Wiadomości z Katowic

Jubileusz 75. lecia Filharmonii Śląskiej - w Twoim domu!

  • Dodano: 2020-05-20 07:45, aktualizacja: 2020-05-20 07:58

Filharmonia Śląska mimo przeciwieństw świętuje w tym roku swój jubileusz. 26 maja, dokładnie w 75. rocznicę pierwszego koncertu, który zabrzmiał w filharmonicznej sali, będzie można przeżyć to wielkie święto i uczestniczyć w nim bez wychodzenia z domu. Trzy ćwierćwiecza od powstania Filharmonia Śląska nie odżegnuje się od tradycji, ale także nie stroni od tego, co nowe. W związku z tym, mimo nietypowej formy on-line, urodziny instytucji będą wydarzeniem niezwykle hucznym. Co więcej, pozwoli to filharmonikom być jeszcze bliżej tych, którzy są z nimi podczas koncertów i audycji – Melomanów.

Filharmonicy zapraszają do spędzenia z nimi niemal całego dnia. Każda kolejna odsłona wspólnego spotkania pokaże inne aspekty muzycznego życia – od wspomnień, przez koncerty, aż po zapadnie, garderoby i... kuchnię. Dzięki Facebookowi i transmisjom na żywo każdy z widzów będzie miał możliwość wniknięcia w najgłębsze zakamarki budynku oraz dowiedzieć się tego, co filharmonikom śląskim w duszy gra. Studio jubileuszowe poprowadzi nas przez rozmaite tematy ubarwione opowieściami, anegdotami oraz wypowiedziami wielkich gwiazd. I choć Wielka Gala Jubileuszowa została przeniesiona, artyści, którzy mieli na niej wystąpić – Leszek Możdżer, Katarzyna Hołysz, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert i Aleksander Teliga – także pojawią się na Facebooku, by złożyć życzenia Jubilatce.

Podczas święta Filharmonii nie może zabraknąć jej zespołów, dlatego obie orkiestry oraz chór zostaną przybliżone widzom oraz – oczywiście – zaprezentowane zostaną fragmenty koncertów z ich udziałem. Za pośrednictwem internetu zostaną także przeprowadzone rozmowy z artystami związanymi z Filharmonią Śląską na przestrzeni lat, a także tymi, którzy od przyszłego sezonu będą z nią ściśle współpracować. Podczas rozmów na żywo Melomani będą mogli reagować, zadawać pytania i być częścią tego, co będzie się działo na ich ekranach. W ciągu wspólnie spędzonego dnia widzowie poznają nieco historii, zanurzą się we wspomnieniach i dowiedzą się co nieco o tym, co będzie – bo przecież 76. sezon już za pasem!

Muzyka towarzyszyć będzie uczestnikom cały czas, a o godzinie 19:00 rozpocznie się koncert on-line, który premierowo zaprezentuje nagrania dzieł Witolda Friemanna, Johanna Sebastiana Bacha oraz Ludwiga van Beethovena.

Taka uroczystość nie może się obyć bez Fanfary. Specjalnie na tę okoliczność Dyrektor Filharmonii Śląskiej, Adam Wesołowski skomponował 75-sekundowy utwór, symbolicznie wykorzystujący także cyfry 7 i 5 obecne w języku muzycznym, którego prawykonaniem rozpoczniemy finałowy koncert. To będzie wyjątkowe wydarzenie, ukazujące Filharmonię Śląską od każdej strony – poważnej, nostalgicznej, a także tej mniej oficjalnej. Będzie to więc doskonała okazja, by połączyć się z wielką muzyczną filharmoniczną rodziną, stać się jej częścią i wspólnie przeżywać jubileusz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.