Wiadomości z Katowic

Katowice Miastem Przyjaznym Starzeniu się Światowej Organizacji Zdrowia

  • Dodano: 2022-07-01 08:30, aktualizacja: 2022-07-01 08:47

We wtorek 28 czerwca br. w pawilonie World Health Organization, podczas uroczystego panelu pt. „Urban meets Health" Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa wziął udział w dyskusji poświęconej przyłączeniu miasta Katowice do Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu się. Projekt World Health Organization's Age-friendly Cities Framework powstał w 2010 roku i zrzesza według najnowszych danych 1380 miast, w tym do tego grona, jako pierwsze z województwa śląskiego dołączają Katowice.

Katowice z tytułem miasta przyjaznego starzeniu się

To ważne, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej nadal odgrywali aktywną rolę w naszym społeczeństwie, uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas. Dlatego w ostatnich latach miasto Katowice podejmuje coraz większe wysiłki, by działać na rzecz seniorów. Głównym celem tych zadań jest zaktywizowanie osób starszych poprzez zachęcenie do aktywnego udziału w różnorodnych aktywnościach.

To wielki zaszczyt, że te wszystkie działania zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej poprzez przyznanie Katowicom tytułu miasta przyjaznego starzeniu się. Planowany jest dalszy rozwoju polityki senioralnej i wyzwań z tym związanych, poprzez:

  • organizowanie szkoleń i kursów przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu seniorów,
  • rozwój współpracy z organizacjami działającymi na rzecz aktywizacji osób starszych,
  • organizacja inicjatyw służących aktywizacji seniorów w różnych obszarach życia (sport, edukacja, rekreacja, integracja),
  • upowszechnienie informacji na temat  podejmowanych działań na rzecz osób starszych przez różne instytucje,
  • zwiększanie  dostępności do usług medycznych - realizacja profilaktycznych programów zdrowotnych, skierowanych seniorów.          

Przynależność do prestiżowej Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu przyczyni się do dalszego i pogłębionego rozwoju polityki senioralnej oraz lepszego zrozumienia potrzeb tej grupy mieszkańców. Udział miasta Katowice w Sieci to również doskonała okazja do międzynarodowej wymiany doświadczeń. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.