Wiadomości z Katowic

Katowice: Skuteczna kontrola śląskiej KAS w Pyrzowicach. 7 milionów hrywien w bagażach

  • Dodano: 2023-03-31 10:30

Potężna suma pieniędzy wykryta podczas kontroli na pyrzowickim lotnisku. Funkcjonariusze ze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli w bagażach czwórki podróżnych gotówkę o wartości ponad 800 tys. zł.

To miała być rutynowa kontrola na lotnisku. Na lotnisku w Pyrzowicach funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ze śląskiego oddziału KAS poddali kontroli bagaże pasażerów z Kutaisi w Gruzji do Katowic.

W bagażach 4 osób znajdowała się gotówka o łącznej wartości 7 mln hrywien, co po przeliczeniu wynosi ponad 800 tys. złotych. Bagaże należały do obywateli Ukrainy, którzy przekraczali przejście zielonym pasem "nic do zgłoszenia". Podróżni tłumaczyli się, że pieniądze są przeznaczone na zakup nieruchomości – wyjaśnia Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Podróżnych czeka kara – za niezgłoszenie przewozu pieniędzy powyżej 10 tys. euro na właścicieli sumy nałożono mandaty na łączną kwotę ponad 62 tys. złotych.

Izba Administracji Skarbowej przypomina o obowiązku zgłaszania gotówki

Śląska KAS wyjaśnia, że osoba przewożąca środki pieniężne w wysokości co najmniej 10 tys. euro ma obowiązek złożyć deklarację posiadania gotówki odpowiednim organom państwowym podczas wjazdu na teren Unii Europejskiej lub wyjazdu z Unii, a także udostępnić je organom podczas kontroli.

Obowiązek złożenia deklaracji środków pieniężnych nie jest uznawany za spełniony, jeżeli przekazane informacje są nieprawdziwe lub niekompletne lub jeżeli środki pieniężne nie zostały udostępnione do kontroli – wyjaśnia Michał Kasprzak ze śląskiego oddziału KAS.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również