Wiadomości z Katowic

Katowice miastem dla młodych

  • Dodano: 2019-11-22 09:45

Kolejne ważne wyróżnienie trafiło do Katowic. Nasze miasto zajęło trzecie miejsce w Polsce w prestiżowym rankingu „Miasta dla Młodych", który został opracowany przez Fundację Schumana.

Badaniem objęto 66 miast na prawach powiatu – w tym wszystkie wojewódzkie. Katowice wyprzedziły m.in. Gdańsk (4. miejsce), Kraków (5), Wrocław (6), Lublin (12) czy Gliwice (20). Triumfatorem rankingu została Warszawa, a drugie miejsce przypadło Rzeszowowi.

W rankingu wzięto pod uwagę aż 37 wskaźników, które zostały pogrupowane w siedem zbiorczych kategorii. Autorzy analizy czerpali dane z oficjalnych raportów oraz danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Jak czytamy w raporcie „miasto dobre dla młodych to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte". Opisując Katowice autorzy podkreślali, że „wysoką pozycję w całościowym zestawieniu Katowice zawdzięczają przede wszystkim świetnemu wynikowi w trudnej kategorii „Zdrowie i opieka". Katowice prowadzą pod względem dostępności kadry medycznej (zwłaszcza pielęgniarsko-położniczej) i liczby oddziałów położniczych. Osiągają także niezłe wyniki, jeśli chodzi o dostępność placówek opiekuńczych (druga dziesiątka miast pod względem liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach)".

W raporcie odniesiono się też do kwestii gospodarczych i edukacyjnych. „W naszym zestawieniu Katowice są też drugim najsilniejszym ośrodkiem gospodarczym i trzecim najsilniejszym edukacyjnym. Katowice są także atrakcyjne pod względem przeciętnych zarobków. Spośród dużych miast wyróżnia je również wysokość nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz przeciętnych cen mieszkań w stosunku do zarobków".

Trzecie miejsce w rankingu opracowanym przez niezależnych ekspertów pokazuje jasno, że Katowice z roku na rok stają się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia i pracy. Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie Katowice były wielokrotnie wyróżniane w ogólnopolskich rankingach. Rok temu, w rankingu „Miast Obywatelskich" Fundacji Schumana zajęliśmy 5. miejsce w całym kraju, a w tym roku, drugi raz z rzędu, Katowice zostały uznane za najbardziej ekologiczne miasto w rankingu magazynu „Forbes" – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.