Wiadomości z Katowic

Katowice remontują Spodek. Jakie inwestycje zaplanowano?

  • Dodano: 2023-03-30 07:30, aktualizacja: 2023-03-30 08:49

Spodek, obok hali widowiskowo-sportowej, to również lodowisko, sala gimnastyczna, basen czy hotel – właśnie ogłoszono przetarg na remont dachu sali gimnastycznej. Spodek zyskał nowy, bezpieczny układ zasilania za 3,3 mln zł. Na II kwartał 2023 r. planowany jest przetarg dot. modernizacji monitoringu w Spodku.

Spodek gości nie tylko wyjątkowe koncerty największych gwiazd polskiej i światowej muzyki. Odbywają się tu również wielkie imprezy sportowe, jak ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn czy tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej. To m.in. w Spodku gościliśmy kongresy o globalnym zasięgu, takie jak Światowe Forum Miejskie – przypomina  Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Choć Spodek kojarzy się przede wszystkim z halą widowiskowo-sportową, to na cały kompleks składa się kilka budynków. Wśród nich są m.in. lodowisko czy sala gimnastyczna, z której korzystają uczniowie katowickich szkół, a także kluby i stowarzyszenia. Przy planowaniu remontów nie zapominamy również o tych obiektach – dodaje prezydent.

Sala gimnastyczna z nowym pokryciem dachu 

28 marca ogłoszono postępowanie przetargowe na modernizację dachu sali gimnastycznej przy Spodku. Powierzchnia użytkowa tej części kompleksu wynosi około 1500 metrów kwadratowych, na co składa się płyta główna o wymiarach 30x30 metrów, a także widownia, na której może zasiąść ponad 350 osób. W ostatnich latach przeprowadzono tu cyklinowanie parkietów na powierzchni niemal 900 metrów kwadratowych, czyli równej powierzchni tafli wody na niespełna dwóch basenach sportowych. Na oferty miasto czeka do 12 kwietnia. Wyłoniony w przetargu wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 3 miesiące na zrealizowanie prac.

Pokrycie dachu sali gimnastycznej było realizowane w starej technologii, wykorzystano do niego między innymi płyty cementowo-azbestowe. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca zajmie się wymianą całego pokrycia dachowego, co zabezpieczy obiekt na kolejne lata i ustrzeże przed możliwością powstania takich awarii, jak odspojenie fragmentu płyty warstwowej, do którego doszło w październiku 2022 r. - mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.  

Wcześniej podobne prace prowadzone były na dachu głównej hali Spodka. W grudniu ubiegłego roku odebrano wartą 4,3 mln zł inwestycję polegającą na gruntownej modernizacji tego elementu, dzięki której budynek został zabezpieczony na kolejne lata. Wykorzystano do tego nowoczesną membranę hydroizolacyjną EPDM, a zużyte elementy zostały zastąpione nowymi.  

Nowy układ zasilania 

W jednej z ostatnio realizowanych inwestycji zadbano również o element, bez którego żadne z wydarzeń w Spodku nie mogłoby się odbyć. To układ zasilający halę. Przeprowadzona została jego inwentaryzacja i ocena stanu technicznego, a następnie powstała koncepcja jego modyfikacji oraz rozbudowy. Efektem inwestycji - której wartość sięga 3,3 mln zł - jest zabezpieczenie przed potencjalnymi awariami, wynikającymi z zaniku napięcia w budynku, ale także stworzenie układu zasilania korzystającego z trzech niezależnych źródeł.

Jeszcze większe bezpieczeństwo uczestników wydarzeń 

Modernizację przejdzie również system monitoringu, który pozwala dbać o bezpieczeństwo uczestników wydarzeń organizowanych w Spodku. To, co dzieje się zarówno wewnątrz obiektów, jak i wokół nich jest śledzone przez blisko 200 kamer. 102 z nich zostaną wymienione na nowocześniejsze, a infrastruktura zostanie wyposażona w nowe serwery oraz twarde dyski umożliwiające zapis cyfrowy w wysokiej jakości. Co ważne, nowy system będzie cechował się zaawansowanymi możliwościami. Jedną z nich jest możliwość rozpoznawania twarzy. W przypadku, gdy zachowanie jakiejś osoby będzie wydawać się podejrzane, kamery automatycznie będą podążać za nią, tak by służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miały dokładne informacje o jej lokalizacji i mogły zareagować, gdy nastąpi taka potrzeba.  

Obecnie trwają przygotowania do postępowania przetargowego, którego celem będzie wybranie wykonawcy modernizacji monitoringu. Zgodnie z planem zostanie ono ogłoszone w drugim kwartale tego roku. 

Nowe oblicze Spodka

W obiekcie konsekwentnie prowadzone są różnego rodzaju prace - zarówno remontowe i konserwujące, jak i poprawiające funkcjonalność obiektu. W 2011 roku budynek zyskał nową elewację. W ramach prac wymieniono łuski azbestowo-cementowe, które zastąpiło ok. 30 tysięcy nowych, aluminiowych elementów. W ciągu ostatnich czterech lat dokonano m.in.: modernizacji wszystkich toalet, która kosztowała ok. 5,9 mln zł czy też modernizacji strefy szatni dla zawodników o wartości ok. 760 tys. zł.  Te ostatnie zakończono przed ubiegłorocznymi Mistrzostwami Świata w siatkówce, dzięki czemu zawodnicy mogli korzystać już z nowej infrastruktury. Dokonano też modernizacji zapadni w obrębie płyty głównej Spodka i podestów technicznych, a ponadto naprawiono powłoki ognioochronne oraz instalację odgromową, a system monitoringu uzupełniono o kolejne kamery. Wartość tych inwestycji to ok. 2 mln zł. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również