Wiadomości z Katowic

Jakie protezy zębowe dla młodych osób będą dobrym wyborem?

  • Dodano: 2024-06-07 13:15, aktualizacja: 2024-07-03 13:21

Każdy z nas chciałby się cieszyć pięknym, pełnym i zdrowym uśmiechem jak najdłużej. Jednak na skutek różnego rodzaju chorób, urazów, wypadków i innych czynników może się zdarzyć, że uzębienie utracą młode osoby. Mowa tu zarówno o pojedynczych ubytkach, jak i większych brakach, a także całkowitym bezzębiu. Wówczas zachodzi konieczność wyboru protezy zębowej. Jaki rodzaj uzupełnienia wybrać i co będzie najlepszą propozycją dla młodej osoby?

Proteza ruchoma czy stała – która opcja jest lepsza dla osób młodych?

Młodym osobom, aktywnym zawodowo i towarzysko szczególnie zależy na jak najlepszym efekcie estetycznym i zębach, które będą wyglądały jak najbardziej naturalnie. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem będzie proteza stała, w przypadku której nie ma ryzyka wypadnięcia lub przesunięcia się np. podczas śmiania się czy jedzenia.

Proteza stała w odróżnieniu od ruchomej nie przenosi też siły żucia na dziąsła, nie odkształca się i nie luzuje oraz zapobiega zanikowi kości. To również wybór, który solidnie wykonany posłuży przez wiele lat i dostępny jest w różnych wariantach w zależności od potrzeb. W przypadku protezy ruchomej potrzeba ciągłego wyjmowania, mycia i pielęgnacji mogłaby być dość kłopotliwa i wstydliwa. Przy uzupełnieniach stałych nie ma tego rodzaju problemów. Niejednokrotnie można zapomnieć, że proteza zamocowana na stałe nie jest uzębieniem naturalnym.

Rodzaje protez zębowych stałych polecanych dla młodych osób

W zależności od indywidualnego przypadku każdego Pacjenta, a przede wszystkim rozległości braków w uzębieniu stosuje się różne rodzaje protez stałych. Mogą to być:

  • korony – stosowane na zachowanym zdrowym korzeniu zęba, wykonywane najczęściej z porcelany lub akrylu,
  • mosty – stosowane w uzupełnieniach pojedynczych ubytków, jak i braku kilku zębów. Można je również zakładać przy bezzębiu. To konstrukcje złożone z przęsła i koron osadzane na zębach własnych Pacjenta sąsiadujących z ubytkiem,
  • wkłady koronowo-korzeniowe – stosowane w sytuacji, gdy pozostał korzeń zęba, ale utracona została korona. Założenie takiej protezy poprzedza leczenie kanałowe,
  • implanty – umieszczane są w kości szczęki Pacjenta pod postacią tytanowych śrub, na których osadzona zostaje proteza. To najsolidniejsze rozwiązanie często wybierane w przypadku rozległych braków zębowych lub całkowitego bezzębia.

Zastosowanie protez stałych na implantach, jak i koron, mostów czy wkładów koronowo-korzeniowych powoduje, że Pacjenci mogą poczuć, jakby znów mieli naturalne zęby. To duży komfort psychiczny i poprawa samopoczucia, co jest szczególnie istotne w przypadku osób młodych.

Ponadto protezy zębowe mogą być wykonane z różnych materiałów, co wpływa na ich walory estetyczne, wytrzymałość, ale też cenę. Dzięki temu istnieje opcja dopasowania uzupełnienia protetycznego zarówno do potrzeb, jak i możliwości finansowych danej osoby. Przy wyborze odpowiedniej protezy powinniśmy się udać do sprawdzonej kliniki, jak np. Dłucik Dental Clinic, w której pracują specjaliści z długoletnim doświadczeniem.

Licówki – specjalny rodzaj protezy stałej dla osób młodych

Chociaż zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej nie kojarzą się z protezami, popularne licówki zakładane dla osiągnięcia doskonałego, wyrównanego i białego uśmiechu również należą do protez stałych. Są to cienkie płytki wykonane z porcelany lub kompozytu, które przyklejane są do przedniej części zębów.

Dzięki licówkom można wyrównać kształt uzębienia, zamaskować przebarwienia, ale też ochronić zęby w przypadku dolegliwości związanych ze szkliwem. To typ protezy, który nie rozwiązuje jednak problemu bezzębia, a jedynie pozwala zamaskować niedoskonałości i stosowany jest w celach estetycznych. 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.