Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Katowice: Kolejny etap rewitalizacji ul. Dworcowej

  • Dodano: 2019-12-11 16:30

W czwartek, 12 grudnia wykonawca modernizacji ul. Dworcowej rozszerzy zakres prac o odcinek od ul. Dyrekcyjnej praktycznie do samej ul. św. Jana pozostawiając dojazd do hotelu.

Zegarmistrz z Bytomia przekonał się o sile internetu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Przebudowa ul. Dworcowej to kolejny element metamorfozy śródmieścia, która polega na odzyskaniu przestrzeni dla pieszych. Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmian w centrum miasta w zakresie polityki parkingowej, a także na ul. Dworcowej, która staje się deptakiem miejskim. W czwartek 12 grudnia wykonawca inwestycji rozpoczyna prace na kolejnym jej odcinku, a tym samym kierowcy będą musieli przyzwyczaić się, że w tym rejonie nie zaparkują – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta i przypomina, że zmiany czekają nas także wzdłuż ul. Tylnej Mariackiej, gdzie w przyszłym roku powstanie wielopoziomowy parking. Jednocześnie od przyszłego roku będzie wdrażana w Katowicach nową politykę parkingową, która będzie oznaczać znaczący wzrost cen w Strefie Płatnego Parkowania dla osób spoza  Katowic – przy jednoczesnym zagwarantowaniu znaczących upustów dla katowiczan, którzy będą posiadać kartę mieszkańca. Wykonawcą parkingu przy ul. Tylnej Mariackiej jest firma Grand Andrzej Grygiel z Korzennej. W ramach umowy wykonawca odpowiada za dokumentację projektową, wykonanie maszyn do automatycznego parkowania samochodów. Koszt inwestycji to 19,7 mln zł. Zakończenie prac – montaż i uruchomienie parkingu planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku.

Wykonawca przebudowy ul. Dworcowej w czwartek 12 grudnia poszerza teren budowy o odcinek od ul. Dyrekcyjnej praktycznie do ul. św. Jana, przy zachowaniu dojazdu do hotelu. Dlatego też od tego momentu dojazd do posesji na ul. Dyrekcyjnej będzie odbywał się tylko i wyłącznie od ul. Warszawskiej. Jednocześnie należy zaznaczyć, że nie zmieniają się przepisy w zakresie wjazdu na wyłączone z ruchu ulice: Mariacka, Mielęckiego, Staromiejska, Stanisława, Dyrekcyjna – co jest mocno egzekwowane przez straż miejską.

– W tym rejonie bez względu na prowadzone prace przy ul. Dworcowej pozostają wyłączone z ruchu kołowego ulice Mariacka, Mielęckiego, Staromiejska, Dyrekcyjna i Stanisława. Wjazd jest możliwy tylko z odpowiednim zezwoleniem lub na określonych zasadach w przypadku dostaw. Od 14 listopada 2019r, kiedy rozpoczęła się przebudowa ul. Dworcowej potwierdziliśmy 112 wykroczeń przeciwko porządkowi w komunikacji polegającym w większości na nie stosowaniu się kierujących do obowiązującego oznakowania oraz zatrzymania i postoju w sposób powodujący utrudnienia w ruchu – mówi Piotr Piętak, zastępca komendanta straży miejskiej. -W każdym przypadku wszczęte zostały czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia zmierzające do ustalenia i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób winnych naruszeń, przy czym około 20 osób zostało ukaranych w miejscu, w którym dopuścili się wykroczenia – mówi dodaje zastępca komendanta i przypomina, że nawet jeżeli kierowca nie został złapany na gorącym uczynku, podstawą do podjęcia czynności jest także nagranie z monitoringu miejskiego lub zdjęcia nadesłanego przez mieszkańca. Warto zaznaczyć, że takie zdjęcie można przesyłać do straży miejskiej – przy czym powinno ono zawierać informacje o dacie i godzinie zrobienia fotografii i najlepiej  także dane kontaktowe autora, gdyby wymagane były dodatkowe informacje.

Przypomnijmy, że wykonawcą inwestycji jest Silesia Invest z Gliwic. Wartość przebudowy to 15,58 ml zł. Prace zakończą się w III kwartale przyszłego roku. To kolejna ulica w centrum Katowic, która zamykana jest dla ruchu kołowego.

– To następny element metamorfozy Katowic. Nowy deptak miejski, podobnie jak to było w przypadku ul. Mariackiej, ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisywać się w naszą politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego. Na przebudowanym deptaku pojawi się zieleń i mała architektura. Zgodnie z głosami mieszkańców ulica Dworcowa docelowo zostanie zamknięta dla ruchu pojazdów, nasadzimy na niej aż 54 drzewa, zostanie zmieniona nawierzchnia oraz zamontowane zostaną nowe ławki i oświetlenie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

We wcześniejszych latach wyłączono z ruchu ul. Mariacką, która jest dziś popularnym deptakiem i lokalizacją wielu restauracji, pubów i klubów, a także ul. Bankową, która przebiega między budynkami Uniwersytetu Śląskiego i oddanie jej we władanie studentom – o co od kilku lat nalegał, m.in. samorząd studencki.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.