Katowice zdobyły trzecie miejsce w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, osiągając 149 079 km. W zabawie wzięło udział kilkuset mieszkańców, w tym uczniowie, urzędnicy, pracownicy firm oraz grupy rowerowe, a rywalizacja trwała przez cały czerwiec. W tym roku największą aktywnością wyróżniały się grupy takie jak „Dziki na rowerach”, a najlepsze wyniki osiągnęli mieszkańcy aglomeracji.
Trzecie miejsce w kategorii dużych miast
Katowice zajęły trzecie miejsce w kategorii dużych miast w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, wykręcając 149 079 km. Do zabawy włączyli się mieszkańcy, uczniowie, urzędnicy, a także pracownicy lokalnych firm, którzy wspólnie pokonali ponad 15 tys. km więcej niż w poprzednim roku. Wśród mężczyzn najlepszy wynik wykręcił Mirosław Śliwiński, który codziennie pokonywał 120–130 km. Renata Nazar, liderka wśród kobiet, również odegrała kluczową rolę w zwycięstwie grupy „Dziki na rowerach”, która po raz kolejny okazała się najlepsza w rywalizacji grupowej.
Prezydent Katowic, Marcin Krupa, podziękował wszystkim uczestnikom, zaznaczając, że wynik to zasługa rozwijającej się infrastruktury rowerowej w mieście.
– Dziękuję wszystkim rowerzystkom i rowerzystom za udział w zabawie! Serdecznie gratuluję Puławom wygranej, a Bydgoszczy znakomitej inicjatywy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
– Już po raz trzeci odpowiedzieliśmy na zaproszenie do udziału w tych zmaganiach. Rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski i sama aplikacja to dobre uzupełnienie naszych działań na rzecz promocji roweru jako środka komunikacji. Cały czas rozwijamy infrastrukturę dla rowerzystów co przekłada się na większy ruch rowerowy w mieście. Nasze 4 rowerowe liczniki pokazują, że w pierwszej połowie tego roku obok nich przejechano już ponad pół miliona razy. Trzecie miejsce w kategorii dużych miast to wspaniała nagroda za wysiłek wszystkich, którzy kręcili kilometry dla Katowic – dodaje.
Zaangażowanie lokalnych firm i instytucji
Do zabawy aktywnie włączyły się firmy i instytucje z Katowic, które zachęcały pracowników do wzięcia udziału w rywalizacji. Wśród najbardziej zaangażowanych znalazły się firmy takie jak Autoneum, Alstom, Sopra Steria, Capgemini oraz Galeria Katowicka. Udział w wyścigu zainspirował również szkoły, uczelnie oraz grupy rowerowe z różnych dzielnic miasta.
- Udział w Rowerowej Stolicy Polski w Katowicach jest elementem kampanii „Przeciepnij sie na koło". Do jazdy na rowerze aktywnie zachęcali m.in. urzędnicy i pracownicy jednostek miejskich, które dołączyły do rywalizacji. Ścigały się zespoły Katowickich Inwestycji S.A., KZGM-u, Urzędu Miasta, Katowickich Wodociągów, MOPS-u czy MOSiR-u. Coraz bardziej aktywne na tym polu są też firmy działające w naszym mieście – podkreśla Łukasz Gawroński, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice.
Wyniki i nagrody dla najlepszych rowerzystów
Na oficjalne wyniki trzeba było poczekać do czasu weryfikacji przejazdów przez organizatora zabawy, czyli do 9 lipca. Nagrody, w tym za zajęcie 3 miejsca w kategorii dużych miast, a więc powyżej 200 tysięcy mieszkańców, zostały wręczone podczas oficjalnej gali w Bydgoszczy. Tegoroczna edycja Rowerowej Stolicy Polski przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W rywalizacji wzięło udział 56 miast i 144 gminy, a 92 tysiące uczestników pokonało wspólnie ponad 19 milionów kilometrów! To nie tylko imponujące liczby, ale przede wszystkim dowód na ogromną siłę lokalnych społeczności i pasji do roweru.
Zwycięzcy w lokalnej klasyfikacji
- Mężczyźni: Mirosław Śliwiński, Grzegorz Wrona, Mariusz Szczepański
- Kobiety: Renata Nazar, Kazimiera Aksamit, Katarzyna Ossolińska
- Młodsi zawodnicy: Julia Kubis 11 lat, Kacper Kubis 9 lat, Ania Felisiak 14 lat
Zwycięska grupa rowerowa: Dziki na rowerach