Wiadomości z Katowic

Jakie są konstrukcje pod panele fotowoltaiczne?

  • Dodano: 2020-06-09 11:45, aktualizacja: 2020-07-03 14:08

Znaczenie odnawialnych źródeł energii zaczyna systematycznie wzrastać. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne, które pozwalają zgromadzić energię ze źródeł naturalnych, a następnie wykorzystać ją do utrzymywania gospodarstwa domowego. Ponadto nadmiar energii elektrycznej może zostać odsprzedany do energetyki, co przyniesie kolejne zyski. Panele fotowoltaiczne są także bardzo ciekawym rozwiązaniem z tego względu, że można uzyskać dotacje na ich zamontowanie. Warto jednak wiedzieć, że ich montaż wymaga dopasowania odpowiednich elementów. Do ich postawienia niezbędna jest więc konstrukcja fotowoltaiczna, którą wybiera się w zależności od miejsca, w którym zostaną umieszczone panele.

Konstrukcja fotowoltaiczna na dach płaski

W Polsce najczęściej stosowana jest konstrukcja pod panele słoneczne, która jest ustawiona pod kątem nachylenia od 20 do 55 stopni. W głównej mierze uzależnione jest to od pory roku oraz lokalizacji. Moduły fotowoltaiczne, które są ustawione pod odpowiednim kątem w stosunku do kąta padania promieni słonecznych, przynoszą znacznie większy zysk energetyczny.

Mimo to, patrząc z punktu ekonomicznego, bardziej opłacalne jest ustawienie konstrukcji fotowoltaicznej na dachu płaskim nie pod optymalnym kątem nasłonecznienia. Składa się na to kilka czynników. Mowa tutaj między innymi o tym, że im konstrukcja pod panele fotowoltaiczne jest bardziej stroma, tym większe i mocniejsze zabezpieczenia muszą być zastosowane przed silnie wiejącym wiatrem.

Ponadto mniejszy kąt nachylenia paneli umożliwia ustawienie modułów w mniejszych odstępach między rzędami, co oznacza tyle, że na dachu można ustawić więcej paneli, a więc zwielokrotnić zyski. Ponadto im mniej zabezpieczeń, tym mniej materiału montażowego jest potrzebne.

Konstrukcja pod panele słoneczne na dach skośny

Wybór odpowiedniej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dach skośny jest uzależniony w głównej mierze od tego, jakie pokrycie się na nim znajduje. Jest to oczywiście znacznie bardziej skomplikowane przedsięwzięcie niż w przypadku dachu płaskiego. W Polsce najczęściej stosuje się blachodachówkę, która jest profilowana z blachy ocynkowanej i dodatkowo powlekanej kilkoma warstwami lakieru. Na takim dachu najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie szyn montażowych, które mocuje się do krokwi przy pomocy śruby długogwintowej.

Dachówka ceramiczna jest jednym z najstarszych rodzajów pokryć dachowych. Jest bardzo ciężka, ale za to charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku systemy montażowe mocowane są za pomocą specjalnych regulowanych uchwytów, które pozwalają regulować wysokość konstrukcji oraz ją wypoziomować.

Blacha trapezowa jest zmodyfikowaną blachą falistą, która jest znacznie bardziej sztywna niż jej poprzedniczka. Panele fotowoltaiczne montuje się na specjalnych szynach układanych na trzech garbach blachy trapezowej. Szynę przytwierdza się przy pomocy blachowkrętów, a panele na specjalne klemy. Przewaga tego systemu polega na tym, że można stosować krótkie odcinki szyn, tylko w tych miejscach, gdzie będą montowane klemy.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.