Wiadomości z Katowic

Jakie auto na food truck?

  • Dodano: 2022-08-23 11:00

Znalezienie odpowiedniego auta na Food Truck może sprawiać problemy, chociaż na rynku dostępnych jest wiele modeli aut, które spełniają kryteria, co udowodnimy w tym artykule.

Chęć otwarcia własnego miejsce z jedzeniem kiełkuje w głowach wielu osób. Food Truck jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych lokali. Nic nie zastąpi mobilności i masy oszczędności względem restauracji. Jak każda działalność ma też swoje wady, ale to osobny temat, sprawdźmy na co zwrócić uwagę przy zakupie auta pod Food Trucka.

Jaki samochód pod food trucka?

Zakup samochodu wiąże się z koniecznością opłacenia OC/AC, paliwa czy serwisowania i to niezależnie czy mówimy o aucie nowym czy używanym. Na potrzeby tego artykułu uznajmy, że wyżej wymieniony koszty są podobne i zastanówmy się, która opcja będzie lepsza.

Większość przedsiębiorców wybiera mobilny biznes zamiast tradycyjnego nie ze względu na mobilność czy inne elementy, a dla niższych kosztów. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że zakup nowego auta pod food trucka to spory wydatek.

Znalezienie nowego auta poniżej 100 tys. może być problematyczne, a w przypadku większości wozów z jedzeniem będzie to niemożliwe. Samochodów należy szukać wśród modeli do 3,5 tony, pozwala to na prowadzenie auta z prawem jazdy kategorii B.

Idąc dalej należy wspomnieć o przepisach prawach, które w wielu miastach Europy nie pozwalają na wjazd do centrów miast autom z silnikami diesla. Prędzej czy później takie same przepisy zostaną wprowadzone w naszym kraju i warto jest mieć to na uwadze planując rozwój swojego biznesu. Jednak obecnie nie ma wielkiej alternatywy dla tego rozwiązania. Samochody o odpowiednich gabarytach z napędem elektrycznym wciąż nie są powszechne a ich ceny są wysokie.

Nowe czy stare?

Różnice w cenach pomiędzy nowymi autami, które nadają się do przerobienia na food trucki a samochodami starszej daty potrafią być 5-krotne.

Weźmy na warsztat model Citroen Jumper Furgon dostępny za około 115 tysięcy. Samochód idealny do przerobienia, o wystarczającej długości i szerokości. Jednak jego cena jest naprawdę wysoka, a patrząc po konkurenci nie wygląda to wcale lepiej.

Francuska motoryzacja ma nam do zaoferowania Renault Master z 2022 roku z silnikiem Diesel w kwocie 123 tysięcy.

Najtańsze wersje Fiat Ducato Furgon to koszt około 98 tysięcy. Cena wydaje się już bardziej akceptowalna, jednak nie można zapominać o kosztach dostosowania auta.

Przytoczone sumy, dla wielu osób są zbyt wysokie, dlatego większość osób wchodzących w ten biznes szuka aut używanych. Tu sprawy wyglądają już dużo lepiej, używane pojazdy nadające się pod food trucka można znaleźć poniżej 20 tysięcy złotych.

Dużą rolę odgrywa wiek kupowanego auta, jeśli zdecydujesz się ciąć maksymalnie koszty będziesz w stanie kupić dwudziestoletni aut poniżej 10 tysięcy. Jednak nie polecamy popadania w skrajność, stan techniczny auta również ma znaczenie, w końcu nie chcemy do niego dokładać co chwilę.

Samochody warte sprawdzenia:

  • Peugeot Boxer
  • Citroen Jumper
  • Opel Movano

Koniecznie załóż w swoim budżecie pieniądze na naprawę lub wymianę niektórych elementów starego auta. Takie samochody najczęściej borykają się z problemami, które będą wymagały na start włożenia około 10% wartości auta w naprawy.

Nawet z tymi dodatkowymi wydatkami to wciąż zakup auta wydaje się być dużo bezpieczniejszą opcją. Czy odradzamy zakup nowego auta? Oczywiście nie, to jest decyzja indywidualna każdej osoby, jednak różnica cenowa mogłaby posłużyć jako poduszka w razie słabszego okresu czy dałaby możliwość reklamowania.

Co z przerobieniem auta?

Na koniec odpowiedzmy na pytanie czy lepiej przerabiać auto samem czy zlecić to firmie zewnętrznej. Wbrew pozorom odpowiedź będzie bardzo pragmatyczna, policz co Ci się bardziej opłaca.

Decydując się na własnoręczne przerobienie samochodu, musisz zainwestować w materiały i narzędzia, ale najważniejszą inwestycją jest czas. To nie jest przedsięwzięcie na dzień czy dwa. Bez doświadczenia potrafi zająć wiele godzin poświęconych po normalnej pracy.

Robiąc kalkulacje tego, ile w tym czasie jesteś w stanie zarobić w swojej pracy biorąc nadgodziny, albo robiąc inne zajęcia oraz tego, ile będzie kosztować przeróbka w profesjonalnej firmie, szybko dojdziesz do wniosku, że druga opcja jest lepsza.

Auto trafi do Ciebie szybciej, będzie zrobione tak jak sobie wymarzysz, a ty nie stracisz wielu godzin i nerwów. Na polskim rynku działa kilka firm przerabiających auta na pojazdy gastronomiczne. Jedną z bardziej uznanych jest BANNERT, marka istniejąca od wielu lat. W swoim portfolio posiadają masę realizacji w tym sporo niecodziennych. Zachęcamy do zapoznania się z ich ofertą i życzymy powodzenia w biznesie.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.