Wiadomości z Katowic

Jesienne sadzenie drzew w Katowicach

  • Dodano: 2019-10-01 09:30

Miasto posadzi jesienią tysiąc drzew. Pół tysiąca z aplikacji wCOP drzewo i kolejne pół tysiąca w ramach bieżących działań Zakładu Zieleni Miejskiej.

We wrześniu rozpoczęła się jesienna tura sadzenia drzew w Katowicach

O tej porze roku nowe drzewa liściaste lepiej sobie radzą. Dlatego właśnie teraz wkopane zostaną również drzewa z aplikacji wCOP drzewo, których lokalizacje wskazali mieszkańcy w pierwszej edycji projektu. Na zlecenie Zakładu Zieleni Miejskiej zadania podejmie się wybrana w przetargu firma, a jego koszt to 406 tys. złotych. 

Łącznie posadzimy pół tysiąca drzew we wszystkich dzielnicach miasta. Będą to, zgodnie z założeniami projektu, duże drzewa o wysokości minimum 2,5 metra i średnicy 12 – 14 cm. – mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic. – Przez trzy kolejne lata ta sama firma, która teraz sadzi drzewa, będzie się nimi opiekowała, a więc pielęgnowała, nawoziła czy podlewała, a w razie gdyby coś się z drzewkiem stało, odpowiada za jego wymianę. Oczywiście liczymy na to, że również wnioskodawcy staną się nieformalnymi opiekunami „swoich" drzew. To jeden z celów projektu – dodaje wiceprezydent. 

Jako pierwsze w tej turze, w poniedziałek (30.09) zostały posadzone dwie lipy przy ulicy Raciborskiej w Katowicach, o które wnioskował Tomasz Kuczyński, mieszkaniec ulicy. W sumie z dnia na dzień przybędzie w tej lokalizacji pięć drzew, dwa z aplikacji wCOP drzewo i jedno w lokalizacji wybranej przez Zakład Zieleni Miejskiej.

Ucieszyło mnie, że miasto uruchomiło taką aplikację. Prawie natychmiast zabrałem się do „sadzenia", a teraz wreszcie doczekałem się efektów moich wskazań na wirtualnej mapie.  Chodząc po mieście widzę, gdzie drzewo zostało wycięte, albo gdzie go po prostu brakuje. W pierwszej kolejności zadbałem o okolicę w której mieszkam. Wprawdzie z różnych przyczyn część moich wniosków odrzucono, ale większość została zaakceptowana. Drzewa w mieście są po prostu potrzebne i fajnie, że można je sadzić przez aplikację – mówi Tomasz Kuczyński.

Przypomnijmy, że aplikację miasto uruchomiło w połowie września 2018 roku, a jej nazwa nawiązuje do szczytu klimatycznego ONZ, który odbył się w Katowicach. Trwa druga edycja projektu a kolejne wnioski mieszkańców są analizowane.

Tej jesieni Zakład Zieleni Miejskiej posadzi też 500 drzew w ramach bieżącego uzupełniania drzewostanu oraz tysiąc krzewów. Gatunki drzew sadzonych w Katowicach to m.in. jabłonie, wiśnie, klony, głogi, brzozy, sosny, dęby, lipy, jesiony, topole, świerki, buki i jarząby. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.