Wiadomości z Katowic

Katowice drugim najbardziej elektromobilnym miastem w Polsce!

  • Dodano: 2021-09-29 06:15, aktualizacja: 2021-09-29 06:27

Katowice zajęły drugie miejsce w „Rankingu Elektromobilnych Miast", przygotowanym przez Politykę Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych. Stolica województwa śląskiego uzyskała 71 na 100 możliwych punktów, czyli o 2 punkty mniej od zwycięskiej Warszawy. Katowice zostały docenione także za transport zbiorowy oraz czyste powietrze.

Bardzo cieszę się z tak dobrego wyniku Katowic w tym rankingu, który tylko potwierdza, że działania miasta na rzecz elektromobilności, zrównoważonego transportu i walki o czyste powietrze przynoszą wymierne efekty. Jako pierwsze polskie miasto spełniliśmy zobowiązania wynikające z ustawy o elektromobilności - mamy blisko 150 punktów ładowania samochodów elektrycznych i wciąż rozwijamy naszą infrastrukturę. Mamy najbardziej rozbudowaną sieć połączeń tramwajowych, inwestujemy w zakup elektrycznych autobusów i samochodów do wykonywania zadań publicznych. W mieście działa także car-sharing samochodów zasilanych prądem oraz sieć elektrycznych skuterów i hulajnóg. – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W „Rankingu Elektromobilnych Miast" Katowice uzyskały 71 punktów na 100 możliwych. To wynik o zaledwie dwa punkty niższy od zwycięskiej Warszawy. Trzecie miejsce ex aequo w rankingu zajęły Łódź oraz Rzeszów – 55 punkty. „Stolica województwa śląskiego najle­piej poradziła sobie z infrastrukturą stacji ładowania. Z wynikiem 36,4 na 100 km kwadratowych zajęła pierwsze miejsce w tym mierniku, wyprze­dzając drugą Warszawę o 13,2, a trzeci Rzeszów o 16,7 stacji. Bardzo do­brze wypadła także pod względem nowych samochodów elektrycznych (2. miejsce)."

Bardzo dobry transport zbiorowy

W rankingu znalazła się też kategoria „Transport zbiorowy", w której Katowice zajęły 4 miejsce ex aeuqo z Bydgoszczą – 56 punktów. W tej kategorii ponownie zwyciężyła Warszawa, uzyskując 73 punkty. Wpływ na wyniki mają z pewnością: rozbudowana sieć połączeń tramwajowych i autobusowych oraz nowoczesne centra przesiadkowe z funkcją park&ride. Tylko na ten rok w budżecie Katowic zabezpieczone jest ponad 118 milionów złotych na dofinansowanie lokalnego transportu zbiorowego (wpłata do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii). „Sprawnie działający transport zbio­rowy to domena dużych metropolii, któ­rym przynosi on największe korzyści, m.in. zmniejszając ruch uliczny w godzinach szczytu."

Coraz lepsze powietrze w mieście

Katowice po raz kolejny doceniane są za działania na rzecz jakości powietrza. W „Rankingu Elektromobilnych Miast" stolica Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zajęła 5 miejsce, uzyskując 77 punktów. W tej kategorii zwyciężył Wrocław – 90 punktów. Tylko w ubiegłym roku w Katowicach dofinansowano ze środków miasta wymianę 1120 „kopciuchów", a dodatkowo 134 z programu „Czyste powietrze". Jako jedno z niewielu miast w Polsce Katowice nie mają limitów na dotacje do wymiany kotłów węglowych. Każdy, kto złoży poprawny wniosek otrzyma dofinansowanie, które może sięgać nawet 10 000 zł. W roku 2020 na wymianę starych kotłów w mieście przeznaczono ponad 10 milionów złotych. W latach 2015-2020 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł.

„Ranking Elektromobilnych Miast" powstał na podstawie danych liczbo­wych dotyczących różnych rodzajów kwantyfikowalnych aspektów dzia­łań samorządów w 50 największych populacyjnie polskich miastach na prawach powiatu. Dane zostały przeliczone na wskaźniki cząst­kowe w pięciu kategoriach: transport elektryczny, transport rowerowy, ułatwienia dla elektromobilności, transport zbiorowy oraz czyste powie­trze.

Cytaty pochodzą z „Rankingu Elektromobilnych Miast", przygotowanego przez Politykę Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych. Publikacja jest dostępna w wersji elektronicznej: https://bit.ly/3zIo7bf

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również