecznych w jak największym stopniu.
Lekarze zatrudnieni w hospicjum specjalizują się w medycynie paliatywnej.
Hospicyjni lekarze na co dzień mają do czynienia z osobami chorymi na nieuleczalne choroby. Warunkiem przyjęcia do hospicjum jest uzyskanie skierowania, w którym znajduje się zaświadczenie o zakończeniu leczenia przyczynowego.
Czy rola lekarzy w hospicjum sprowadza się do łagodzenia bólu? Nie. W terminalnym stadium śmiertelnych chorób mogą się pojawić różnorodne powikłania, które mają destrukcyjny wpływ na samopoczucie chorego. Lekarz specjalizujący się w medycynie paliatywnej dobrze wie, jak im przeciwdziałać. Nie zawaha się więc zlecić pacjentowi dodatkowych zabiegów.
Pielęgniarki sprawują całodobową opiekę nad pacjentami.
Hospicjum stacjonarne zatrudnia pielęgniarki, które monitorują stan zdrowia pacjentów przez całą dobę. Są przygotowane do szybkiej reakcji na sytuacje, które powodują u chorego dyskomfort. Podają im przypisane przez lekarzy leki. Są także nieocenionym wsparciem przy codziennym funkcjonowaniu.
Pielęgniarki stanowią również niewyczerpane źródło informacji dotyczących opieki paliatywnej dla pacjenta i jego bliskich.
Hospicja stacjonarne zatrudniają psychologów.
Ból fizyczny można skutecznie zniwelować za pomocą odpowiednio dobranych środków farmakologicznych. Hospicjom przyświeca jednak konkretna idea, jaką jest minimalizacja cierpień chorego i jego rodziny w trudnych chwilach towarzyszących umieraniu. Chodzi tu także o cierpienia psychiczne. Zarówno pacjenci hospicjum, jak i osoby, które są z nimi związane, mogą mierzyć się w tym czasie ze złością, smutkiem, poczuciem winy czy wstydem. Towarzyszy im także strach.
Rozmowa z psychologiem hospicyjnym pomaga poradzić sobie z tymi emocjami w sposób świadomy i pełen zrozumienia.
Jaka jest rola fizjoterapeuty w hospicjum?
Fizjoterapeuci sprawujący opiekę nad chorymi w hospicjum mogą specjalizować się w masażu leczniczym, fizykoterapii czy kinezyterapii. Wykorzystują więc takie bodźce, jak dotyk, światło, ultradźwięki, temperatura czy ćwiczenia fizyczne. Dzięki współpracy z fizjoterapeutą można dodatkowo ograniczyć dolegliwości bólowe. A przy tym zwiększyć możliwości ruchowe części pacjentów i ułatwić im pełniejsze wykorzystanie pozostałego im czasu.
Pracownicy socjalni ułatwiają organizację codziennego życia.
Nieuleczalna choroba często pochłania wszystkie oszczędności rodziny, zanim chory trafi do hospicjum stacjonarnego. Pracownicy socjalni doradzają w kwestii przysługujących podopiecznym świadczeń. Pomagają uzupełnić wszystkie niezbędne papiery. Wskazują też, jak najszybciej załatwić formalności urzędowe.