Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Jakie wydatki musi ponieść legalny bukmacher aby otrzymać zezwolenie?

  • Dodano: 2019-05-21 07:45, aktualizacja: 2019-07-15 08:04

Bukmacher musi ponieść spore wydatki, aby móc oferować zakłady w sposób legalny.

STS, Fortuna czy Totolotek to potentaci na rynku bukmacherskim w Polsce. Firmy o ugruntowanej pozycji. Ale wciąż pojawiają się także nowi legalni bukmacherzy, a kilka następnych spółek czeka już w kolejce po odpowiednie zezwolenie. Bez względu jednak na wielkość firmy bukmacherskiej, każdy z bukmacherów musi w związku z prowadzoną przez siebie działalnością ponieść bardzo wysokie koszty uzyskania zezwolenia. A użytkownicy mają obowiązek sprawdzić, czy korzystają z oferty bukmachera działającego legalnie.

BetFan i Betclic to przykłady firm, które w ostatnim czasie rozpoczęły swoją działalność w naszym kraju. W przypadku tej drugiej firmy możemy mówić o ponownym debiucie, bowiem bukmacher ten był już kiedyś aktywny w Polsce. I warto wspomnieć, że bukmacher nie dysponował wówczas polskim zezwoleniem, a więc zawieranie zakładów w tej firmie nie było legalne z punktu widzenia polskiego prawa. Obecnie jednak Betclic to już w pełni legalny bukmacher, posiadający zezwolenie o nr PS4.6831.11.2017. Zastanówmy się więc, jakie koszty muszą ponosić legalni bukmacherzy, aby takie zezwolenie móc otrzymać.

Niemałe koszty uzyskania zezwolenia

Jednym z najważniejszych elementów pozwalających na prowadzenie działalności bukmacherskiej jest posiadanie odpowiedniego zaplecza finansowego. Mowa tu o naprawdę dużych kwotach, którymi musi wykazać się każda spółka, starająca się o polskie zezwolenie na działalność bukmacherską. Podstawą do wyliczenia konkretnej kwoty za wydanie zezwolenia jest tzw. kwota bazowa, której wysokość może zmieniać się w czasie. Zgodnie z zapisami ustawy o grach hazardowych kwota bazowa dla danego roku kalendarzowego jest bowiem równa przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, w drugim kwartale roku poprzedniego. Jako że w II kwartale 2018 r. kwota bazowa o której mowa wynosiła 4.811,42 zł, to każdy legalny bukmacher, który chciałby otrzymać obecnie zezwolenie musiałby wnieść następujące opłaty:

  • 2000% kwoty bazowej (96.228,40 zł) za zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych, a także dodatkowo:
  • 2000% kwoty bazowej (96.228,40 zł) za uzyskanie możliwości oferowania działalności bukmacherskiej przez internet,
  • 5000% kwoty bazowej (240.571 zł) za prowadzenie serwisu internetowego, na którym można zawierać zakłady,
  • 50% kwoty bazowej (2.405,71 zł) za każdy punkt stacjonarny, jeśli bukmacher zdecydowałby się również prowadzić swoją działalność w takich punktach.

Podliczając te wszystkie kwoty, przy założeniu że bukmacher chciałby prowadzić działalność przez internet (co obecnie jest już w zasadzie standardem) oraz w 50 punktach stacjonarnych, to koszt wydania 6-letniego zezwolenia (na taki okres czasu jest ono wydawane) wyniósłby ponad 550 tys. zł. To jednak dopiero początek wydatków.

Obowiązkowe zabezpieczenie finansowe

Spółka prowadząca działalność bukmacherską w Polsce musi również złożyć zabezpieczenie finansowe. Złożenie takiego zabezpieczenia jest konieczne, gdyż ma ono na celu ochronę interesów klientów firmy, a także zabezpieczenie zobowiązań podatkowych firmy. Warto zauważyć jednak, że złożone zabezpieczenie będzie mogło zostać w przyszłości zwolnione, a więc kwoty zabezpieczenia nie należy traktować jako opłatę, a raczej jako kaucję, która zwolniona zostanie gdy firma wypełni wszystkie swoje zobowiązania w stosunku do graczy oraz podatkowe. W przypadku zabezpieczenia finansowego kwoty wyglądają następująco:

  • 480 tys. zł za prowadzenie działalności bukmacherskiej przez internet,
  • w przypadku przyjmowania zakładów w punktach stacjonarnych kwota zabezpieczenia wyliczana jest na podstawie liczby takich punktów. Przykładowo jeśli bukmacher prowadzi max 3 punkty stacjonarne to będzie to 40 tys. zł, przy 4-6 punktach będzie to już 80 tys. zł, przy 7-9 punktach 120 tys. zł, przy 10-20 punktach 160 tys. zł, a następnie wysokość wymaganego zabezpieczenia wzrasta o 40 tys. zł za każą kolejną rozpoczętą „dziesiątkę” punktów stacjonarnych. 

Wysoki kapitał zakładowy

Do tego wszystkiego należy pamiętać jeszcze o tym, że każda spółka planująca rozpoczęcie działalności bukmacherskiej musi dysponować kapitałem zakładowym niemałej wysokości, bo wynoszącym aż 2 mln zł.

Drogi biznes

W ten sposób przedstawiają się podstawowe obciążenia finansowe, którym musi sprostać legalny bukmacher działający na terenie Polski. Z pewnością jednak na tych kwotach uruchomienie takiego przedsięwzięcia się jeszcze nie kończy. Do tego dochodzi bowiem jeszcze szereg innych opłat związanych z prowadzeniem biznesu, np. utrzymanie stabilnego serwisu internetowego, opłacanie pracowników czy urządzenie i utrzymanie punktów stacjonarnych. Czy więc interes ten jest opłacalny? Można podejrzewać że tak, gdyż legalnych bukmacherów jest w Polsce coraz więcej, a pojawiające się informacje o obrotach firm działających w tej branży mogą przyprawić o zawrót głowy.

Otrzymanie zezwolenia na legalną działalność bukmacherską nie jest z pewnością małym wydatkiem, ale tylko z takim zezwoleniem firma może funkcjonować na polskim rynku w sposób zgodny z przepisami. Za złamanie prawa grożą natomiast bardzo poważne konsekwencje prawne i to nie tylko firmie urządzającej zakłady, ale także graczom, którzy z terytorium Polski korzystają z usług takiego bukmachera.

Zakłady bukmacherskie przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Mogą uzależniać.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.