We wtorek 28 czerwca br. w pawilonie World Health Organization, podczas uroczystego panelu pt. „Urban meets Health" Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa wziął udział w dyskusji poświęconej przyłączeniu miasta Katowice do Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu się. Projekt World Health Organization's Age-friendly Cities Framework powstał w 2010 roku i zrzesza według najnowszych danych 1380 miast, w tym do tego grona, jako pierwsze z województwa śląskiego dołączają Katowice.
Katowice z tytułem miasta przyjaznego starzeniu się
To ważne, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej nadal odgrywali aktywną rolę w naszym społeczeństwie, uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas. Dlatego w ostatnich latach miasto Katowice podejmuje coraz większe wysiłki, by działać na rzecz seniorów. Głównym celem tych zadań jest zaktywizowanie osób starszych poprzez zachęcenie do aktywnego udziału w różnorodnych aktywnościach.
To wielki zaszczyt, że te wszystkie działania zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej poprzez przyznanie Katowicom tytułu miasta przyjaznego starzeniu się. Planowany jest dalszy rozwoju polityki senioralnej i wyzwań z tym związanych, poprzez:
- organizowanie szkoleń i kursów przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu seniorów,
- rozwój współpracy z organizacjami działającymi na rzecz aktywizacji osób starszych,
- organizacja inicjatyw służących aktywizacji seniorów w różnych obszarach życia (sport, edukacja, rekreacja, integracja),
- upowszechnienie informacji na temat podejmowanych działań na rzecz osób starszych przez różne instytucje,
- zwiększanie dostępności do usług medycznych - realizacja profilaktycznych programów zdrowotnych, skierowanych seniorów.
Przynależność do prestiżowej Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu przyczyni się do dalszego i pogłębionego rozwoju polityki senioralnej oraz lepszego zrozumienia potrzeb tej grupy mieszkańców. Udział miasta Katowice w Sieci to również doskonała okazja do międzynarodowej wymiany doświadczeń.