Wiadomości z Katowic

Katowiccy policjanci odznaczeni medalami im. podkomisarza Andrzeja Struja

  • Dodano: 2023-02-21 07:00, aktualizacja: 2023-02-21 07:05

13 lutego odbyła się uroczystość wręczenia medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Dwóch katowickich policjantów zostało odznaczonych tym właśnie medalem. Sierż. Przemysław Maciejowski i sierż. Maciej Świetlik, którzy na co dzień pełnią służbę w Komisariacie II Policji w Katowicach, uratowali z pożaru mieszkańców kamienicy. Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

W poniedziałek, 13 lutego br. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja.

Odznaczenia odebrało 86 policjantów z całego kraju

W uroczystości wzięli także udział Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk, Dyrektor Generalny MSWiA Dariusz Nowak oraz żona podkom. Andrzeja Struja Anna Struj.

Podczas uroczystości zaprezentowano historie interwencji policyjnych, w ramach których policjanci, z narażeniem zdrowia i życia, ratowali innych.

Jedną z nich była interwencja katowickich policjantów. 28 listopada 2022 roku o godz. 1.00 policjanci z II komisariatu zostali wysłani do płonącego budynku mieszkalnego. Kobieta mieszkająca wraz ze swoimi dziećmi na I piętrze prosiła o szybką pomoc, gdyż pożar objął klatkę schodową, uniemożliwiając im ucieczkę z budynku. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci z ogniwa patrolowego, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce. Pomimo gęstego dymu i płomieni wydobywających się z budynku, weszli do klatki od strony podwórka i zaczęli ewakuację mieszkańców. Część klatki schodowej i drzwi do piwnicy były już objęte ogniem. Jeszcze przed przyjazdem strażaków sierż. Przemysław Maciejowski i sierż. Maciej Świetlik ewakuowali z dwóch mieszkań w sumie 6 osób, w tym dwoje dzieci w wieku 6 i 7 lat. Kilka chwil później na miejscu byli już strażacy, którzy pomogli pozostałym mieszkańcom i ugasili pożar. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń i nie była potrzebna pomoc medyczna.

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową.

Medal jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

Gratulacje za uratowanie z pożaru mieszkańców kamienicy sierż. Przemysław Maciejowski sierż. Maciej Świetlik odebrali również od Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach insp. Arkadiusza Konowalskiego i Komendanta Komisariatu II Policji w Katowicach mł. insp. Krzysztofa Austa. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również