Wiadomości z Katowic

Strategiczna inwestycja Danone na Śląsku: W Katowicach ruszyło Centrum Planowania

  • Dodano: 2025-04-29 11:00

DANONE, globalny lider na rynku żywności, znacząco wzmacnia swoją obecność w Polsce i Europie, otwierając w Katowicach nowoczesne Centrum Planowania. DANONE Planning Center, które oficjalnie zainaugurowało działalność w listopadzie 2024 roku, ma stać się kluczowym ośrodkiem zarządzania łańcuchem dostaw dla całego kontynentu, koordynując pracę 26 fabryk w 9 krajach. To strategiczna inwestycja, podkreślająca znaczenie Polski i Śląska dla rozwoju grupy, a także duży impuls dla lokalnego rynku pracy.

O powodach wyboru Katowic, specyfice realizowanych procesów, poszukiwanych kompetencjach oraz strategicznym znaczeniu tej inwestycji dla przyszłości DANONE w Europie, rozmawiamy z Romanem Pokorskim, dyrektorem DANONE Planning Center Katowice.

Materiał reklamowy na zlecenie grupy spółek DANONE.

 


DANONE Planning Center oficjalnie rozpoczęło działalność w listopadzie 2024 roku. Jakie były główne powody wyboru Katowic jako lokalizacji dla tej inwestycji?

Roman Pokorski: Otwarcie DANONE Planning Center w Katowicach oznacza zarówno rozbudowę struktur DANONE na rynku polskim, jak i zwiększenie naszej obecności w województwie śląskim, z którym jesteśmy związani od dawna. Działają już tutaj bowiem fabryka serków i jogurtów Danone w Bieruniu oraz zakłady rozlewnicze Żywiec Zdrój (Radziechowy-Wieprz, Rzeniszów i Jeleśnia).

Atutem Katowic jest niewątpliwie położenie w sercu zamieszkiwanej przez ponad 2 mln osób Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Miasto jest dobrze skomunikowane, a dzięki tradycjom akademickim można tu znaleźć dobrze wykwalifikowanych pracowników, specjalistów o kompetencjach, na których nam zależy. Wierzymy, że rozbudowując nasze struktury na Śląsku, a także współpracując z władzami miasta i regionu, możemy wiele osiągnąć. 

Polska, w tym Katowice, została wybrana także z uwagi na dotychczasowe doświadczenie rodzimego zespołu DANONE w tworzeniu centrów kompetencji. DANONE Planning Center Katowice to już bowiem kolejne specjalistyczne centrum organizacji w Polsce. W Warszawie działa i rozwija się nowoczesne Centrum Usług Biznesowych, które odpowiada za procesy operacyjne poprzez dostarczanie ustandaryzowanych, kompleksowych działań transakcyjnych i profesjonalnych usług biznesowych, jak np. zamówienia, płatności, kadry i płace czy zarządzanie danymi i projektami. Obecnie Centrum dostarcza usługi dla centralnej Europy i państw Nordyckich oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii. Docelowo będzie ono świadczyć wybrane usługi dla wszystkich krajów europejskich, w których DANONE prowadzi swoją działalność. Z kolei warszawski zespół IT&DATA HUB zajmuje się m.in. analizą danych o zachowaniach konsumentów, produkcji i biznesie, a także rozwojem nowych sposobów wykorzystania technologii oraz dostępnych danych. Rozwiązania te wypracowywane są dla DANONE na całym świecie.  


Jakie konkretne procesy związane z planowaniem łańcucha dostaw będą realizowane w nowym centrum?

Roman Pokorski: Eksperci w DANONE Planning Center Katowice będą odpowiedzialni za planowanie w łańcuchu dostaw świeżych produktów mlecznych i pochodzenia roślinnego oraz żywności specjalistycznej, w tym żywności dla niemowląt i małych dzieci, a także żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Planowanie prowadzone będzie w każdym horyzoncie czasowym – od planowania strategicznego, sięgającego nawet 5 lat wprzód, przez taktyczne obejmujące kilka lub kilkanaście miesięcy. Do kompetencji zespołu należy także planowanie na liniach produkcyjnych. Docelowo Centrum obejmie zakresem działania wszystkie kraje Europy, w których DANONE prowadzi działalność. Łącznie 26 fabryk w 9 krajach. Planiści w tych zakładach będą raportować bezpośrednio do zespołu w Katowiach, co pokazuje, że DANONE Planning Center będzie takim „centrum dowodzenia” dla DANONE w Europie.


Inwestycja o wartości ponad 100 mln złotych to duży impuls dla rynku pracy. Jakie bezpośrednie i pośrednie miejsca pracy powstaną dzięki temu projektowi?

Roman Pokorski: Faktycznie, a 100 mln zł to tylko koszt wdrożenia technologii niezbędnej do działania DANONE Planning Center. Powołanie jednostki przekłada się na powstanie ok. 250 nowych miejsc pracy. Bezpośrednie zatrudnienie w strukturach centrum planowania znajdzie ok. 180 osób. Ponad 60 osób stanowić będzie zespół firmy Genpact, z którą współpracujemy przy tym przedsięwzięciu. Ich rolą jest m.in. przygotowywanie na podstawie danych historycznych – przy użyciu nowoczesnych technologii, w tym uczenia maszynowego – prognoz rynkowych, na podstawie których określane będą w DANONE plany popytu. 


Jakie stanowiska dominują w strukturze organizacyjnej centrum i z czego to wynika? 

Roman Pokorski: Docelowo eksperci pracujący w DANONE Planning Center w Katowicach mają zarządzać całym systemem planistycznym, dlatego zależy nam na rekrutacji ściśle wykwalifikowanej kadry, głównie managerskiej. Stanowiska dyrektorskie i wysokie zarządcze, które wiążą się z odpowiedzialnością za zespoły, stanowią blisko 20% wszystkich ról w strukturze organizacyjnej. Role eksperckie i specjalistyczne to natomiast blisko 80%. 


W jaki sposób DANONE przyciąga i rekrutuje specjalistów do swojego Centrum Planistycznego?

Roman Pokorski: Praca w DANONE Planning Center Katowice to dla pracowników szansa na rozwój w międzynarodowym środowisku, zarówno w Polsce, jak również na dalszą karierę na rynku europejskim. DANONE daje wiele możliwości. Zresztą część ekspertów spośród już zatrudnionych 130 osób, współpracowała już wcześniej z grupą spółek DANONE. 

Jako DANONE jesteśmy docenianym pracodawcą na rynku. Potwierdzają to choćby zdobywane przez nas nagrody, np. tytuł Friendly Workplace przyznany trzykrotnie (w 2022, 2023 i 2024 roku). W konkursie brano pod uwagę m.in. budowanie partnerskich relacji pomiędzy pracownikami czy stwarzanie im warunków do rozwoju. W 2024 roku zdobyliśmy także pierwsze miejsce w branży FMCG w rankingu Najlepsi Pracodawcy w Polsce wg Forbes Polska.  


Jakie zatem umiejętności i kompetencje są kluczowe dla ekspertów zatrudnianych w nowym centrum, na co zwracacie uwagę podczas rekrutacji?

Roman Pokorski: W zależności od stanowiska poszukujemy osób z silnymi umiejętnościami analitycznymi, doświadczonych w zarządzaniu projektami czy posiadających wiedzę i doświadczenie w zakresie zarządzania planowaniem zarówno dla wyrobów gotowych jak i dla surowców, czy materiałów. Co ważne, DANONE Planning Center będzie zajmować się planowaniem na całym rynku europejskim. Istotna jest więc dla nas znajomość języków obcych, szczególnie angielskiego, choć atutem jest również francuski czy hiszpański. 

Kluczowe jest również otwarcie na zdobywanie nowej wiedzy i rozwój w kierunku kompetencji przyszłości. W DANONE zdajemy sobie także sprawę, że role, które mamy dziś nie będą występować jutro. Przykładowo, dziś sukcesem planisty jest wygenerowanie planu. Jutro rolę tę przejmie system, więc on musi mieć inne umiejętności, np. kompetencje zrozumienia zaawansowanego ekosystemu skomplikowanych danych. Z jednej strony potrzebujemy ludzi, którzy zadbają, by dane były odpowiedniej jakości, więc potrzebujemy ludzi o wysokich kompetencjach technicznych, ale też komunikacyjnych, by byli w stanie posłużyć się tymi danymi i ulepszyć plany innych zespołów, na przykład sprzedaży. Wierzymy, że teraz — gdy dynamicznie rozwija się nowoczesna technologia — jest czas na to, by przygotować się na czekającą nas rewolucję technologiczną oraz zmodyfikować obecny sposób działania. W tej zmianie będziemy naszych pracowników – obecnych, jak i przyszłych – nieustannie wspierać, m.in. poprzez działanie Regionalnego Centrum Doskonalenia.  


Jaka zatem będzie rola Regionalnego Centrum Doskonalenia? Gdzie będzie ono zlokalizowane?

Roman Pokorski: Regionalne Centrum Doskonalenia to jednostka wirtualna, która stanowi istotny filar w działalności DANONE Planning Center. Pracownicy Centrum będą mogli korzystać z najlepszych praktyk, którymi dzielimy się w ramach DANONE, przygotowano dla nich także ofertę szkoleń. Będą mogli rozszerzać swoje kompetencje w zakresie planowania End 2 End (E2E), czyli w całym łańcuchu dostaw, a także w zakresie zarządzania procesami czy wykorzystywania danych. Swoją wiedzą będą się z nimi dzielić najwyższej klasy eksperci DANONE z całej Europy. Wszystko po to, by zapewnić harmonizację i standaryzację funkcji planowania w łańcuchu dostaw w całej Europie, a także wykorzystywać możliwości i napędzać innowacje w DANONE.  


Jakie znaczenie dla globalnej strategii DANONE ma utworzenie tego centrum w Polsce?

Roman Pokorski: Utworzenie DANONE Planning Center w Katowicach to bardzo ważny krok, zwłaszcza w wymiarze europejskim. To istotny etap na drodze do stworzenia elastycznej, zintegrowanej organizacji, której działalność jest oparta na analizie danych oraz zaawansowanych systemach technologicznych. Ta inwestycja pozwoli nam wdrożyć w Europie jeden wspólny system do planowania w łańcuchu dostaw. Przyczyni się także do lepszego zarządzania surowcami oraz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego polskim i europejskim konsumentom i pacjentom.  

Utworzenie DANONE Planning Center w Katowicach koresponduje także z naszym celem, którym jest prowadzenie stabilnej, nastawionej na osiąganie wzrostu biznesowego w zrównoważony sposób organizacji. By utrzymać to podejście, musimy przewidywać nadchodzące wyzwania we wszystkich obszarach naszej działalności, co będzie możliwe dzięki tej jednostce.  


Dziękuję za rozmowę.


Materiał reklamowy na zlecenie grupy spółek DANONE.

 

Artur KristofArtur Kristof
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.