Wiadomości z Katowic

Jubileusz ikony miasta

  • Dodano: 2020-11-06 09:15

Najbardziej znana katowicka ikona, przyciągająca co roku do stolicy metropolii tysiące ludzi, w przyszłym roku będzie obchodziła jubileusz 50-lecia swojego istnienia.

Przypomnijmy, innowacyjny projekt Spodka – według pomysłu Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego – został uhonorowany w 1959 roku pierwszą nagrodą w konkursie architektonicznym. Prace konstrukcyjne na jego podstawie rozpoczęły się w 1964 roku. Siedem lat później nastąpiło uroczyste otwarcie niezwykle śmiałego jak na ówczesne czasy obiektu. Była to jedna z pierwszych na świecie budowli zwieńczonych dachem w kształcie kopuły.

To miejsce rodzi w sercach wielu z nas, nie tylko katowiczan, mnóstwo wspomnień. Bywaliśmy tu na koncertach, kibicowaliśmy ulubionym drużynom sportowym. Emocje towarzyszące tym wydarzeniom były nieraz ogromne. W przyszłym roku będzie okazja, by podzielić się tym, czym dla nas jest ten katowicki symbol – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa

W ramach planowanych na przyszły rok obchodów znajdzie się wiele propozycji, w których będą mogli wziąć udział mieszkańcy.

Nie chcąc zdradzać szczegółów, powiem tylko, że całe miasto będzie żyło tym jubileuszem mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu.

A dzisiaj, uchylając jedynie rąbka tajemnicy, prezentujemy logotyp, który będzie towarzyszył naszemu świętowaniu – dodaje

Logo to wpisany w liczbę 50 architektoniczny rzut Spodka z góry – mówi Marta Ferens z wydziału promocji urzędu miasta, autorka projektu.

Za inspirację służyły mi charakterystyczne kształty konstrukcji z archiwalnych planów i te utrwalone na licznych fotografiach, dokumentujących powstawanie Spodka. Ta forma pozwala na nieco inne spojrzenie na nasz ikoniczny budynek. Wybrana kolorystyka i forma czerpie z estetyki obrazów Pieta Mondriana dodaje.

Urząd Miasta zachęca do nadsyłania swoich zdjęć Spodka z różnych czasów

Mile widziane będą też skany dawnych fotografii. Zdjęcia zostaną wykorzystane w działaniach Miasta związanych z przyszłorocznymi obchodami jubileuszu.

Zdjęcia można wysłać w wersji elektronicznej pod adresem: promocje@katowice.eu lub pocztą tradycyjną, zapisane na nośniku, pod adresem: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice, z dopiskiem w tytule maila lub na kopercie „50 lat Spodka".

Ważne też, aby dołączyć do przesyłki podpisane przez siebie zdanie tej treści: Wyrażam zgodę na wykorzystanie mojego zdjęcia do celów promocyjnych Miasta.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.