Wiadomości z Katowic

Jak zaplanować prace wokół domu? Poradnik

  • Dodano: 2024-03-22 11:15

Planujesz prace związane z zagospodarowaniem przestrzennym dookoła domu? Najpewniej zastanawiasz się, w jakiej kolejności je wykonać. Okazuje się, że najlepiej zrobisz, gdy zaczniesz od ogrodzenia. Nie musisz go jednak stawiać w kompletnej formie. Z początku wystarczy wyznaczyć jego położenie. A co dalej?

Najpierw podjazd i nawierzchnia czy wytyczenie ogrodzenia?

W trakcie planowania prac wokół domu warto podzielić je na pewne etapy. Wiele osób zastanawia się wówczas, co powinno być pierwsze - nawierzchnia z podjazdem czy może ogrodzenie? A prawidłowa odpowiedź okazuje się jedna i ta sama w każdym, pojedynczym przypadku. Niezależnie od tego, o jak dużej działce mowa.

Przechodząc do sedna, na samym początku najlepiej wyznaczyć położenie ogrodzenia, nawet wtedy, gdy chodzi o tanie panele ogrodzeniowe. Głównie dlatego, że łatwiej wówczas zaplanować i zrealizować kolejne etapy zagospodarowania przestrzennego. Prostsze wydaje się wtedy dostosowanie ewentualnych spadków biegnących w stronę płotu i wielu innych, kluczowych dla danej przestrzeni elementów.

Wstępny projekt ogrodzenia, czyli krok pierwszy

Wyznaczenie linii, wzdłuż której będzie biegło ogrodzenie, nie oznacza od razu konieczności stawiania całego płotu. Wręcz przeciwnie. Najpierw warto zrealizować podstawy, czyli fundament oraz osadzenie prętów zbrojeniowych. Na części z nich w przyszłości pojawią się słupki. Do czego służą? Gotowe elementy, a więc słupki panelowe w Castoramie czy podobnych do niej sklepach służą za łącznik dla furtek, bram oraz przęseł.

Gdy już wiadomo, w jakich miejscach będą wjazdy na posesje oraz furtka, można przejść do kolejnego etapu prac dookoła domu, czyli wyłożenia wybranej nawierzchni. Do wyboru pozostaje tradycyjna kostka brukowa, płyty betonowe, kruszywo granitowe czy wylewka betonowa lub asfalt. Na co najlepiej się zdecydować? Tak naprawdę wszystko zależeć powinno od osobistych preferencji. Jakość wymienionych jest bowiem mocno zbliżona.

Rozłożenie nawierzchni i finalizacja budowy ogrodzenia, czyli krok drugi

Nakładając nawierzchnię, nie zapomnij o zachowaniu odpowiednich spadków w jej zakresie. Nie tylko ułatwią one przyszły wjazd na posesję, ale także umożliwią odprowadzanie z niej zalegającej wody. Gdy i ten etap zrealizujesz, możesz przejść do ukończenia całości ogrodzenia.

Nie wiesz, na jaki jego rodzaj się zdecydować? Tradycyjnym wyborem jest oczywiście drewno, beton lub kamień. Takie ogrodzenia pasują wręcz idealnie do większości domów, a zwłaszcza tych wolnostojących. Uważa się je za solidne, trwałe i odporne na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych. Wyjątek stanowią rzecz jasna naturalne elementy w postaci drewna, o które należy regularnie dbać, by zachowały niezmienioną formę. Coroczna renowacja wspomnianego płotu to absolutna konieczność.

Jeśli jednak interesują Cię nieco bardziej innowacyjne rozwiązania, sprawdź ogrodzenia stalowe. Różnią się od tych w wersji kamiennej, drewnianej czy betonowej - nie tylko materiałem wykonania, ale również designem. Uważa się je za minimalistyczne i wpisujące się w nowoczesną stylistykę współczesnych nieruchomości.

Gdy wiesz już, jak rozplanować prace wokół domu, zapamiętaj także prostą zasadę doboru kolorystycznego w zakresie nawierzchni i ogrodzenia. Otóż obydwa elementy warto dostosować do zabarwienia elewacji domu. Nie musi być to dokładnie ten sam odcień, ale powinien pochodzić z jednej gamy kolorystycznej. Uzyskasz wówczas spójny, elegancki i kompletny efekt całości.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.