Wynalazki, znaki towarowe, prawo autorskie, licencje… Prawo własności intelektualnej to wyjątkowo obszerna dziedzina, wobec której żaden innowacyjny przedsiębiorca nie może pozostać obojętny.
Dziś każdy przedsiębiorca może i powinien uwzględnić aspekty tego typu w swojej działalności. To niełatwe zadanie, jednak wystarczy pamiętać o elementarnych zasadach, by zaoszczędzić czas i pieniądze, a firmę uchronić przed kłopotami. Dlatego Urząd Miasta Katowice wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm i zaprasza na kolejną konferencję w dniu 10 stycznia 2017 roku poświęconą praktycznym aspektom ochrony praw własności intelektualnej w przedsiębiorstwie. Konferencja odbędzie się w Willi Goldsteinów, Plac Wolności 12a.
Miesiąc od powołania doradcy prezydenta miasta Katowice ds. współpracy z Doliną Krzemową oraz inauguracji współpracy z najprężniej rozwijającym się ośrodkiem technologicznym na świecie, Urząd Miasta Katowice zorganizował konferencję o pozyskiwaniu kapitału i wsparcia finansowego dla firm. Jednym z prelegentów wydarzenia był dr Dominik Schmidt, niegdyś wiceprezes ds. technologii firmy Intel (Intel Custom Foundry), dziś szef inwestycji technologicznych w funduszu QVT, znający środowisko venture capital, private equity i funduszy hedgingowych. Podczas konferencji opowiedział o tym, jak skutecznie pozyskać kapitał z Doliny Krzemowej.
- Zorganizowana konferencja w temacie pozyskiwania finansowania spotkała się ze sporym zainteresowaniem ze strony małych i średnich firm. Konferencja ta, jak i pitch session czyli prezentacja projektów przed ekspertami, jest pierwszą tego typu inicjatywą Urzędu Miasta Katowice, a jednocześnie rozpoczynającą serię podobnych wydarzeń w najbliższej przyszłości. Już 10 stycznia 2017 roku zapraszamy do Pałacu Goldsteinów na konferencję poświęconą prawu patentowemu oraz ochronie własności intelektualnej. W dobie globalizacji podstawą prowadzenia innowacyjnej działalności gospodarczej jest coraz częściej wiedza z zakresu ochrony własności intelektualnej. Znajomość jej podstawowych zagadnień w praktyce przekłada się na efektywniejszy transfer technologii z sektora nauki do gospodarki. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które posiadają w tym zakresie odpowiednie umiejętności, zapewniają sobie przewagę konkurencyjną na rynku – mówi Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów, Mateusz Skowroński.
Na początku przygody z własnością intelektualną warto poznać podstawy najważniejszych zagadnień, aby następnie sprawnie działać na polu wdrażania przełomowych innowacji. Poza tym, wiele firm nie jest jeszcze świadomych do końca, iż nie muszą robić wszystkiego same, bowiem na wiele procesów (etapów) ochrony własności intelektualnej mogą pozyskać środki pieniężne z funduszy, np. z PARP.
Konferencja o prawie patentowym i ochronie własności intelektualnej odbędzie się w dniu 10 stycznia 2017 roku w Pałacu Goldsteinów, Plac Wolności 12a, w godzinach 10:00 – 15:00. Prosimy wszystkich zainteresowanych udziałem w konferencji o przesyłanie zgłoszeń drogą elektroniczną na adres: pkis@katowice.eu . Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Podsumowując poprzednią konferencję o pozyskiwaniu finansowania, która spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony firm, kontynuowaliśmy spotkanie z dr Dominikiem Schimdtem w industrialnych wnętrzach Fabryki Porcelany. Przed gościem z USA zaprezentowano drony, multimedialne lustra, gogle VR czy beacony. W takim zestawieniu każdy fan nowoczesnych technologii znalazłby coś dla siebie. W siedzibie Netizens w Katowicach pojawiło się 9 start-upów: EON Beacon, MovStat, AR Guide, Kartingmanager, Anshar Studios, SOS App, Cmoar, Abyss Glass i Recrutado. Spotkanie miało charakter pitchu, czyli każdy start-up miał 3 minuty, żeby jak najlepiej przedstawić swój projekt przed jurorami i publicznością. Po prezentacji, każdy uczestnik przez kilka minut stawał w ogniu pytań. W ocenie jury – pod przewodnictwem gościa zza oceanu – najlepszym start-upem ostatecznie okazał się Cmoar. W ofercie firmy Cmoar znajdziemy m.in. mobilne gogle VR w wersji kompatybilnej z większością współczesnych smartfonów, bezprzewodową kamizelkę przenoszącą ruchy gracza do wirtualnej rzeczywistości, a także kontrolery ruchowe. W ubiegłym roku Cmoar zakończył sukcesem kampanię na Kickstarterze osiągając kwotę 100.000 dolarów na realizację produktu modułowych gogli wirtualnej rzeczywistości. Firma dynamicznie się rozwija i zapowiada realizacje zamówień przedpremierowych na koniec tego roku.
- Jako Ślązaka, niezmiernie cieszy mnie fakt, że Katowice są tak otwarte na młodych przedsiębiorców, mających światowe aspiracje. Jestem dumny nie tylko z wygranej, ale także z faktu, że mieliśmy możliwość zaprezentowania się przed tak znakomitym jury, mającym tak ogromne doświadczenie w kwestiach pozyskiwania kapitału. Tego rodzaju inicjatywy stanowią niezwykłą motywację dla przedsiębiorców, którzy dzięki właśnie takim wydarzeniom zdobywają cenną wiedzę nt. budowania biznesu i procesów inwestycyjnych – podkreśla Damian Boczek, CEO zwycięskiej firmy Cmoar.
Nagrodą w pitch session był bilet lotniczy do Doliny Krzemowej i udział w Poland Day 2017. Poland Day w Dolinie Krzemowej to cykliczne wydarzenie skupiające naukowców, liderów biznesu, inwestorów oraz przedstawicieli administracji zainteresowanych rozwojem współpracy pomiędzy Polską i USA.
- Zorganizowany przez Urząd Miasta Katowice pitch session, który miał miejsce w firmie Netizens pokazał wyraźnie, iż jest potencjał na rozwój innowacyjnych firm w naszym regionie. Jednakże musimy wykonać jeszcze dużo pracy, aby uświadomić młodym innowatorom i przedsiębiorcom wartość jaką ma własność intelektualną. Własność intelektualna nie jest łatwym obszarem działalności biznesowej. Prawo własności IP jest bardzo rozbudowanym aktem prawa i jego zrozumienie – przynajmniej na początkowym etapie – nastręcza przedsiębiorcom wiele trudności. Jednakże opanowanie tego obszaru jest podstawą do dalszej, efektywnej działalności biznesowej na całym świecie – podkreśla Prezes Polsko Amerykańskiej Rady Współpracy, Mariusz Tomaka. Organizatorem spotkania był Urząd Miasta Katowice natomiast partnerem wydarzenia Ogrody Przedsiębiorczości i firma Netizens.
Informujemy, iż Urząd Miasta Katowice prowadzi nabór na wolne stanowisko głównego specjalisty w Wydziale Obsługi Inwestorów. Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie między innymi za wspieranie rozwoju innowacyjności w mieście, elektryczną mobilność oraz zagadnienia z obszaru smart city. Szczegóły odnośnie naboru znajdziecie Państwo na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Katowice w zakładce Ogłoszenia i Aktualności / Oferty Pracy.