Wiadomości z Katowic

Kamienica przy ul. Chopina 9 przeszła odnowienie!

  • Dodano: 2024-05-24 09:30

Kolejny budynek w centrum Katowic został odnowiony. Tym razem to kamienica przy ul. Chopina 9. Kamienica została poddana kompleksowej modernizacji energetycznej, a wnętrze budynku przeszło remont. W efekcie kolejny obiekt w ścisłym centrum zyskał na estetyce, stając się wizytówką miasta jednocześnie oferując lokatorom wyższy komfort życia.

Mieszkanie powinno być komfortowe

– Na jakość życia w mieście wpływ ma wiele czynników. To dostęp do edukacji na wysokim poziomie, szeroka oferta rynku pracy, czy bliskość przestrzeni umożliwiających wypoczynek. Dlatego tworzymy nowe parki i sukcesywnie modernizujemy te już funkcjonujące, a bezrobocie w Katowicach jest jednym z najniższych w Polsce i na koniec marca br. wynosiło 1,1%. Jednak równie ważne jest mieszkanie w komfortowych warunkach, dlatego też m.in. prowadzimy remonty budynków Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który administruje zasobem ok. 15 tys. mieszkań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Łącznie na modernizację zasobów mieszkaniowych KZGM przeznaczy w tym roku prawie 23 mln zł, przy czym część tych środków to przygotowanie inwestycji na kolejne lata. To gwarantuje, że kolejne budynki będą sukcesywnie poddawane remontom – podkreśla prezydent.

Projekt modernizacji budynku mieszkalnego przy ul. Chopina 9 zakładał jego kompleksową modernizację energetyczną. Prace dotyczyły odnowienia ścian elewacji, ale też mieszkań, piwnic i poddasza. Wykonano nowe warstwy posadzek wraz z izolacją przeciwwilgociową w pomieszczeniach technicznych, korytarzu i piwnicy. Prace zostały wykonane przez firmę PPHU MJ Marcin Jasiński z Mysłowic. Koszt remontu wyniósł ponad 2,8 mln zł, z czego 1,7 mln zł to środki pozyskane z dofinansowania na modernizację techniczną zasobu mieszkaniowego gminy z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Remont mieszkań i poddasza

W ramach modernizacji we wszystkich 9 mieszkaniach i jednym lokalu użytkowym wykonano konieczne prace remontowe. W czterech mieszkaniach położono nowe warstwy posadzki, a także postawiono w kilku miejscach ściany działowe. Wykonano otwory drzwiowe wewnętrzne i zewnętrze wraz z nadprożami oraz zamontowano stolarkę otworową. W podwórku oraz w pomieszczeniach gospodarczych ułożono nową nawierzchnię. Renowację przeszło także poddasze, m.in. wymieniona została więźba dachowa. W części frontowej dachu i od podwórza położono dachówki ceramiczne w kolorze czerwonym. Zamontowano ponadto nowy właz dachowy i automatyczną klapę oddymiającą, co zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Nowe instalacje

Zakres prac obejmował również nowe instalacje – centralnej ciepłej wody użytkowej i wody zimnej, centralnego ogrzewania, kanalizacji sanitarnej. Zdemontowano instalację gazową i wykonano nową zewnętrzną kanalizację sanitarną i deszczową. Zamontowana została także instalacja odgromowa i oddymiająca.

– Remont kamienicy przy Chopina 9 trwał 10 miesięcy. Prace dotyczyły modernizacji energetycznej budynku. Zyskają na tym przyszli lokatorzy, ponieważ termomodernizacja pozwala na przyłączenie do sieci ciepłowniczej i ograniczenie niskiej emisji – czyli zanieczyszczeń na wysokości do 40 m, pochodzących ze spalania, głównie węgla w piecach. W mieszkaniach przy Chopina usunięto takie piece i nowi lokatorzy zyskają wygodniejszy i bezpieczniejszy sposób ogrzewania. Wraz z poprawą stanu technicznego wyremontowano nie tylko instalacje wewnętrzne, ale także bardziej wizualne elementy – są nowe tynki, posadzki, zagospodarowanie podwórza, a także odnowione klatki – podkreśla Marcin Gawlik, dyrektor KZGM.

KZGM odnawia mieszkania i ich otoczenie

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej sukcesywnie przeprowadza kolejne modernizacje.  W ostatnim czasie wyłoniono wykonawców remontów klatek schodowych m.in. przy ul. Wiosny Ludów 32c. Z kolei na ul. Tysiąclecia 5 wykonane zostanie nowe pokrycie dachowe. Oprócz tego prowadzane są modernizacje wewnętrznych instalacji – w kwietniu podpisano umowę na montaż instalacji c.o. w mieszkaniach, m.in. przy ul. Emerytalnej, Piotrowickiej, Grunwaldzkiej i Żeromskiego. Prace wykonywane przez KZGM dotyczą także zieleni znajdującej się w otoczeniu budynków – trwa właśnie remont skwerów przy ulicach Katowickiej oraz Poniatowskiego, dzięki czemu mieszkańcy zyskają przyjemne miejsca do wypoczynku. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również