Wiadomości z Katowic

Jak założyć działalność gospodarczą w Czechach?

  • Dodano: 2018-05-15 14:30, aktualizacja: 2019-01-02 14:57

Według niektórych danych blisko 2000 polskich podmiotów zarejestrowało swoją działalność na terytorium Republiki Czeskiej. Dlaczego tak wielu z nas wpada na ten pomysł? Najważniejszym powodem jest fakt, że tamtejszy system podatkowy jest przejrzysty, a przepisy w miarę jednoznaczne. Uwagę zwraca też samo podejście do przedsiębiorców - kiedy w Polsce na każdym kroku próbuje się węszyć oszustwo, tam panuje zasada domniemania niewinności skarbowej, jest przyjemniej, a właściciel firmy jest po prostu rzetelnie kontrolowany.

Potrzebujesz pomocy fachowca przy formalnościach związanych z założeniem firmy w Czechach? Supertlumacz.com.pl -tłumaczenia na język czeski służy Ci pomocą!

Chcę założyć firmę w Republice Czeskiej. Gdzie mam szukać informacji o regulacjach prawnych mówiących o prowadzeniu działalności gospodarczej?

Sprawy te regulują trzy podstawowe ustawy. Są to: ustawa Nr 455/1991 o działalności gospodarczej („Zakon o zivnostenskem podnikaní"; UDG), ustawa Nr 89/2012, Kodeks cywilny ("Obcansky zakoník"; kc) i ustawa Nr 90/2012 o korporacjach handlowych ("Zakon o obchodnich spolecnostech a druzstvech"; UKH).

Na starcie

Zanim w ogóle będziesz mógł rozpocząć swoją działalność gospodarczą musisz uzyskać odpowiednie uprawnienia do jej wykonywana na terytorium Czech.

Już na starcie warto mieć świadomość, że od ciebie jako osoby fizycznej wymagane jest co najmniej zgłoszenie i wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Będziesz musiał też spełnić ogólne warunki z Ustawy o Działalności Gospodarczej. Zaś osoby prawne ponad to, co wymagane jest od osoby fizycznej, muszą zarejestrować się w jednym z rejestrów publicznych.

Jaki rodzaje działalności gospodarczej mam do wyboru?

Jeśli chodzi o samą formę nabywania uprawnień, masz tutaj do wyboru dwa rodzaje działalności gospodarczej. Są to:

  • zgłaszane (zivnosti ohlasovací) - prawo do wykonywania na podstawie zgłoszenia i wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,

  • koncesjonowane (koncesovane zivnosti) - prawo do wykonywania dopiero po udzieleniu koncesji.

Działalności zgłaszane dzielą się na:

  • wolne (zivnost volna) - należy spełnić tylko warunki ogólne,

  • rzemieślnicze (zivnosti remeslne) - wymagane są specjalne uprawnienia zawodowe,

  • wiązane (zivnosti vazane) - wymagane są specjalne uprawnienia zawodowe.

Jakie ogólne warunki muszę spełnić, aby wykonywać działalność gospodarczą w Czechach?

Tak naprawdę jest ich niewiele. Każda osoba, która chce wystartować ze swoją działalnością gospodarczą musi spełnić poniższe warunki:

  • mieć ukończony 18 rok życia,

  • posiadać zdolność do czynności prawnych,

  • wykazać niekaralność potwierdzoną wypisem z rejestru karnego.

Jakie są szczegółowe warunki wykonywania działalności gospodarczej?

Każda osoba, która chce założyć działalność gospodarczą rzemieślniczą, wiązaną lub koncesjonowaną oprócz wyżej wymienionych warunków ogólnym musi spełnić jeszcze kilka dodatkowych kwestii:

  • posiadać uprawnienia zawodowe,

  • inne warunki wyszczególnione w załącznikach do ustawy o działalności gospodarczej lub w przepisach odrębnych.

Jeśli nie władasz czeskim, a chcesz dokładnie zgłębić ustawę i przepisy dotyczące zakładania firm w Republice Czeskiej, poproś o pomoc biuro tłumaczeń. Odpowiednio dobrany tłumacz wykona dla ciebie szybki przekład potrzebnych dokumentów z języka czeskiego na polski.

Kiedy nabędę uprawnienia do działalności gospodarczej?

Jako osoba z Polski nabędziesz takie uprawnienia do wykonywania działalności gospodarczej już w dniu zgłoszenia. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku działalności koncesjonowanej. Tutaj uprawnienie nabywa się z dniem nabycia mocy prawnej przez decyzję o udzieleniu koncesji.

Koszty założenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach to ok. 160 zł.

Jeśli chcesz poczytać na ten temat więcej, odsyłamy do czeskich przepisów. Każda osoba, która nie włada językiem naszych sąsiadów może po prostu zgłosić się do tłumacza i poprosić o ekspresową translację norm prawnych z czeskiego na język polski.

W jaki sposób złożyć zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej?

Czeskie prawo daje ci kilka możliwości. Możesz to złożyć osobiście w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej (Zivnostensky urad) - w tzw. CRM) lub wysłać drogą pocztową. Istnieje także opcja przesłania zgłoszenia e-mailem z podpisem elektronicznym. Ponad te możliwości masz jeszcze jedną, jest to dokonanie zgłoszenia osobiście w tzw. Czech POINT.

Co z terminami? Czy jest tu coś, czego muszę mieć świadomość?

Od dnia zgłoszenia Urząd ds. Działalności Gospodarczej ma 5 dni do dokonania wpisu do rejestru i wydania wyciągu.

Czy jako osoba fizyczna jestem tzw. podatnikiem PDOF?

Tak. Trzeba jednak wziąć tu pod uwagę podział na rezydentów i nierezydentów podatkowych.

  • Rezydentami podatkowymi są osoby, które mają miejsce zamieszkania lub zwykle przebywają na terytorium Republiki Czeskiej przez co najmniej 183 dni w danym roku kalendarzowym (w jednym lub kilku okresach), za wyjątkiem studiów lub leczenia. Do okresu 183 dni zalicza się każdy rozpoczęty dzień pobytu w tym kraju. Rezydenci podatkowi mają nieograniczony obowiązek podatkowy, tzn. że opodatkowaniu podlegają wszystkie osiągnięte przez nich dochody zarówno w Czechach, jak i za granicą (również w Polsce).

  • Nierezydentami podatkowymi są osoby, których, na podstawie określonych wyżej kryteriów, nie można uznać za rezydentów. Osoby te mają ograniczony obowiązek podatkowy, tzn., że opodatkowaniu podlegają dochody, które osoby te uzyskują wyłącznie ze źródeł na terytorium Republiki Czeskiej.

Czy jako osoba fizyczna muszę składać zeznania podatkowe?

Tak, jeśli twoje przychody w danym roku podatkowym przekroczyły 15.000 CZK, o ile nie są to przychody zwolnione z podatku lub przychody opodatkowane odrębną stawką (np. dywidendy, udziały w zyskach spółek z o.o., odsetki od wkładów bankowych itp.).

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego ma też osoba, której przychody nie przekroczyły 15.000 CZK rocznie, ale wykazuje stratę podatkową.

Kiedy muszę się rozliczyć?

Okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy.

Każda osoba, która ma zamiar samodzielnie się rozliczać zobowiązana jest złożyć zeznanie podatkowe oraz uiścić należny podatek do 31 marca roku następnego po roku podatkowym.

Natomiast jeśli korzystasz z usług doradcy podatkowego to terminem do złożenia zeznania podatkowego jest 30 czerwca roku następnego po roku podatkowego.

Czy są jakieś kwoty, które nie podlegają opodatkowaniu?

Tak, w Republice Czeskiej masz kilka takich kwot. Zalicza się do nich: oprocentowanie kredytów udzielonych na potrzeby mieszkaniowe (robi się to według odrębnych przepisów, max. do 300.000 CZK), darowizny w wysokości łącznej co najmniej 2% (min. 1.000 CZK) i co najwyżej 15% podstawy opodatkowania, składki na dodatkową emeryturę do wysokości 12.000 CZK, składki na ubezpieczenie na życie do wysokości 12.000 CZK, składki z tytułu członkostwa w związkach zawodowych do wysokości 3.000 CZK, wydatki na egzaminy potwierdzające podniesienie kwalifikacji do wysokości 10.000 CZK.

Inspiracja grafika odliczenia od podatku

Ile wyniesie mnie PDOF?

Stawka podatkowa PDOF wynosi 15% od podstawy opodatkowania. Pamiętaj jednak, że przy przychodach rocznych przekraczających 48-krotność miesięcznego średniego wynagrodzenia określonego zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym obowiązuje dodatkowy podatek w wysokości 7% od dochodów przekraczających tę kwotę (tzw. solidarnościowe zwiększenie podatku).

Czy przysługuje mi podatek zryczałtowany?

Tak, jeśli masz przychody wyłącznie z działalności gospodarczej i nie zatrudniasz pracowników lub roczna wysokość przychodów w 3 poprzedzających okresach podatkowych nie przekroczyła 5 mln CZK.

Minimalna wysokość stawki podatku zryczałtowanego wynosi 600 CZK za okres podatkowy. Wniosek w sprawie podatku ryczałtowego podatnik może złożyć najpóźniej do 31 stycznia danego roku podatkowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.