14 października Katowice, Akademia Śląska i Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej nawiązały współpracę, która umożliwi uczniom techników mechatroników i informatyków uczestnictwo w dodatkowych zajęciach specjalistycznych. Taki krok ma na celu rozwój ich umiejętności oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy.
Nowa współpraca w Katowicach – uczniowie techników zyskają dodatkowe zajęcia
- W Katowicach dostrzegamy potencjał drzemiący w sektorze nauk technicznych i zawodowych, które są jednym z czynników przyciągających do miasta zewnętrzne inwestycje. Dlatego z jednej strony promocję nauki w tym kierunku rozpoczynamy już na poziomie szkoły podstawowej poprzez program Katowice Miastem Fachowców, z którego w dotychczas zakończonych edycjach skorzystało prawie 5 tys. uczniów. Z drugiej strony, wspieramy rozwój tych, którzy na kształcenie w tym kierunku już się zdecydowali. Dlatego, tak jak w przypadku Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych, jako miasto dofinansujemy dodatkowe godziny zajęć specjalizacyjnych – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Jestem przekonany, że ta dodatkowa wiedza i umiejętności zaprocentują w przyszłości i pozwolą tym młodym ludziom w znalezieniu wymarzonej pracy – dodaje prezydent.
Porozumienie ma na celu:
- Patronat Akademii: Uczelnia obejmie opieką klasy techniczne, co ma podnieść jakość nauczania.
- Rozszerzenie programu edukacyjnego: Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych wzbogaci ofertę o dodatkowe zajęcia, w tym tematy związane z nowoczesnymi technologiami, takimi jak Przemysł 4.0 i 5.0.
- Długofalowy rozwój młodzieży: Uczniowie będą mieli okazję kontynuować naukę na Akademii Śląskiej oraz zdobyć umiejętności przydatne w pracy. Akademia także przygotuje ofertę dla nauczycieli, aby podnieść ich kompetencje.
- Wspólne przedsięwzięcia, które zrealizujemy w ramach tego porozumienia, mają na celu rozwijanie umiejętności praktycznych uczniów oraz lepsze przygotowanie ich do wyzwań, jakie niesie ze sobą późniejsza edukacja oraz rynek pracy. Współpraca z Urzędem Miasta Katowice umożliwi korzystanie z lokalnych zasobów, a także integrację młodzieży z realiami zawodowymi w naszej społeczności. Jestem przekonany, że to porozumienie przyczyni się do wzrostu jakości kształcenia w dziedzinie mechatroniki, a także do budowania trwałych relacji między sektorem edukacji na różnych jej poziomach. Wspólnie możemy stworzyć programy stażowe, warsztaty oraz projekty, które będą odpowiedzią na potrzeby zarówno uczniów, jak i przedsiębiorców – podkreśla Rektor Akademii Śląskiej dr Aleksander Ostenda.
Przygotowanie nauczycieli – oferta Akademii dla kadry pedagogicznej
Pierwszym działaniem będzie opracowanie nowego programu nauczania przez nauczycieli z obu instytucji, który ma na celu rozwój wiedzy branżowej oraz umiejętności interpersonalnych, które są wysoko cenione przez pracodawców.
Podpisanie umowy to istotny krok w kierunku podnoszenia jakości kształcenia technicznego w Katowicach oraz realizacji celów jako Europejskiego Miasta Nauki, które promuje innowacyjne metody edukacji i wspiera młode talenty w technice oraz informatyce.